Domov Slovensko Ďalšia tragédia v Prešove

Ďalšia tragédia v Prešove

0
0

Minulý štvrtok došlo v bytovom dome na Prostějovskej ulici v Prešove k požiaru, ktorý si vyžiadal dve obete a hlásili aj dvoch zranených. V meste bola vyhlásená mimoriadna situácia, zasadal krízový štáb.

„Žiaľ, záchranári už nedokázali pomôcť dvom osobám, lekár musel konštatovať smrť. Ošetrili však ženu a muža, ktorí sa nadýchali splodín horenia.

Počas transportu do nemocnice boli pri vedomí a v stabilizovanom stave,“ uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) Alena Krčová.

„Počas zásahu boli identifikované dve obete. Je to obrovská tragédia,“ uviedol primátor Prešova František Oľha. Obyvatelia bytového domu boli podľa jeho slov evakuovaní, väčšinu z nich si zobrali k sebe príbuzní alebo známi.

„Deväť osôb je ubytovaných v náhradnom ubytovaní,“ spresnil Oľha. Príčinu požiaru nateraz mesto nepozná.

Z bytovky bolo podľa hovorcu mesta Vladimíra Tomeka evakuovaných približne 200 osôb, ktoré sa v čase požiaru nachádzali v jednotlivých bytoch. Na miesto dorazil aj hasičský evakuačný autobus. Záchranári ošetrili ľudí, ktorí sa nadýchali dymu.

V bytovom dome bol odstavený plyn, poškodené boli rozvody tepla, rozvody vody a elektrina išla len v núdzovom stave. Obyvatelia by sa do svojich bytov mohli vrátiť do konca tohto týždňa.

Statici riešili najmä strop medzi ôsmym a deviatym poschodím. „Je zastabilizovaný podpornou konštrukciou, statik počíta a hľadá najlepšie riešenie, ako ho trvalo stabilizovať.

Predpokladám, že koncom týždňa, ak bude mať správca bytového domu všetky revízne správy, tak prísľub je taký, že sprístupnia prvých 33 bytov,“ uviedol Oľha. Celkovo je v bytovke 72 bytov.

Čo sa týka pomoci ľuďom, ktorí museli opustiť svoje byty, každý podľa slov primátora pomohol, ako mohol. Ako dodal, mesto možno bude kontaktovať niektorú z veľkých nadácií v súvislosti s pomocou pre ľudí.

„Máme pripravený aj transparentný účet, ale nateraz by som to naozaj nechal na to, že niektorá z veľkých nadácií, ktorá má dosah, ak to bude pre nich zaujímavá téma, tak aby spustili nejakú zbierku.

Ľudia majú aj z dôvodu hasenia a zadymenia poškodené svoje byty a veci. Bytovka je stále prístupná pod dohľadom pre ľudí, aby si išli po svoje veci,“ doplnil Oľha.

ano, TASR, foto: TASR/RHNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…