Domov Ekonomika Deficit navýšený o 9 miliárd! Rozpočet má byť „konečne“ reálny

Deficit navýšený o 9 miliárd! Rozpočet má byť „konečne“ reálny

0
0

Parlament prerokoval návrh novely zákona o štátnom rozpočte na tento rok v expresnom režime. Poslanci totiž v utorok schválili návrh na skrátené legislatívne konanie a ešte v ten deň novelu, ktorá počíta v tomto roku so schodkom až takmer 12 miliárd eur, aj schválili.

Schválený návrh štátneho rozpočtu navyšuje pôvodný deficit štátneho rozpočtu až o 9,2 miliardy eur.

Podľa rezortu financií, ktorý návrh novely pripravil, tieto čísla zohľadňujú negatívny vplyv pandémie, ale aj pôvodne nepokrytých výdavkov, na verejné financie.

Konečne pravdivý rozpočet

Podľa ministra financií Eduarda Hegera novela rozpočtu konečne ukazuje pravdu. Tvrdí totiž, že už v čase vlaňajšieho schvaľovania rozpočtu bolo jasné, že rozpočtovaný deficit na úrovni 0,5 % hrubého domáceho produktu je nereálny.

Nová vláda pritom podľa Hegera navyše našla poddimenzované rozpočty jednotlivých kapitol a rozpočtovo nekryté výdavky. Samostatnou kapitolou je koronakríza, ktorá taktiež výrazne zvyšuje tlak na rozpočet štátu.

Opozícia kritizuje najmä rapídne zvyšovanie výdavkov, za ktorým podľa exministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) nie je vidieť žiaden obsah.

Vyššie výdavky o takmer 8 miliárd

Celkové výdavky štátneho rozpočtu sa pritom v novele zvyšujú o takmer 7,8 miliardy eur, z čoho väčšinu v sume 4,9 miliardy eur tvoria výdavky priamo súvisiace s pandémiou nového koronavírusu.

Ide najmä o pokrytie dodatočných výdavkov Sociálnej poisťovne, rezortu práce, výpadku zdravotného poistenia, či dodatočných potrieb ďalších štátnych úradov vplyvom pandémie.

Ďalších 2,9 miliardy eur predstavujú výdavky na zabezpečenie rozpočtovo nekrytých titulov. Na strane príjmov sa zase zohľadňuje hotovostný výpadok daňových aj nedaňových príjmov vplyvom koronakrízy o 1,4 miliardy eur.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…