Domov Slovensko Colný podvod stál šéfa finančnej správy kreslo

Colný podvod stál šéfa finančnej správy kreslo

0
0

Po tom, čo úrad pre vyšetrovanie korupcie a iných nezákonných činností (Európsky úrad pre boj proti podvodom – OLAF) odhalil na európskej scéne colné podvody vo výške 2,2 miliardy eur, pozornosť sa obrátila aj na územie SR.

Až o 300 miliónov eur z tejto sumy totiž totiž mali ukrátiť rozpočet EÚ práve naše colnice. Podvody sa týkali predovšetkým tovaru dovážaného z Číny.

Ak sa toto podozrenie potvrdí, Slovensko bude musieť do rozpočtu EÚ prispieť sumou 302 miliónov eur. Colné podvody sa diali predovšetkým v rokoch 2013 a 2014. V tomto období zastával vedúcu funkciu šéfa Finančnej správy SR (FS), pod ktorú spadajú i colnice, František Imrecze.

Spontánne rozhodnutie

František Imrezce napokon rezignoval z pozície šéfa finančnej správy. Rozhodol sa tak sám, pričom oznámil túto skutočnosť médiám.

„Čo rozhodne dovoliť nemienim, aby zamestnanci finančnej správy a inštitúcia ako taká trpela za to, že ja som sa stal politickým terčom hochštaplerskej politiky strany SaS,“ vyslovil Imrecze ako hlavný dôvod svojej rezignácie.

Avizoval, že o jeho rozhodnutí nevedel ani minister financií Peter Kažimír. „Viete ho prví. Samozrejme, ďalší krok bude stretnutie s pánom ministrom,“ dodal Imrecze na záver zasadnutia parlamentného výboru.  Samotná finančná správa považuje podozrenia OLAF za neoprávnené a neopodstatnené.

Kažimír mal pochopenie

„Jeho rozhodnutie akceptujem, rozumiem mu a chcem mu touto cestou poďakovať za jeho prácu. O jeho rozhodnutí s ním budem hovoriť aj osobne,“ vyjadril pochopenie Kažimír.

Dodal, že vždy mu šlo o to, aby bola finančná správa apolitická. Smer-SD vyjadril už bývalému šéfovi FS takisto podporu: „Svojím rozhodnutím ochránil finančnú správu pred politikárčením zo strany médií a opozície.“

Bola to nevyhnutnosť

Znelo z radov opozície. Veronika Remišová vítala odstúpenie Imreczeho, aj keď sa tak rozhodol až po tlaku opozície a médií. Pozíciu šéfa FS mal podľa jej slov opustiť už po daňových podvodoch v kauze Bašternáka.

Oficiálne stanovisko strany Sme rodina – Boris Kollár bolo takisto v zhode s opozičnými kolegami. „Máme za to, že pán Imrecze mal opustiť túto funkciu už pri prvých podozreniach a pochybeniach, ktoré sa s jeho osobou spájali…“

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…