Domov Šport Ďalšie veľké meno v športovom nebi

Ďalšie veľké meno v športovom nebi

0
0

Nielen ten hokejový svet musel v utorok 7. augusta povedať zbohom obrovskej legende, ktorá sa nezmazateľným písmom zapísala do histórie tohto športu. Vo veku 78 rokov zomrel slovenský rodák Stan Mikita. Dlhoročnej súčasti tímu Chicago Blackhawks strpčovalo posledné roky života ťažké mozgové ochorenie, ktoré mu lekári diagnostikovali v januári 2015.

Stan Mikita sa narodil 20. mája 1940 ako Stanislav Guoth v dnes už neexistujúcej obci Sokolče na Liptove. Ako osemročného ho rodičia poslali za tetou a strýkom do Kanady, kde prijal ich priezvisko Mikita.

Keď som nastúpil do vlaku a videl, že je pripravený na odchod, sklonil som sa a začal plakať. Každý centimeter cesty som premýšľal, že z neho vyskočím a rozutekám sa späť k mame a otcovi,“ spomínal kanadský hokejista na svoj ťažký odchod z komunistického Československa.

V novom svete bez rodičov to spočiatku nemal vôbec ľahké. Spolužiaci v škole sa smiali z jeho zlej angličtiny a silného prízvuku. Malý Stan však mal na tieto problémy jedinú odpoveď – hokej.

Netrvalo dlho a svet zistil, že si zvolil správne. Svoju kariéru začal ako šestnásťročný vo svojom novom domove v St. Catharines v Ontariu, kde hájil farby tímu St. Catharines Teepees. Po troch sezónach v „juniorke“ si ho všimlo Chicago Blackhawks a Mikita začal pomaly písať históriu.

Naveky jastrabom

Aktívnu hráčsku kariéru ukončil Mikita v roku 1980. Počas dvadsiatich dvoch sezón s jastrabom na hrudi si pripísal 1394 štartov, 926 asistencií a 541 presných zásahov. Nad zmenou dresu nikdy neuvažoval.

Stal sa klubovým lídrom v počte odohraných zápasov, v asistenciách a v bodoch. Absolútnym vrcholom jeho kariéry bol však rok 1961 a zisk Stanleyho pohára. Blackhawks vo finálovej sérii porazili Detroit Red Wings, k čomu vo výraznej miere dopomohol aj muž s číslom 21.

Do svojej zbierky cenných trofejí neskôr pridal aj Hart Memorial Trophy, teda ocenenie pre najlepšieho hráča základnej časti sezóny (takzvané MVP), a Art Ross Trophy, trofej udelená lídrovi kanadského bodovania.

Mikita kariéru ukončil ako tretí najproduktívnejší hráč histórie NHL a dodnes je stále druhým najproduktívnejším hokejistom najprestížnejšej ligy pochádzajúcim z Európy.

Na čele tabuľky nie je nik iný než Jaromír Jágr. Práve jeho dres bol tým prvým, ktorý Blackhawks v roku 1980 vyvesili pod strechu štadióna United Center. „Keď sa Blackhawks rozhodli vyradiť ako prvé číslo práve to moje, bola to pre mňa veľká česť,“ povedal legendárny útočník v dokumente Pioneers of Hockey.

O tri roky neskôr bol uvedený do Hokejovej siene slávy a v roku 2002 sa stal členom Siene slávy slovenského hokeja. V roku 2017 ho zaradili medzi 100 najlepších hráčov NHL a dodnes je považovaný za najlepšieho centra 60-tych rokov.

Búrliváka obmäkčila dcéra

Napriek svojmu neveľkému vzrastu (175 cm) sa Stan neštítil púšťať do bitky so stokilovými protihráčmi. Na ľade dokázal rozdávať tvrdé rany, čo sa odzrkadlilo aj na počte odsedených trestných minút.

V sedemdesiatzápasovej sezóne 1964/65 ich nazbieral celkovo 154. O skrotenie zlého Mikitu sa napokon postarala jeho dcéra, ktorú mama často nechávala pozerať otcove zápasy v televízii.

„Ale oci, prečo ťa ten pán v pruhovanom posielal preč od kamarátov? Ujo Bobby (Hull), ujo Phil (Esposito) a ďalší sedeli spolu a ty si musel byť sám,“ spýtala sa po jednom zo zápasov vtedy len päťročná Mikitova dcérka.

