Domov Ekonomika Čo zamýšľajú so slovenským hospodárstvom?

Čo zamýšľajú so slovenským hospodárstvom?

0
0

Základom budúcnosti Slovenska je s určitosťou uvedomenie si toho, že nás ako obyvateľov neživí štát, ale podnikateľský sektor. Aktuálna mimoriadna schôdza slovenského parlamentu vyvoláva základnú otázku smerujúcu k tomu, ako budeme v budúcnosti narábať s „rodinným striebrom“, ktoré slovenský rozpočet a zamestnanosť výdatne vyživuje – priemyslom a hospodárstvom. Preto sme sa pozreli na plány jednotlivých politických strán do budúcnosti. Výsledky možno nie sú uspokojivé, ale niekoľko pozitívnych momentov sa dá určite nájsť.

V krátkosti sme sa zamerali na víziu jednotlivých politických strán, s ktorou idú do budúcnosti riadenia slovenského hospodárstva a ekonomiky. Ironizujúci podtón charakteristiky jednotlivých programov nám asi každý prepáči.

Richard Sulík – rušenie vývesiek na reštauráciách namiesto riadenia hospodárstva

Asi sa nemožno striasť pocitu, že program Richarda Sulíka je značne ovplyvnený ideológiou slobodného trhu.

Je nevyhnutné povedať, že opatrenia na odstraňovanie administratívnej záťaže podnikateľov sú v duchu programu Juraja Miškova a Martina Chrena (minister a štátny tajomník za SaS v rokoch 2010 až 2012 – projekt SINGAPUR) veľmi prospešnými opatreniami pre slovenský podnikateľský sektor.

A objektívne je potrebné priznať, že sú aj (s výnimkou nereálnych opatrení, ktoré je potrebné pripísať skôr neskúsenosti tvorcov tohto programu) veľmi cenné.

To, čo však Sulík vo svojom programe úplne zanedbal je to, že štát nemá iba odstraňovať povinné oznamy na dverách reštaurácií, ale má aktívne priemysel aj riadiť.

Riadenie hospodárstva totiž pejoratívne neznamená – „pán podnikateľ, odstránime ti všetky povinnosti voči štátu, takže si rob čo chceš“. Naopak, štát sa má o podnikateľov starať aktívne a riadiť hospodárske procesy.

Inak povedané – keby mal súčasný minister hospodárstva čas okrem svojej firmy na obchod s drevom riešiť aj hospodárstvo na Slovensku, tak by výrobca televízorov v Galante nikdy neuvažoval o svojom odchode zo Slovenska.

Tu by mal preto brzdiť aj Richard Sulík, lebo vykašlať sa na funkciu štátu a vlády v hospodárstve je úplný (neoliberálny) omyl, ktorý zatiaľ neurobili ani v USA… A už vôbec nie v Nemecku, Británii, Francúzsku, či v blízkom okolí v Čechách, Poľsku či Maďarsku…

OĽANO

Je prekvapujúce, že práve líder tejto strany Igor Matovič, ktorý sa najviac javí ako iracionálna osobnosť, má program, s ktorým sa dá vládnuť, čo je však nutné pripísať skôr konzervatívnemu tandemu okolo poslancov Marosza (tím líder OĽANO pre dopravu) a Hegera (tím líder OĽANO pre financie a hospodárstvo), ktorí trvalo poľudšťujú tvár tejto strany a sú vysoko hodnotení nielen opozičnými, ale aj koaličnými partnermi.

Program tejto politickej strany, ktorý sa týka administratívnej záťaže podnikateľov nie je tak prepracovaný ako program sulíkovcov, ale o to viac je cenný v častiach, ktoré sa týkajú energetiky a transparentného riadenia hospodárstva.

Na rozdiel od nezmyselného návrhu PS – SPOLU na zrušenie ministerstva hospodárstva, práve OĽANO utvára ucelený obraz o tom, ako rozumne narábať s témami okolo štvrtej priemyselnej revolúcie, tvorby energetického mixu, či podnikateľského prostredia.

