Domov Slovensko Danko opäť pohrozil koalícii

Danko opäť pohrozil koalícii

0
0

Minulú stredu sa tak, ako každý týždeň mala zísť vláda na svojom pravidelnom rokovaní. To malo byť jubilejným stým. Vláda sa však nestretla. Na poslednú chvíľu informoval Úrad vlády SR médiá, že sa rokovanie vlády presúva na piatok. Najpravdepodobnejší dôvod sa verejnosť dozvedela už o pár hodín.

Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko sa na tlačovej konferencii posťažoval, že nový premiér Peter Pellegrini s ním nekomunikuje tak, ako to bolo zvykom za Roberta Fica a jemu sa nepáči, že sa o dôležitých veciach, ako bola demisia ministra vnútra Druckera či rozhodnutie o odchode policajného šéfa, dozvedá len z tlačových konferencií a médií.

Vieme buchnúť do stola

„Ak sa mám dozvedať o odchodoch ministrov, vysokých štátnych úradníkov, necítim sa komfortne a neviem si predstaviť ďalšie fungovanie v takej vláde. SNS je stabilným partnerom, ctí dohody a keď treba, vieme v záujme našej politiky buchnúť do stola,“ povedal Danko.

Predseda SNS uviedol, že aj keď rezort vnútra nepatrí jeho strane, aj tak má právo vedieť o zmene na stoličke ministra. Andrej Danko tiež vysvetlil, že mnohé otázky, o ktorých mala rokovať vláda, neboli medzi koaličnými partnermi prerokované a preto bol iniciátorom presunutia rokovania na piatok.

Čo bolo príčinou tejto búrky v pohári vody?

Jednou možnosťou bolo, že predseda strany SNS Andrej Danko bol jednoducho v posledných týždňoch v úzadí a ako pre predstaviteľov strany tak aj pre svojich voličov sa musel trochu „pripomenúť“.

Druhým možným vysvetlením by podľa mnohých mohli byť voľné stoličky vo vedení polície. Po odchode policajného prezidenta Tibora Gašpara bude treba políciu posilniť o troch čelných predstaviteľov – okrem prezidenta aj dvoch viceprezidentov.

No a práve o stoličku viceprezidenta Policajnéh zboru SR majú údajne národniari záujem. Ich posunutie vládneho rokovania by tak mohlo byť snahou získať väčšiu politickú moc.

Problémom zahraničná politika

Dankovi sa nepáčia ani vyhlásenia premiéra k zahraničnej politike. Povedal, že SNS nebude súčasťou vlády, ktorá bude chcieť prijímať prerozdelených utečencov.

Podľa neho má Pellegrini právo na liberálne postoje, ale jeho strana sa nechce zúčastniť na prerozdeľovaní migrantov. Ešte viac však predsedu SNS znepokojil postoj premiéra k útoku v Sýrii.

„Som rád, že sme nevyhostili ruských veľvyslancov. Ťažšie sme však prijímali vyhlásenia premiéra, keď schvaľoval útoky v Sýrii,“ vysvetlil Danko s tým, že pozýva Petra Pellegriniho na stretnutie s predstaviteľmi strany SNS, aby mohol niektoré záležitosti vysvetliť osobne.

Stretnutie v parlamente

Predseda vlády toto pozvanie prijal a s predstaviteľmi SNS sa stretol ešte vo štvrtok v parlamente. Uistil, že v žiadnom prípade nemieni meniť zahranično‑politické smerovanie Slovenska a prioritou stále ostáva napĺňanie programového vyhlásenia vlády.

Stretnutie premiéra s národniarmi podľa všetkého dopadlo dobre, pretože Andrej Danko sa vyjadril, že žiadna koaličná kríza nehrozí. Obaja sa zhodli, že stretnutie bolo prínosom a podobné formáty by sa mohli konať častejšie.

Fico a Most Danka nechápu

Pellegriniho sa zastal aj jeho predchodca Robert Fico, ktorý vyhlásil, že premiér má plnú podporu jeho aj celého predsedníctva strany SMER‑SD. Názory SNS nezdieľa ani tretí koaličný partner.

Prostredníctvom svojej hovorkyne Kláry Debnár sa Most‑Híd vyjadril, že nevníma žiadne posuny v koalícii. „Ak by sme nadobudli takýto pocit, budeme to riešiť tak, ako vždy doteraz: vo vnútri koalície,“ znelo stanovisko strany.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…