Domov Slovensko Ďalší rozkol v koalícii ale aj vo svete

Ďalší rozkol v koalícii ale aj vo svete

1
0

Stále viac viac sa na svetlo sveta dostávajú témy, v ktorých sa koaliční partneri nevedia zhodnúť. Medzi nimi sú dokonca aj také, ktoré sú pre našu spoločnosť dôležité. K témam zmeny spôsobu voľby ústavných sudcov či dôchodkovému stropu sa najnovšie pridala aj téma postoja k tzv. Globálnemu paktu OSN o migrácii.

Spoločný postup pri riešení migrácie, ku ktorému chce dospieť Organizácia spojených národov (OSN) prijatím globálneho paktu o migrácii, spôsobil rozkol nielen u nás ale aj medzi jednotlivými členmi OSN.

Ešte v júli oznámili odstúpenie od rokovaní Spojené štáty americké, po nich aj naši susedia. Neochotu podpísať tento pakt už oznámilo Maďarsko a minulý týždeň aj Rakúsko.  Návrh riešenia sa nepozdáva ani českému premiérovi Babišovi.

Globálny pakt OSN o migrácii

Je dokument, na ktorom začala OSN pracovať ešte v roku 2016. Vychádza z predpokladu, že žiadna krajina nemôže sama riešiť medzinárodnú migráciu.

Jeho cieľom je preto prijať spôsob na spoločné riešenie tohto problému, pričom by jednotlivé štáty mali vzájomnou spoluprácou napĺňať svoje povinnosti vyplývajúce z medzinárodného práva. Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a pravidelnej migrácii by mali členovia OSN podpísať v decembri.

SNS proti Lajčákovi

Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák však odporúča, aby Slovensko tento dokument podpísalo. „Globálny pakt o migrácii  e politický dokument, ale nikoho k ničomu nenúti.

Nie je to dokument, že migrácia je ľudské právo. Nikto nesiaha členským krajinám na ich kompetencie. Verím, že Slovensko sa zachová ako rozumná a zodpovedná krajina,“ povedal minister.

Na jeho slová okamžite reagoval koaličný parter SNS, ktorý sa voči vyjadreniam šéfa našej diplomacie ohradil. „Slovenská národná strana sa dištancuje od vyhlásenia ministra Miroslava Lajčáka MZV a EZ.

SNS konštatuje, že konečný návrh znenia Globálneho paktu OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu z 11. júla 2018 je nevyváženým, kontradiktorickým dokumentom, ktorý zavádzaním nových politických mechanizmov, nástrojov a záväzkov vstupuje do integrity suverénnych štátov a závažne oslabuje ich zvrchovanosť v oblasti regulácie a výkonu migračnej politiky,“ znie stanovisko SNS.

Neklamte, vyzýva Lajčák

Miroslav Lajčák však trvá na svojom. „Tento dokument nie je záväzný a sú v ňom uvedené iba odporúčania. Je tam jasne uvedené, že každá krajina má právo riešiť nelegálnu migráciu podľa vlastných pravidiel,“ doplnil minister Lajčák a dodal, že by sme sa nemali chovať ako trojročné deti a tváriť sa, že tu migrácia nie je a treba o nej viesť dialóg.

„Vnímam, že táto téma rezonuje aj v slovenskej verejnosti. Chcel by som vyzvať všetkých, aby neklamali,“ zakončil Lajčák.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Jeden komentár

  1. Martin Rubáš

    8. novembra 2018 at 8:55

    Těmito pakty otevíráme pandořinu skříňku. Je to závazné dokument je plný slov jako přijmou závazek, zavážou se… To že to je nezávažné jsou lži.

    http://www.epshark.cz/clanek/1232/globalnim-paktem-otevirame-migracni-pandorinu-skrinku

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…