Domov Zahraničie Covid opäť úraduje, Európania sa búria

Covid opäť úraduje, Európania sa búria

0
0

Situácia ohľadom nového koronavírusu sa v európskych krajinách zhoršuje a tie sú nútené opäť prijímať prísnejšie opatrenia na zastavenie šírenia ochorenia Covid-19. To sa však nepáči občanom, ktorí svoju nespokojnosť dávajú najavo masovými protestami.

Vo viacerých holandských mestách vyšli uplynulý víkend do ulíc tisícky ľudí, ktorí protestovali proti prísnym pandemickým opatreniam ohláseným vládou.

Už v piatok prerástli protesty v Rotterdame do násilností a tie pretrvávali až do nedele. Policajti spustili varovnú i cielenú streľbu, ktorou zranili štyroch ľudí.

Demonštranti odpaľovali petardy a ničili majetok v mestách Groningen a Leeuwarden na severe Holandska, v Enschede na východe či v Tilburgu na juhu krajiny. Po celej krajine zadržali počas týchto troch dní viac ako 100 ľudí a najmenej 12 osôb utrpelo zranenia.

Násilie aj v Belgicku

Protestovalo sa aj v susednom Belgicku. Pri protestoch proti sprísneným epidemickým opatreniam v Bruseli došlo v nedeľu k násilným zrážkam.

Na záberoch, ktoré priniesla agentúra Belga, vidno policajné autá s rozbitými oknami, horiace barikády či použitie pyrotechniky. Polícia potvrdila, že voči demonštrantom nasadila vodné delá a slzotvorný plyn.

Tiež oznámila, že zadržala 44 osôb, pričom traja jej príslušníci utrpeli zranenia. Poškodených bolo šesť policajných vozidiel, ako aj výklady či súkromné autá.

Podľa odhadu zasahujúcich zložiek sa na spočiatku pokojnej demonštrácii zúčastnilo okolo 35 000 ľudí. Dôvodom nespokojnosti sú najmä odporúčania vlády na zaočkovanie obyvateľov a povinné očkovanie zamestnancov v oblasti zdravotníctva.

Belgickí zdravotníci, ktorí sa nedajú zaočkovať proti koronavírusu, totiž môžu prísť budúci rok o prácu.

Ďalšie protesty

V uliciach bolo cez víkend aj asi 40 tisíc Rakúšanov. Dôvodom bola nespokojnosť so zákazom vychádzania, ktorý v krajine začal platiť od tohto pondelka, a to tak pre neočkovaných ako aj očkovaných.

Navyše od 1. februára budúceho roka bude v Rakúsku pre všetkých obyvateľov povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Pôjde o prvý štát, ktorý nariadi celej svojej populácii, aby sa dala zaočkovať. Tisíce protestujúcich pochodovali aj v chorvátskom Záhrebe či v dánskej metropole Kodaň.

ano, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…