Domov Zahraničie Deň brexitu: Veľká Británia opustila EÚ

Deň brexitu: Veľká Británia opustila EÚ

0
0

Tri a pol roka vyjednávaní sa skončilo podpisom dohody na oboch stranách Lamanšského prieplavu a o polnoci 31. januára 2020 opustila Veľká Británia Európsku úniu.

Veľká Británia po 47 rokoch definitívne opúšťa Európsku úniu, jedna časť britskej spoločnosti je sklamaná, druhá to považuje za konečné riešenie ich problémov. Samotný premiér Boris Johnson označil tento krok za úsvit novej éry, pred ktorou Veľká Británia teraz stojí.

Nateraz sa nič nezmení

Okrem toho, že britskí europoslanci opustili svoje kancelárie a v Bruseli pred parlamentom bola vlajka Veľkej Británie zložená zo žrde, len málo ďalšieho sa okamžite zmení.

Prechodné obdobie totiž bude platiť ešte celý tento rok, a to od pravidiel až po prispievanie do rozpočtu EÚ. Na druhú stranu však najmocnejší lídri EÚ, ako nemecká kancelárka Angela Merkelová, alebo francúzsky prezident Emmanuel Macron, považujú túto chvíľu za smutnú a zlomovú pre celú EÚ.

Odchodom Veľkej Británie tak EÚ stratila 15 percent svojej ekonomiky a tiež aj tretí najľudnatejší štát EÚ. Počet sa znížil z 28 na 27 členských štátov EÚ.

Náročná výzva pre Borisa Johnsona

Na sídle premiéra (Downing Street 10) prebiehalo odpočítavanie do odchodu.

Boris Johnson sa teraz dostal do neľahkej situácie, aby splnil očakávania svojich obyvateľov. Už teraz sľubuje uzavretie širokej dohody o voľnom obchode s EÚ, aj keď lídri EÚ sa vyjadrili, že takáto dohoda nebude zadarmo.

Samotný brexit však odhalil hlboké vnútorné rozpory v britskej spoločnosti, ktorá často nedokáže nájsť spoločnú reč pri otázkach ako prisťahovalectvo, nieto ako budú vyzerať budúce vzťahy s EÚ.

Tiež kým Anglicko a Wales hlasovali za odchod, Škótsko a Severné Írsko chceli v EÚ zostať. To zosilnie aj tlaky na ďalšie referendum o škótskej nezávislosti alebo dokonca aj tlak na zjednotenie Írska.

Londýn chce zostať proeurópsky

Starosta Londýna Sadiq Khan vyhlásil počas osláv k vystúpeniu z EÚ, že nie všetci sa tešia z vystúpenia Veľkej Británie z Únie.

Khan vo vyhlásení vyjadril svoje rozčarovanie nad týmto krokom a tiež naznačil, že Londýn bude aj naďalej otvorený k svojim priateľom z EÚ.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…