Domov Ekonomika Demokratka Cortezová navrhuje 70-percentnú daň

Demokratka Cortezová navrhuje 70-percentnú daň

0
0

V USA rastie podpora „Green New Deal“. Ide o ekonomický program, ktorý by rýchlo znížil emisie CO2 a zároveň riešil ekonomickú nerovnosť. Presadzuje ho demokratka Alexandria Ocasio-Cortezová.

Cortezová vyvolala mediálny rozruch svojou výzvou zvýšiť sadzbu dane z 38 na 70 %. Získané prostriedky by mali pomôcť financovať „Green New Deal“.

Ide o program masívnych investícií do rozvoja obnoviteľných zdrojov a úspor energie, ktorý by mal riešiť súčasne klimatickú krízu aj ekonomickú nerovnosť a chudobu.

„Ak toto znamená byť „radikálny“, pokojne mi tak hovorte,“ alebo „Planétu musíme zachrániť. Inú voľbu nemáme“ sú výroky Cortezovej, ktorá udáva, že 70 % sadzbu dane mali USA už v 60. rokoch za vlády demokratických prezidentov J. F. Kennedyho a L. B. Johnsona.

Navrhovatelia programu chcú znížiť emisie na nulu, 100 % obnoviteľnú elektrinu plánujú do roku 2030. Tiež mienia vytvoriť milióny dôstojných pracovných miest, napraviť ekonomickú nerovnosť, odstrániť chudobu a pomôcť zanedbávaným periférnym regiónom.

„Green New Deal“ sa stal pojmom, okolo ktorého sa sústreďuje debata o budúcnosti americkej ekonomiky a energetiky. Súčasne sa stal predmetom sporov v Demokratickej strane, kde proti sebe stojí umiernené zriadenie vedené Pelosiovou a demokratická ľavica reprezentovaná Cortezovou a Bernie Sandersom.

Umiernení demokrati odmietajú program prijať za svoj a namiesto výboru pre „Green New Deal“ sa rozhodli obnoviť výbor pre zmenu klímy, zrušený v predchádzajúcich volebných obdobiach republikánmi.

Na jednej strane umiernená väčšina chce pokračovať v presadzovaní opatrení, ako sú daňové úľavy pre obnoviteľné zdroje, na druhej strane silnejúca ľavica presadzuje program ekonomickej reformy, ktorý by vrátil do hry rozsiahle štátne zásahy do ekonomiky.

A tiež by spojil znižovanie emisií so sociálnymi programami. Hoci sú Cortezovej návrhy zatiaľ väčšinou zametané pod koberec, do budúcnosti sa veci môžu zmeniť. Podporu pre „Green New Deal“ vyjadril už aj senátor Booker, jeden z možných kandidátov Demokratickej strany na prezidenta v roku 2020.

moloda, foto SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…