Domov Zahraničie Ďalší dozvuk brexitu: Mnohým občanom SR už na cestu do Londýna nebude stačiť občiansky preukaz

Ďalší dozvuk brexitu: Mnohým občanom SR už na cestu do Londýna nebude stačiť občiansky preukaz

0
0

Od októbra sa dá do Spojeného kráľovstva, až na niekoľko výnimiek, vstúpiť iba s cestovným pasom.

Od piatka, 1. októbra 2021, došlo k ďalšej zmene v súvislosti s odchodom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie. Po novom sa dá, až na niektoré výnimiky, cestovať na britské ostrovy iba s platným cestovným pasom.

Občiansky preukaz už teda mnohým občanov stačiť nebude. Výnimku z tejto povinnosti majú najmä občania, na ktorých sa vzťahuje Dohoda o vystúpení a včas sa zaregistrovali do pobytovej schémy, tzv. Settlement Scheme.

V skratke – občanom a ich rodinným príslušníkom táto dohoda zaručuje v podstate rovnaké práva, aké mali pred rozvodom Londýna s Bruselom. Môžu teda naďalej voľne študovať, pracovať či cestovať medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ.

Platia viaceré výnimky

Výnimka tiež platí aj pre občanov EÚ, ktorí sa presťahovali do Spojeného kráľovstva počas prechodného obdobia, teda medzi 31. januárom 2020 a 1. januára 2021.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) na to upozorňuje aj na svojej webovej stránke, v časti venovanej brexitu.

„Takto registrovaní občania budú môcť do 31. decembra 2025 naďalej používať pri cestách do Spojeného kráľovstva aj platné občianske preukazy vydané v súlade so štandardmi ICAO (obsahujúce elektronický čip),“ vysvetľuje štátny tajomník rezortu diplomacie SR Martin Klus.

Zároveň dodáva, že na krátkodobý pobyt po dobu šiestich mesiacov nie sú pre občanov Európskej únie potrebné víza. „Na kratší čas sú teda občania oprávnení navštíviť krajinu napríklad za účelom turistiky, návštevy rodiny a priateľov, kratších študijných či obchodných činností,“ vysvetľuje Martin Klus.

A čo pandemické opatrenia?

Ďalšia zmena pri vstupe do Spojeného kráľovstva nastala od pondelka, 4. októbra 2021 a súvisí s pandémiou koronavírusu. Zaočkovaní cestujúci sa už pri príchode do Spojeného kráľovstva nebudú musieť preukazovať negatívnym testom na COVID 19, ako to bolo doteraz.

Ďalšie podrobnosti o cestovaní za hranice môžu občania nájsť na známej webovej stránke https://hranice.mzv.sk/.

md, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…