Domov Ekonomika Dankov pochybný návrh zvýši ceny potravín

Dankov pochybný návrh zvýši ceny potravín

0
0

Nový odvod z obratu obchodných reťazcov môže ešte viac zvýšiť ceny potravín, ktoré už v súčasnosti patria medzi najrýchlejšie rastúce v celej Európskej únii. Okrem toho môže zvýšiť korupciu, pretože Dankove impérium v rezortoch pôdohospodárstva, obrany a školstva, kde spravuje stovky miliónov eur, sa rozšíri o ďalších 150 miliónov.

Potraviny tento rok naše peňaženky nešetria. Za prvých osem mesiacov roka stúpli ich ceny medziročne bezmála o 5 %. Rodina, ktorá vlani minula na nákup potravín a nápojov v priemere tristo eur mesačne, platí dnes až o 15 eur viacej. Pre zdraženie potravín teda bežná rodina príde ročne približne o 130 eur.

Rekordné zdražovanie

Zdá sa, že toto zdraženie sa niektorým poslancom, na čele so šéfom parlamentu Andrejom Dankom (SNS), „máli“. Do parlamentu totiž predložili osobitný odvod pre väčšie obchodné reťazce vo výške 2,5 percenta.

Je veľmi pravdepodobné, že významnú časť tejto novej dane prenesú obchodníci aj do cien. Nie je vylúčené, že na konci roka sa budeme môcť „pochváliť“, že v Európskej únii patríme medzi krajiny s najrýchlejšie rastúcimi cenami potravín.

V prostredí rýchleho zdražovania je nanajvýš komické, aké taľafatky šíria v médiách o svojom pochybnom návrhu na novú daň poslanci Dankovej strany.

„Zákon má prispieť aj k potravinovej sebestačnosti Slovenska, získané prostriedky sa tiež môžu použiť na kompenzáciu negatívnych vplyvov na poľnohospodársku prvovýrobu, alebo na zvýšenie informovanosti verejnosti o produktoch a ich bezpečnosti,“ sprostredkováva server aktuality.sk stanovisko poslancov za SNS.

Tí pokračujú vo „vtipných“ vyjadreniach aj v dôvodovej správe, kde sa píše, že návrh zákona „nemá sociálne vplyvy“.

Ekonóm: spôsobí to rast cien

Ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák si o tom myslí svoje. Cenovému nárastu sa podľa neho nevyhneme, nebude to však v plnej výške zamýšľaného odvodu.

„Predpokladám, že by to nebolo naplno, korektívne pôsobí konkurencia a reťazce by mohli zatlačiť aj na dodávateľov. Do potravinovej inflácie sa môže premietnuť v polovičnej výške,“ povedal pre Denník N analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Dankov odvod kritizujú podnikatelia aj opozícia. „Akékoľvek dodatočné zdanenie vybranej skupiny podnikateľov na Slovensku považujeme za diskriminačné.

Môže to mať negatívny dosah na bežných spotrebiteľov a rovnako aj ďalšie investície zo strany reťazcov na Slovensku,“ cituje Denník N stanovisko asociácie.

Kritikou nešetria ani opoziční poslanci, ktorí, podobne ako ekonómovia či podnikatelia, neveria slovám v dôvodovej správe, že ceny nestúpnu. „Je to škodlivý návrh a odmietame ho.

Spôsobí rast cien všetkých produktov v reťazcoch, vrátane potravín, čo pocítia najmä ľudia s nízkym príjmom,“ povedal poslanec NR SR za OĽANO Eduard Heger, ktorý označil návrh za antisociálny.

V podobnom duchu reagovala aj strana SAS. „Bude mať vplyv na ceny, a nie bezvýznamný,“ myslí si tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

„Naši ľudia“ si zas prídu na svoje

Analytik týždenníka Trend Jonáš Záborský naznačuje, kde by sa mohli skrývať skutočné dôvody Dankovho návrhu, pripomínajúceho sociálne inžinierstvo. „Prostredie, kde je možné ušetriť na daniach a navyše s nejasnými pravidlami, je ideálnym prostredím pre korupciu a podvody.

V skratke: odvod reťazcov si zaplatíme v nákupoch všetci, ale peniaze z neho pôjdu „našim ľuďom“. A nimi v SNS nemyslia našich poľnohospodárov,“ píše v komentári Záborský.

Rozprávkový Mrázik

Podobný názor má aj poslanec Heger, podľa ktorého je podozrivý nielen motív, ale aj využitie peňazí z novej dane v špeciálnom fonde. „Ten by mala spravovať ministerka pôdohospodárstva Matečná, známa tým, že trpela zneužívanie eurodotácií pre farmárov na Slovenskom pozemkovom fonde.

Teraz jej SNS chce dať do rúk ďalších 150 miliónov eur, ktoré vytiahne z vreciek rodín, dôchodcov a invalidov, aby ich rozdala spriazneným podnikateľom,“ povedal Heger.

Záborský poukazuje na devastáciu ekonomiky, ku ktorej výrazným dielom prispieva účasť „reformovaných“ národniarov v tretej Ficovej vláde.

„Andrej Danko znovu a znovu ukazuje, že je ako rozprávkový Mrázik: kým sa všetky generácie bavia na jeho bonmotoch, on naďalej vládne mrazivou mocou, ktorá ničí všetko, čoho sa dotkne.

On a jeho nohsledi systematicky ničia školstvo, škrtia slovenskú vedu a výskum, vyciciavajú rozpočet na obranu a normalizujú verejnoprávne médiá,“ zamýšľa sa Záborský.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…