„Ako som jej mal vysvetliť, že som na trestnej lavici, pretože som robil niečo zlé?“ uviedol v Pioneers of Hockey Mikita, ktorého počet trestných minút sa v sezóne 1966/67 zmenšil na 12.

V repertoári jeho trofejí sa tak v roku 1967 objavila aj Lady Byng Memorial Trophy, teda ocenenie pre najslušnejšieho hráča ligy.

Priekopník na ľade

Zahnutá čepeľ hokejky a nosenie prilby. Pôsobí to priam neuveriteľne, no tieto dnes už základné atribúty každého hokejistu zaviedol práve Stan Mikita.

„Pri vchádzaní na ľad sa mi neraz hokejka zasekla o dvierka na striedačke. Snažil som sa ju vytiahnuť, a keď sa mi to podarilo, videl som, že je ohnutá. Nahnevane som napálil puk a cítil som, že je to úplne iný pocit.

Bobby Hull civel, keď strely lietali ako tryskáč,“ opísal Mikita vtipnú príhodu vzniku hokejovej inovácie. Zavedenie pokrývky hlavy však Mikitu stálo viac než len zaseknutú hokejku vo dvierkach.

V roku 1967 prišiel v zápase o kus ucha, ktorý mu lekári prišili naspäť, no do ďalšieho zápasu už pre istotu nastúpil s plechovým krytom na prilbe. „Veľakrát som dostal ranu do hlavy a už ma to prestalo baviť.“

Posledné roky života

Na sklonku života bola Stanovi diagnostikovaná demencia s Lewyho telieskami, degeneratívne ochorenie mozgového tkaniva. Po prepuknutí ťažkej choroby sa prestával objavovať na verejnosti.

„Nikdy by nechcel, aby ho ľudia videli tak, ako je na tom momentálne. Cítil by sa zahanbený. Už nedokáže byť spoločenský, trpezlivý muž, ktorým bol vždy pre všetkých. Už to jednoducho nejde,“ povedala v časoch otcovho podlomeného zdravia dcéra Meg.

„Nie je to vždy tak, že ide o zlú správu,“ reagoval na Mikitovo úmrtie jeho bývalý spoluhráč Glen Hall. „Stan mal v posledných rokoch veľké bolesti a môže byť požehnaním, že už žiadnu bolesť necíti.“

Stan Mikita

Narodenie: 20. máj 1940, Sokolice,
rodné meno: Stanislav Gruoth
Úmrtie: 7. augusta 2018, Chicago
Manželka: Jill
Deti: dcéry Meg a Jane, synovia Scott a Christopher

Hokejová kariéra

Pozícia: center
Kluby: St. Catharines Teepees, 1956 – 1958 (OHA jr.)
Chicago Blackhawks, 1958 – 1980 (NHL)
Kariéra v NHL: číslo dresu: 21
– odohraté zápasy: 1 394
– góly: 541
– asistencie: 926
Historické tabuľky NHL (po sezóne 2017/18): získané body (14. pozícia v rebríčku), počet asistencií (18.), nastrieľané góly (31.)
Reprezentácia: Kanada (2 štarty)

Úspechy:

Stanley Cup (víťaz NHL) – 1961
Hart Memorial Trophy (najlepší hráč sezóny) – 1967, 1968
Art Ross Trophy (najviac bodov v sezóne) – 1964, 1965, 1967, 1968
Lady Byng Memorial Trophy (najslušnejší hráč) – 1967, 1968
Jediný hráč histórie NHL, ktorý v jednej sezóne získal Hart Memorial Trophy, Art Ross Trophy a Lady Byng Memorial Trophy – 1966-67 a 1967-68
All‑ Star Team (najlepšia formácia sezóny) – 1962, 1963, 1964, 1966, 1967, 1968
Účasť v NHL All‑ Star Game – 1964, 1967, 1968, 1969, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975
Lester Patrick Trophy (za výnimočný hokejový prínos) – 1976
Uvedený do siene slávy NHL – 1983
Uvedený do siene slávy slovenského hokeja – 2002
Zaradený medzi 100 najlepších hráčov histórie NHL

Kristián Vrábel, foto: SITA, video: youtube

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…