Domov Ekonomika Dávku v nezamestnanosti dostávalo viac ľudí, ako sa čakalo

Dávku v nezamestnanosti dostávalo viac ľudí, ako sa čakalo

0
0

Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti na Slovensku v poslednom mesiaci minulého roka stúpol. Túto dávku Sociálna poisťovňa minulý mesiac vyplatila 38,7 tisíca nezamestnaným. Oproti novembru minulého roka ide o nárast o 722 poberateľov dávky.

Za celý vlaňajšok tak dávku v nezamestnanosti poberalo priemerne mesačne 36,5 tisíca osôb. Počet poberateľov tejto dávky prekročil plánovaný rozpočet Sociálnej poisťovne na rok 2019.

Ten počítal s tým, že dávku v nezamestnanosti dostane priemerne 33,2 tisíca ľudí. Rozpočet poisťovne na rok 2020 pritom ráta s tým, že v tomto roku bude nezamestnaneckú dávku dostávať v priemere 33,1 tisíca nezamestnaných.

Dávka v nezamestnanosti

Dávku v nezamestnanosti vypláca Sociálna poisťovňa nezamestnanému najviac pol roka. Od začiatku roka 2018 sa podmienky nároku na túto dávku zmiernili.

Kým do konca roka 2017 bol pri práci na neurčitý čas nárok na nezamestnaneckú dávku podmienený najmenej dvomi rokmi poistenia v posledných troch rokoch, od začiatku roka 2018 sa podmienka dvojročného poistenia v nezamestnanosti už vzťahuje na obdobie posledných štyroch rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných.

Takéto miernejšie pravidlá pritom už v roku 2017 platili pri nároku na dávku v nezamestnanosti, ak žiadateľ o dávku pracoval na určitý čas, alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti.

Miernejšie podmienky

Hlavným dôvodom zvyšujúceho sa počtu poberateľov dávky v nezamestnanosti je zjemnenie podmienok nároku na tieto dávky. Uviedol to štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Branislav Ondruš.

„Nerastie počet nezamestnaných oproti minulým obdobiam, ale rastie počet tých, ktorí splnia nárok na dávku a môžu tak získať dávku v nezamestnanosti,“ povedal.

Európska komisia podľa Ondruša dlhodobo kritizovala to, že na Slovensku sú príliš tvrdé podmienky na získanie nároku na nezamestnanecké dávky.

„Zmiernenie podmienok bol krok správnym smerom, ale na druhej strane to má za následok to, že ľudí, ktorí majú nárok na túto podporu, je viac a aj sa viac čerpajú prostriedky z fondu poistenia v nezamestnanosti,“ povedal.

Zníženie výdavkov

Sociálna poisťovňa by mala zaviesť opatrenia, ktorými sa znížia výdavky na dávky nemocenského poistenia a na dávky v nezamestnanosti. Počíta s tým rozpočet verejnej správy na roky 2020 až 2022, ktorý v decembri minulého roka schválil parlament.

„Predpokladá sa implementácia opatrení, ktoré minimalizujú negatívny vývoj výdavkov v oblasti nemocenského poistenia a poistenia v nezamestnanosti v poslednom období,“ uviedlo ministerstvo financií. Upozornilo na to, že s týmito opatreniami počíta aj rozpočet Sociálnej poisťovne na rok 2020.

„V každom prípade je potrebné zefektívniť lekársku posudkovú činnosť a revízne činnosti, a to nielen, ale predovšetkým v oblasti nemocenského poistenia a poistenia v nezamestnanosti tak, aby vynakladanie prostriedkov na výplaty dávok z poistenia bolo čo najúčelnejšie,“ uviedol tlačový odbor Ministerstva financií SR.

SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…