Domov Šport Davis Cup po novom

Davis Cup po novom

0
0

Na výročnom valnom zhromaždení Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) v americkom Orlande sa prepisovala história prestížneho turnaja reprezentačných tímov. Davisov pohár sa od novej sezóny bude hrať podľa nového formátu.

Myšlienka zmeny formátu súťaže vzišla najmä zo straty väčšiny sponzorov a potreby zachovania reprezentačných súbojov o „šalátovú misu“.

Iniciátori tejto reformnej zmeny tiež chceli, aby sa na daviscupové dvorce vrátili aj najväčšie hviezdy svetového tenisu, ktoré dnes radšej volia osobný program pred reprezentáciou, čo súťaž výrazne ochudobňuje.

Radikálna zmena Davis Cupu

Podľa nového formátu sa bude bojovať o „šalátovú misu“ na turnaji osemnástich národných výberov, ktorý sa uskutoční koncom roka. Istú účasť na finálovom podujatí bude mať štvorica semifinalistov z predchádzajúcej sezóny a takisto dva tímy, ktoré dostanú voľnú kartu.

Sexteto účastníkov doplnia dvanásti kvalifikanti. Začiatkom roka sa uskutočnia zápasy systémom doma‑ vonku, vďaka čomu dostane šancu až 24 družstiev.

Úspešnejší z jednotlivých dvojíc si zabezpečia miestenku vo finále. Osemnásť finalistov rozdelia do šiestich skupín s tromi účastníkmi, z ktorých postúpia do vyraďovacej časti šiesti víťazi a dva najlepšie tímy z druhých miest.

Od štvrťfinálovej fázy bude aplikovaná tradičná eliminačná metóda. Jeden zápas po novom pozostáva z dvoch dvojhier a jednej štvorhry, všetky tri duely sa uskutočnia počas jedného dňa. Namiesto troch víťazných setov sa bude hrať iba na dva.

Hlasy PRE aj PROTI

Slovensko so zmenou formátu nesúhlasilo. „Chceli sme zachovať pôvodný systém, keď sa hralo doma pred vlastnými fanúšikmi alebo potom vonku u súpera.

So zmenou teda nie sme spokojní. Rešpektujeme ju však a budeme sa musieť prispôsobiť,“ povedal generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška.

Okrem nás a Čechov nesúhlasili s takouto radikálnou zmenou ani väčšie a tenisovo významnejšie krajiny ako Nemecko, Austrália či Veľká Británia. Návrh však získal potrebnú dvojtretinovú väčšinu.

Podobne nový systém kritizovali aj niektoré svetové tenisové osobnosti. Bývalý slovenský reprezentant Karol Kučera zdieľal na sociálnej sieti obrázok náhrobného kameňa, kde bolo napísané: „Tu odpočíva Davisov pohár (1900-2018)“.

Naopak ďalšieho bývalého špičkového reprezentanta Dominika Hrbatého zmena potešila. „Viem, že niektorých zmena nepotešila, ale bola nevyhnutná. Bez nej by Davisov pohár do piatich až siedmich rokov zanikol.

Nový systém nie je perfektný, ale vďaka nemu súťaž prežije. Radšej mať Davisov pohár s nedokonalým formátom ako vôbec,“ povedal Hrbatý.

max, SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …