Domov História Deň, keď sa svetu predstavili „chrobáci“

Deň, keď sa svetu predstavili „chrobáci“

0
0

5. októbra 1962 svetlo sveta uzrel prvý singel legendárnej britskej kapely Beatles. Išlo o pesničku Love Me Do, ktorá odštartovala hviezdnu cestu štvorice mladých a talentovaných mužov.

Beatles je meno celosvetovo známej hudobnej skupiny, ktorá vznikla v roku 1960 v Liverpoole. Jej členmi boli spevák a gitarista John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a bubeník Ringo Star.

Spočiatku išlo o kapelu, ktorá vystupovala v liverpoolskych a hamburských kluboch. Netrvalo dlho a o skvelých muzikantoch sa dozvedel celý svet, ktorý sledoval nevídaný úspech napohľad nevýraznej chlapčenskej kapely.

Hamburg sa stal druhým domovom

História kapely sa začala písať už v roku 1957, kedy mladý John Lennon založil v Liverpoole skupinu s názvom Blackjacks. Spočiatku sa v nej vystriedalo viacero kamarátov z miestnej strednej školy.

V júli sa súčasťou kapely stal aj 15-ročný Paul McCartney. Ten vo februári nasledujúceho roka doviedol do kapely aj svojho kamaráta Georgea Harrisona, ktorý sa po čase stal dôležitým členom hudobného zoskupenia.

Novovzniknutá skupina tak mala troch talentovaných spevákov a gitaristov. Chýbal jej však bubeník, ktorý by „chrobákom“ dopomohol v ceste za úspechom.

V roku 1960 prišla ponuka účinkovať v Hamburgu. V polovici augusta sa konečne podarilo zohnať stáleho bubeníka, keď ich ponuku prijal Pete Best.

Po skompletizovaní kapely už chlapci mohli vyraziť za hranice. Nasledujúce viac ako 3 mesiace zapĺňali mladíci hamburské kluby až sa napokon usadili v Indra Clube.

Po sťažnostiach na prílišný hluk sa skupina musela presťahovať do hudobného klubu Kaiserkeller. Ani tento klub sa však nestal ich útočiskom na dlhú dobu.

Nastali dokonca komplikácie ohľadom Harrisona, ktorý bol kvôli klamstvu o svojom veku deportovaný z krajiny.

Po incidente McCartneyho a Besta bola z krajiny deportovaná aj táto dvojica, a tak sa do Liverpoolu vrátil aj Lennon. Počas svojej kariéry sa však do Hamburgu neraz kapela vrátila.

Z klubu na vypredané koncerty

Začiatkom roku 1961 sa mladíkom konečne začalo výraznejšie dariť. Našli svoj domov v podobe klubu Cavern, ktorý sa s ich menom spájal po zvyšok kariéry.

V novembri toho istého roku do tohto klubu prichádza Brian Epstein, ktorý je riaditeľom najväčšieho liverpoolskeho hudobného obchodu. Okamžite po vypočutí si pesničiek mladej kapely spolu s Beatles uzatvára zmluvu.

Okrem toho získavajú tiež vysnívanú nahrávaciu zmluvu a nového bubeníka, ktorým sa stal Ringo Star. Po náročných začiatkoch sa kapela začína profilovať ako rock and rollová kapela s originálnym štýlom obliekania a celkového prejavu.

Od prvej pesničky k trinástim albumom

4. septembra 1962 sa kapela zúčastnila prvého nahrávania, z ktorého vzišla ich prvá skladba s názvom Love Me Do. Práve táto skladba sa stala prvým oficiálnym singlom skupiny The Beatles. 11. februára 1963 svetlo sveta uzrel aj prvý album Please Please Me.

Ich prvá doska, ktorá obsahovala 14 skladieb bola nahratá behom jedného dňa. Z debutového albumu zaujala najviac práve skladba Please Please Me, ktorá sa dostala na vrchol britských hudobných rebríčkov.

Rovnaký úspech zaznamenal aj celý album, ktorý definitívne odštartoval éru legendárnej kapely, ktorej každý album sa nachádzal na vrchole rebríčkov.

Do roku 1970, kedy kapela oficiálne prestala existovať, bolo predaných viac ako 800 miliónov nosičov, vďaka čomu sa stala najpredávanejšou hudobnou skupinou histórie.

Po rozpade začal každý z členov sólovú kariéru. Zakladateľ John Lennon zomrel po atentáte v roku 1980 a George Harrison podľahol v roku 2001 rakovine pľúc. Poslední dvaja členovia Paul McCartney a Ringo Star sú aj dnes hudobne aktívni.

puma, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…