Domov Slovensko Čoraz viac sa diskutuje o povinnom očkovaní

Čoraz viac sa diskutuje o povinnom očkovaní

0
0

Vláda minulý týždeň schválila sprísnenie opatrení v boji proti šíreniu koronavírusu. Tie sú však miernejšie ako tie, ktoré odporúčalo konzílium odborníkov. Aj preto, ešte ani nezačali platiť a už sa diskutuje o ich sprísnení. Jedným z možných opatrení je aj povinné očkovanie.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy pripustil, že nad povinným očkovaním diskutuje. Naklonený je zavedeniu povinného očkovania podľa veku, nie podľa profesie.

„Vírus si nevyberá podľa profesie, skôr by som preto šiel podľa veku,“ vysvetlil premiér. Podľa neho by bola ideálna cesta povinne zaočkovať či už ľudí nad 65 alebo 60 rokov.

„Podľa mňa už očkovanie 50-ročných by bol ideálny diapazón,“ spresnil Heger. Zároveň však nevylúčil aj plošné povinné očkovanie na Slovensku. Otázkou však stále je, či by bol takýto krok v súlade s ústavou.

O tom, či nie je zavedenie povinného očkovania v rozpore s Ústavou SR podľa vlastných slov diskutuje s právnikmi či s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou.

„Zavedenie povinného očkovania je aj o politickej odvahe,“ dodal. Proti povinnému očkovaniu sú totiž koaliční partneri SaS a Sme rodina, s ktorými Heger podľa svojich slov aktuálne vedie diskusiu o tejto téme.

Nejednotná koalícia

Premiér svojimi vyjadreniami rozpútal cez víkend diskusie na túto tému medzi politikmi i odbornou verejnosťou. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) napríklad na sociálnej sieti uviedol, že vzhľadom na to, že skoro 82 percent hospitalizovaných nie je plne očkovaných, je táto otázka povinného očkovania napríklad starších ľudí na mieste.

„Riešenie nie je zatvoriť všetko na mesiac a dúfať, že koronavírus niekam odíde. Ak aj po mesiaci bude zaočkovanosť Slovenska len 46 percent, vrátime sa tam, kde sme aj boli. Riešením nie je ani zatvoriť školy.

Školy sú predsa otvorené všade na svete. Rozdiel medzi nami a inými krajinami je miera zaočkovanosti,“ skonštatoval Gröhling. Pripomenul, že aj po očkovaní sa človek môže nakaziť.

Delta variant je vysoko infekčný. „Rozdiel je ten, že znížime riziko ťažkého priebehu, hospitalizácie, a teda aj preplnenia nemocníc. Už dnes niektoré nemocnice kvôli pacientom s COVID-19 odkladajú zákroky a operácie pre iných pacientov,“ dodal Gröhling.

Najmenšia koaličná strana Za ľudí by zas pred zavedením povinného očkovania uprednostnila systematické zvýhodňovanie zaočkovaných ľudí.

„Takisto sú potrebné dáta, či zavedenie povinného očkovania pomáha. V súčasnosti v EÚ nie je žiadna krajina, ktorá má už zavedené povinné očkovanie a bola by dôkazom toho, že ľudia sa naozaj zaočkovať dajú,“ poukázala v stanovisku strana.

Zároveň je podľa nej otázne, ako bude štát penalizovať ľudí, ktorí sa zaočkovať nedajú ani po zavedení povinného očkovania.

„Vieme si predstaviť menej násilný a rozdeľujúci spôsob, ako zvýšiť zaočkovanie – napríklad doplatky pre nezaočkovaných na drahé lieky, ktoré sa postupne budú zavádzať ako ochrana pred ťažkým priebehom COVID-19,“ spresnila strana.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) by uprednostnil pred postupným sprísňovaním opatrení radšej trojtýždňový lockdown pre všetkých. „Vybrali sme si sprísňovanie opatrení a bude aj lockdown,“ skonštatoval Krajniak.

Preferoval by skoršie prijatie tvrdších opatrení, aby mohli trvať kratšie. Nevidí zmysel robiť lockdown iba pre nezaočkovaných. Podstatné je podľa neho podchytiť mobilitu.

Povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 by Krajniak nepodporil. Cestou je podľa neho osobný kontakt a trpezlivé presviedčanie ohrozených skupín. Podobne sa vyjadril aj jeho stranícky kolega poslanec Peter Pčolinský.

„Sme presvedčení, že radšej by sme teraz mali pristúpiť k tvrdému lockdownu,“ povedal za hnutie Sme rodina. Obmedzenia pre nezaočkovaných, ktoré platia od pondelka (22. 11.), podľa neho nevyriešia situáciu.

Naopak, podľa poslanca Juraja Krúpu (OĽaNO) je povinné očkovanie seniorov alternatíva, nad ktorou by sme sa mali zamyslieť.

Opozícia je proti

Opozičný Smer-SD sa vyjadril, že urobí všetko preto, aby povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 nikdy neprešlo. Predseda strany Robert Fico uviedol, že v prípade zavedenia povinného očkovania by opatrenie Smer-SD napadol na Ústavnom súde SR.

Hovorí o nechutnom fašistickom nápade. „Je už za všetkými čiarami protiústavnosti a ani by nefungovalo, pretože krajiny takmer so 100-percentnou zaočkovanosťou majú dnes rovnaké problémy v nemocniciach ako Slovensko, len s tým rozdielom, že skoro všetci hospitalizovaní sú zaočkovaní,“ tvrdí Fico.

Líder opozičnej strany trvá na tom, že očkovanie musí byť dobrovoľné a právne postavenie zaočkovaného, testovaného a toho, kto COVID-19 prekonal, musí byť rovnaké.

Proti povinnému očkovaniu je aj mimoparlamentná strana Hlas-SD, podľa ktorej presadzovanie povinného očkovania môže zvýšiť napätie v spoločnosti na extrémne nebezpečnú úroveň.

„Ak vláda za trištvrte roka nedokázala viac ako polovicu slovenských občanov presvedčiť o prínosoch očkovania, nemôže ich teraz hnať do očkovacích centier hrozbami a vyhrážkami,“ povedal líder strany a nezaradený poslanec Peter Pellegrini.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: RAŠI: Referendum o vláde

Inde je to už realita

Ministerstvo zdravotníctva pripomenulo, že povinné očkovanie vybraných skupín obyvateľstva proti ochoreniu COVID-19 je v niektorých krajinách už realitou.

Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová tiež potvrdila, že diskusie o tejto téme sa uskutočňujú na expertnej úrovni už i na Slovensku. „Seniori sú najohrozenejšou skupinou s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, čo dokazujú aj dáta z nemocníc.

V súčasnosti stále nie je veľká časť z nich chránená vakcínou, čo vedie k zbytočným hospitalizáciám a k ešte zbytočnejším úmrtiam,“ zdôraznila Eliášová.

Pripomenula, že vakcinácia je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia. Podľa jej slov to potvrdzujú aj dáta z piatka 19. novembra, keď bolo na umelej pľúcnej ventilácii až 88,6 percenta pacientov nezaočkovaných.

Ústavnoprávny problém?

Pri debatách o povinnom očkovaní sa skloňuje potenciálny problém rozporu s ústavou. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR však pri otázke zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 ústavnoprávnu prekážku nevidí.

„Ústavnoprávne je určite priestor rozprávať sa o zavedení povinného očkovania, či už pre vybrané skupiny ľudí s ohľadom na ich prácu nevyhnutnú na riadny chod štátu, a to osobitne pri zdravotníckych pracovníkoch a pri ozbrojených silách, ale dá sa uvažovať aj o všeobecnej povinnosti,“ uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Podľa ústavného právnika Petra Kresáka je v situácii, v ktorej sa Slovensko v súčasnosti nachádza, povinné očkovanie nielen možné, ale aj potrebné a ústavne konformné.

„Mám pri tom na mysli najmä pozitívny záväzok štátu chrániť životy a zdravie svojich občanov. Či je lepšie plošné povinné očkovanie alebo očkovanie podľa vekovej skupiny, je odborná otázka, na ktorú musia odpovedať odborníci,“ vysvetlil Kresák.

ano, TASR, foto: shutterstock  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…