Domov Zahraničie Ďalšia ukážka európskej solidarity: Členské štáty EÚ pomôžu Slovensku dodatočnými vakcínami

Ďalšia ukážka európskej solidarity: Členské štáty EÚ pomôžu Slovensku dodatočnými vakcínami

0
0

S príchodom apríla podali na Slovensku už milióntu dávku očkovacej látky proti COVID-19. V najbližších týždňoch by sa malo očkovanie ešte zrýchliť.

V čase, keď Európa čelí tretej vlne pandémie ochorenia COVID-19, ktorú vyvolali nové mutácie koronavírusu, sa členské štáty Európskej únie dokážu spojiť a solidárne pomôcť krajinám, ktoré to najviac potrebujú.

Pomoc spočíva najmä v dodávkach vakcín, ktoré sú kľúčom k zlepšeniu pandemickej situácie a ochrane zdravia občanov.

Dodatočné vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech

O prerozdeľovacej schéme na prelome marca a apríla v Bruseli intenzívne rokovali veľvyslanci členských krajín pri Európskej únii. Slovensko zastupovala stála predstaviteľka SR pri EÚ Petra Vargová.

Spolu so svojimi kolegyňami a kolegami stála pri rozhodovaní o tom, ako prerozdeliť desať miliónov vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech z dodávok pôvodne určených pre druhý polrok 2021 a vynahradiť tak niektorým štátom Únie ich doterajšie nižšie prídely.

„Devätnásť krajín EÚ sa vzdá 2,8 milióna dávok vakcín, aby tak pomohli pätici štátov – Bulharsku, Estónsku, Chorvátsku, Lotyšsku a Slovensku – priblížiť sa k splneniu potrebnej miery zaočkovanosti populácie, teda aspoň 45 percent do konca júna. Slovensko dostane takmer 700 tisíc vakcín od Pfizer/BioNTech.

Už o 6 mesiacov skôr, než bolo pôvodne plánované, tak bude môcť byť zaočkovaných viac ako 340 tisíc našich občanov. Ďakujeme za túto mimoriadnu pomoc,“ vyhlásil v tejto súvislosti štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Dodal, že je to nielen ukážka solidarity v rámci EÚ, ale aj šikovnosti slovenských diplomatických vyjednávačov, ktorí v Bruseli zastupujú záujmy našich občanov.

Ochota dať sa zaočkovať rastie

Tým, že si štáty EÚ vzájomne pomáhajú, chcú docieliť niekoľko vecí. Jednak zaistiť fungovanie jednotného trhu, ale tiež urýchliť návrat k voľnému pohybu osôb v rámci Únie bez kontrol či iných obmedzení. „A na to treba pokročiť v budovaní a posilňovaní kolektívnej imunity prostredníctvom očkovania,“ priblížil Martin Klus z rezortu diplomacie SR.

Dobrou správou tiež je, že ochota dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku opäť narástla a od apríla minulého roka je najvyššia. Zatiaľ čo na prelome januára a februára tohto roka to bolo 39,8 percenta, v marci by sa dalo zaočkovať takmer 42 percent respondentov.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý spoločne iniciovali Slovenská akadémia vied (SAV) a agentúry MNFORCE a Seesame. Medzi respondentmi, ktorí sa plánujú dať zaočkovať, je najpopulárnejšia vakcína od Pfizer/BioNTech.

md, foto: internet, archív TK



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…