Predovšetkým ale, stranu OĽANO si v rámci programu treba vážiť za to, že neskĺzla k populizmu, ktorý sa objavuje v programoch Kisku, Kolára a Trubana a pomerne dosť reálne sa zaoberá súkromným sektorom, ktorý živí nielen štátny rozpočet, ale aj všetky rozpočty miest a obcí, zamestnáva ľudí a v neposlednom rade aj (na rozdiel od Lubyovej školstva) vzdeláva ľudí.

Za ľudí – populárne a prázdne témy

Politický program bývalého prezidenta Kisku začína populárnou témou „zrušíme dotácie na logistické haly“. Áno, znie to dobre, ale toto nie je možné už od roku 2010, čiže dotyčný odborník na hospodárstvo v strane Andreja Kisku asi zaspal 10 rokov.

Zvyšok programu (a na to sme si žiaľ už zvykli) sú iba heslá a prázdne slová, a to aj napriek tvorcovi, ktorý bol súčasťou relatívne kvalitného tímu Ivana Mikloša…

SMER-SD – Volebný program? Nie je potrebné….

Stratégia, ktorú zvolila táto strana už v roku 2016 – nepísať žiadny volebný program, sa možno v roku 2016 osvedčila, ale to isté nemusí platiť v roku 2020.

Je veľkou škodou, že aj napriek katastrofálnym nomináciám tejto strany na post ministra hospodárstva (Jahnátek, Pavlis, Žiga), s výnimkami krátkeho pôsobenia vysoko (aj medzinárodne) rešpektovaných ministrov hospodárstva v podobe Tomáša Malatinského a Vazila Hudáka, nestratila strana SMER-SD pre tento sektor ani slovo v podobe toho, ako si predstavuje hospodárstvo v budúcnosti…

Asi sa dá poznamenať iba toľko, že ministerstvu hospodárstva za fungovania Jahnátka, Pavlisa či Žigu prischlo iba jedno slovo – dotácia. Na viac ako dotačne podporovať hospodárstvo za častokrát mimoriadne podozrivých okolností sa títo ministri asi nezmohli.

Dôsledkom sú samozrejme upadajúce (elektrotechnický priemysel) a medzinárodne nekonkurencieschopné kľúčové sektory slovenského hospodárstva (časť automobilového priemyslu).

Veľká škoda, že politická strana, ktorá primárne nominovala ministra pre hospodárstvo sa k sektoru hospodárstva ani slovom nevyjadrila.

KDH – konzervatívna minulosť aj budúcnosť

Program KDH sa síce začína omylom, kde strana pod odkaz na „Biohospodárstvo“ v rámci svojho programu zaradila sektor automobilového priemyslu, čo dáva tušiť, že autor tejto kapitoly vôbec netuší, o čom píše.

Ale zase naopak, v programe KDH je mimoriadne príjemným prekvapením konzervatívna línia, v rámci ktorej sa táto politická strana plne hlási k rozpočtovej zodpovednosti a k inteligentnej regulácii v oblasti energetiky v kombinácii s dodržiavaním čistoty životného prostredia.

S určitosťou je úplným omylom deklarovaná náhrada uhoľnej energetiky v prospech využívania plynu, ale to je asi možné pripísať neskúsenosti tvorcov programu.

Na záver je možné povedať iba to, že strana KDH asi nič netuší o priemysle, je však potrebné vyzdvihnúť ich úvahy o riadení energetického sektora, čo je veľmi v dnešnej situácii cenné.

PS – SPOLU – čomu nerozumieme, to zrušíme

Asi absolútny vrchol úvah a podľa nášho názoru aj neodbornosti dosiahla v časti hospodárstvo strana PS – SPOLU zoskupenia Truban – Štefunko – Beblavý.

Pravdepodobne asi nenašli pisateľa politického programu pre oblasť hospodárstvo a tak radšej navrhli zrušenie ministerstva hospodárstva.

Slovensko je druhou najpriemyselnejšou krajinou v Európskej únii, štátny rozpočet priamo a nepriamo živí najmä priemysel a v prípade zrušenia ministerstva hospodárstva na Slovensku, by sme boli asi jedinou krajinou v Európskej únii a Organizácii pre ekonomickú a hospodársku spoluprácu (OECD), ktorá toto ministerstvo nemá.

