Domov História Deň slovenského víťazstva a maďarskej krivdy

Deň slovenského víťazstva a maďarskej krivdy

0
0

V týchto dňoch uplynie presne 100 rokov od chvíle, kedy bola v Trianonskom zámočku vo francúzskom Versailles podpísaná Trianonská zmluva s Maďarskom. Práve tá sa stala symbolom zmien v strednej Európe v rokoch po prvej svetovej vojne a tiež vzťahov medzi Slovákmi a Maďarmi.

Život národov pred Trianonom

Slováci a Maďari sú národy, ktoré spája vzájomná blízkosť už po stáročia. Počas existencie multietnického Uhorského kráľovstva žili v jednom štátnom celku.

Ten zaznamenal počas 19. storočia výrazný pokrok. Veda a technika sa modernizovala, budovala sa infraštruktúra, zavedená bola rovnosť občanov pred zákonom a Uhorsko sa postupne premenilo na moderný štát.

Na druhej strane tu ale začali vznikať aj stále silnejúce národné hnutia, pričom každé z nich sa usilovalo dosiahnuť väčšiu emancipáciu. Spolunažívanie viacerých národov v rámci jedného štátu sa začalo ukazovať ako veľký problém.

Celej situácii nepomohlo ani vypuknutie vojny. Slováci síce bojovali na strane Uhorska, no ich hlavným záujmom už v tom čase nebola obrana štátu, ale vlastných životov.

Práve Slováci v rámci Uhorska žili takpovediac na okraji spoločnosti. Boli skôr utláčanou menšinou. Zmena nastala v roku 1918, kedy vďaka snahe slovenských a českých politikov vzniklo samostatné Československo.

Na okraji spoločnosti sa v dôsledku toho ocitli práve Maďari, ktorí obývali pohraničné oblasti medzi Maďarským kráľovstvom a Československom. Napriek tomu, že novovytvorený štát bol právne uznaný, ešte nemal presne definované hranice.

Tento problém mala vyriešiť až Trianonská zmluva, ktorá presne zadefinovala, ako budú vyzerať hranice štátov, ktoré vznikli na troskách rozpadnutého Uhorska.

Keď na Maďarsko padla krivda

Trianonská zmluva, podpísaná 4. júna 1920, bola súčasťou mierových zmlúv, ktoré boli podpísané po prvej svetovej vojne počas mierovej konferencie v Paríži.

Tieto zmluvy mali určiť, aké sankcie budú znášať porazení Nemci, Rakúšania, Bulhari, Turci a Maďari. Bolo jasné, že aj Maďari, rovnako ako ostatné porazené krajiny, utrpia veľké straty.

Pripravili si preto rozsiahlu písomnú obhajobu vo francúzskom jazyku, v ktorej sa snažili vykresliť obraz života v Uhorsku v tom najlepšom svetle. Ani to však víťazné mocnosti neobmäkčilo a k podpisu zmluvy napokon prišlo.

Maďari sa ho odmietli zúčastniť, no napokon sem poslali ministra verejných prác a zástupcu ministra zahraničia. Tí napokon boli nútení s obrovskou nevôľou zmluvu podpísať.

Trianonská zmluva s Maďarskom rozdrobila Uhorsko a určila nové hranice, vrátane tej medzi Československom a Maďarskom. Maďarsku pripadlo 28-percent územia bývalého Uhorska a 8 miliónov obyvateľov.

Zmluva zapríčinila, že sa milióny Maďarov ocitli mimo hraníc svojej krajiny. Československo sa stalo novým domovom pre až vyše milión z nich.

Osud Maďarov bol tragický

Vytýčenie nových maďarských hraníc bolo pre maďarskú spoločnosť obrovskou porážkou. Neskrývali sklamanie a veľké rozčarovanie. To však vtedy ešte ani len netušili, čo ich čaká o niekoľko rokov neskôr.

V rokoch 1942 až 1944 začala podnikať československá vláda pod vedením Edvarda Beneša kroky mierené voči Maďarom žijúcim v Československu. Prijatý bol Košický vládny program a Benešove dekréty.

Dekréty uplatňovali princíp etnickej diskriminácie a kolektívnej viny Maďarov. Postupne boli rušené všetky maďarské školy, sväté omše a bohoslužby, dokonca československé úrady zakázali používanie maďarského jazyka.

Osobám maďarskej národnosti bolo odnímané štátne občianstvo a všetci boli perzekvovaní. Kde jeden berie, tam iný dáva.

Tak to bolo aj v prípade Trianonskej zmluvy, ktorá je pre Maďarov dlhoročnou krivdou, no pre nás by mal byť dátum jej prijatia jedným z najvýznamnejších dní našej histórie. Zdá sa však, že u Slovákov postupne upadá do zabudnutia a neprikladá sa mu príliš veľký význam.

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…