Domov Ekonomika Deficit prvýkrát v histórii klesne pod jedno percento

Deficit prvýkrát v histórii klesne pod jedno percento

0
0

Minister financií sa chváli tým, že navrhol zníženie deficitu verejných financií v budúcom roku pod jedno percento, čo by bolo historicky najmenej. Je otázne, či sa tomu dá veriť. Už v roku 2015 totiž sľuboval, že v roku 2018 bude rozpočet vyrovnaný.

Jednou z najpozitívnejších správ návrhu rozpočtu vlády na budúci rok je, že deficit verejný financií klesne na 0,83 percenta hrubého domáceho produktu. „Medzi hlavné priority rozpočtovej politiky patrí konsolidácia verejných financií.

Stratégia je v nasledujúcich rozpočtových rokoch zameraná na ďalšie zlepšovanie rozpočtovej pozície verejnej správy s cieľom dosiahnuť dlhodobú udržateľnosť verejných financií,“ chváli sa v rozpočte minister financií Peter Kažímír.

Zajtra, zajtra, len nie dnes

Zámer vlády znižovať deficit a spomaľovať tak nabaľovanie sa už aj tak veľkého verejného dlhu Slovenska je chvályhodné. Má však jeden háčik. Vláda viac to viac sľubuje ako plní. Už v roku 2015 totiž druhá vláda Róberta Fica vyhlasovala, že zabezpečí vyrovnaný rozpočet do roku 2018.

Teraz sa sľub posunul o dva roky. Rozpočet bez nového dlhu chce až na rok 2020, teda až po skončení jej funkčného obdobia. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť liknavosť vlády v znižovaní deficitu kritizuje a túto politiku označuje za „zajtra, zajtra, len nie dnes“.

Rozpočtová rada si všíma pozvoľné odsúvanie vyrovnaného rozpočtu k rozpočtu a vláde vyčíta, že napriek priaznivému ekonomickému vývoju a lepšiemu výberu daňových príjmov sa „cieľ vlády v oblasti deficitu verejnej správy na konkrétny krok v priebehu aktualizácie trojročných rozpočtov každoročne zhoršuje“.

Analýza v podaní Érseka: vysvetlite to ľuďom v zápche

Člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a známy slovenský ekonóm Ľudovít Ódor politiku odďaľovania kritizuje najmä preto, že „korupcia a neefektívne míňanie je podľa mnohých prieskumov na každom kroku“.

Nepáči sa mu najmä postoj niektorých ministerstiev. Viaceré z nich stále vzdorujú politike ministerstva financií, ktoré presadzuje, aby bežní občania dostávali za peniaze z rozpočtu kvalitné služby za primerané náklady. V súčasnosti sú totiž mnohé štátne zákazky aj kvôli kšeftom politických oligarchov predražené o desiatky percent.

„Namiesto toho, aby sa projekt hodnota za peniaze stal skutočnou prioritou, čo by mohlo priniesť úspory v stámiliónoch eur, hľadáme radšej cesty ako neefektívne minúť ešte viac,“ kritizuje deficitné hospodárenie vlády Ódor, podľa ktorého obzvlášť v doprave stále prevažujú ekonomické nezmysly typu: „analyzovať môžeme aj ex post“, „najdrahšia diaľnica je tá nepostavená“ alebo „vysvetlite to ľuďom v zápche“.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…