Namiesto toho navrhli naopak vytvorenie ministerstva pre ľudské práva, o ktorom sme sa dodnes nedozvedeli čo vlastne bude robiť… Okrem populárnych fráz programu tejto strany ale pisatelia programu navrhujú aj presun agendy cestovného ruchu z ministerstva hospodárstva na ministerstvo pre verejnú správu a rozvoj regiónov.

Fajn, len je potrebné upozorniť týchto pisateľov, že agenda cestovného ruchu patrí ministerstvu dopravy a výstavby už od roku 2010 (od čias ministra Figeľa za KDH)…

V súkromnej firme by bol takýto „omyl“ potrestaný okamžitou výpoveďou, v politike ostáva iba dúfať, že človek, ktorý toto napísal nebude riadiť žiadny hospodársky rezort…

Boris Kolár – minieme peniaze, ktoré neexistujú, tam, kde sa nedá

S určitosťou sa programu SME Rodina Borisa Kolára nedá uprieť aspoň tá vec, že sa nad tým jeho programový tím zamyslel. Žiaľ, vždy platí, že keď dvaja robia to isté, nie je to to isté.

Podstatou ekonomicko – hospodárskeho programu tejto politickej strany sa stal výmysel v podaní programového lídra Štefana Holého, ktorý je založený na tom, ako oklameme Európsku komisiu a vytvoríme dodatočné rozpočtové zdroje na financovanie výstavby 25 000 bytov, ako za rok s podporou akéhosi rakúskeho tímu projektantov preinvestujeme 2,5 miliardy eur na železniciach, či ďalšie miliardy na slovenských diaľniciach.

Navyše, nikto netuší, prečo by mal rakúsky tím projektantov spomínaný v programe, bez znalosti jazyka, legislatívy a procesov, prísť práve na Slovensko…

Iste ide v podobe nereálnych úvah o záslužnú činnosť, ale Štefan Holý, mimochodom právnik skupín okolo oligarchov SMERU-SD (Pór, Široký a pod.), ktorého si Boris Kolár zvolil ako svojho programového lídra, asi pozabudol na fakt, že tento nápad pochádza z roku 2013, kedy nové pravidlá tvorby rozpočtu z dielne Európskej únie znemožnili úverovanie štátnych akciových spoločností mimo započítavania týchto úverov do dlhu štátu.

Nie pán Kollár, nie je to možné, preto celý program, ktorý ráta s touto finančnou injekciou, je nereálny. Žiadne nájomné byty, cesty, ani železnice z týchto peňazí nepostavíte, lebo je to jednoducho zakázané.

A ešte jeden detail. Územné konanie, stavebné povolenia, vyvlastňovanie pozemkov a enviromentálne hodnotenia sú asi pre túto stranu iba frázou, pretože tento proces trvá minimálne tri roky v rámci platných slovenských zákonov…

V opačnom prípade by program strany SME rodina asi nepočítal s takýmito výmyslami a zameral by sa na pozemskú realitu, v rámci ktorej sa plány strany Sme rodina proste realizovať nedajú…

SNS – heslá bez reality

Po posledných výstrelkoch Dankovej SNS v podobe pretekov so SMER-om o to, kto bude sociálnejší, je program tejto strany iba prejavom úvah predsedu tejto strany.

„Zrovnoprávnenie postavenia slovenských a zahraničných podnikateľov“, „zavedieme 10 % na všetky potraviny“ alebo „zavedieme 15 % dane z príjmu pre všetkých podnikateľov“ sú iba doslovne hlúpymi opatreniami, z ktorých nebude mať prospech nikto.

Nevedno, čo sa myslí zrovnoprávnením postavenia slovenských a zahraničných podnikateľov, zavedenie zníženej DPH na potraviny sa v pôsobnosti SNS úplne minulo účinku, pretože cena potravín sa zvýšila o viac ako 2 % aj napriek Dankovej DPH a rovnako sa minulo účinku aj zníženie dane z príjmov pre podnikateľov s tržbami do 100 tisíc eur.

Zníženie daní v podobe DPH alebo dane z príjmu nie je dostatočne motivačné, preto Danko týmto návrhom opatrení iba znižuje príjmy do štátneho rozpočtu. Ale nikomu tým nepomáha…

Martin Sokol, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…