Domov Ekonomika Daňové a odvodové príjmy budú pokračovať v raste, napriek pomalšej ekonomike

Daňové a odvodové príjmy budú pokračovať v raste, napriek pomalšej ekonomike

0
0

Analytici rezortu financií oproti poslednej daňovej prognóze z novembra navýšili odhad daňových a odvodových príjmov na prognózované obdobie rokov 2020 až 2022 o 62 až 84 miliónov eur ročne.

Daňové a odvodové príjmy rozpočtu by mali v tomto roku napriek ochladeniu ekonomiky pokračovať v raste. Podľa poslednej daňovej prognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií by totiž mali medziročne stúpnuť o 3,2 %.

Analytici rezortu financií pritom oproti poslednej daňovej prognóze z novembra navýšili odhad daňových a odvodových príjmov na prognózované obdobie rokov 2020 až 2022 o 62 až 84 miliónov eur ročne.

V tomto roku by mali byť vyššie o 78 miliónov eur, v budúcom o 62 miliónov eur a v roku 2022 o 84 miliónov eur. „Gro zvýšenia na horizonte prognózy pramení z lepšieho plnenia počas roka 2019, najmä na dani z pridanej hodnoty, ktoré sa prenáša do ďalších rokov.

Naopak ekonomický vývoj bude menej priaznivý pre daňovo-odvodové príjmy na celom horizonte prognózy,“ uvádza sa v najnovšej daňovej prognóze, ktorú Inštitút finančnej politiky uverejnil minulý týždeň.

Ako analytici dodávajú, hoci od novembrovej prognózy neboli prijaté žiadne legislatívne opatrenia s priamym vplyvom na daňovo-odvodové príjmy, ukazuje sa, že niektoré opatrenia prijaté v minulosti majú mierne negatívnejší dopad na príjmy.

Vyššie dane

Daňovú prognózu pritom podľa IFP od tohto roka zvyšujú aj samosprávami avizované zvyšovania daní z nehnuteľností. Len v roku 2020 by totiž mali na dani z nehnuteľností vybrať o takmer 80 miliónov eur viac.

Zvýšenie sadzieb dane totiž schválilo až 48 zo 71 okresných miest. „Výnos dane z nehnuteľností rastie dlhodobo okolo 3 % ročne, tentokrát ale zvýšenie prinesie až 20-percentný nárast výnosu,“ uvádza sa v komentári inštitútu.

Rozpočet očakáva viac

V porovnaní s rozpočtom verejnej správy na roky 2020 až 2022 je však aktuálna prognóza daňových a odvodových príjmov stále nižšia o 102 až 126 miliónov eur ročne.

Analytici ministerstva financií to vysvetľujú spôsobom zaznamenania príjmov eKasy a nanomarkerov v pohonných látkach.

„Hlavný dôvod je, že schválený rozpočet nad rámec novembrovej prognózy daňového výboru zahŕňa aj príjmy z eKasy a nanomarkerov v sume 180 až 200 miliónov eur. Ich vplyv je vykázaný v rozpočte na položke ostatné dane,“ píše sa v komentári.

TS, red, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Keď športujú zvieratá

    Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …
  • VIDEO: Strasti „home officu“

    Približne tretina sveta je dnes v karanténe. Tí, čo môžu, pracujú z domu. Avšak pokiaľ ste…
  • VIDEO: Keď sa zrazu prepadneš!

    Kde sa stratil? Na oko úplne nenápadný trik zmiznutia, ktorý však zvieratá nechápu a keby …
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Keď športujú zvieratá

Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …