Domov Cestovanie Destinácie, ktoré sa oplatí navštíviť v roku 2020 (1. časť)

Destinácie, ktoré sa oplatí navštíviť v roku 2020 (1. časť)

0
0

Nový rok, nové príležitosti. Platí to aj v cestovaní. A kedy si robiť cestovateľské plány na celý rok, ak nie na jeho začiatku? A my sme sa rozhodli vám s tým trošku pomôcť. Preto vám prinášame tipy na najlepšie destinácie, ktoré odporúčame navštíviť v roku 2020. A keďže je ich viac než dosť, rozdelili sme ich do dvoch častí. Prvú vám prinášame teraz, tú druhú si môžete prečítať už v najbližšom vydaní týždenníka Koment. Kam sa vyberiete?

Val Thorens (Francúzsko)

Začiatok roka prináša chladné počasie aj s nádielkou snehu. V tomto období je preto ideálne vybrať sa na lyžovačky. Spomedzi mnohých rezortov u nás i v zahraničí sme pre vás vybrali Val Thorens.

Toto najrozsiahlejšie lyžiarske stredisko sveta nachádzajúce sa vo francúzskych Alpách ponúka celkovo až 600 km zjazdoviek, pričom drvivá väčšina svahov je v nadmorskej výške cez 2 000 metrov.

Lákadlom je prirodzene prírodný sneh a kvalitne upravené zjazdovky. Na svoje si prídu ako začiatočníci tak aj najnáročnejší lyžiari. Rezort ponúka osem zelených, 25 modrých zjazdoviek a aj osem čiernych zjazdoviek (najnáročnejších).

Melbourne (Austrália)

Ak by ste chceli zimu a sneh vymeniť za teplo, zamierte na južnú pologuľu. V austrálskom Melbourne si určite prídete na svoje.

Druhé najväčšie mesto Austrálie a najjužnejšie mesto sveta kombinuje históriu s modernou architektúrou, kde si dokonale oddýchnete a nabažíte sa aj slnka a tepla.

Ak sa už do Melbourne vyberiete určite navštívte druhú najvyššiu budovu Austrálie, mrakodrap s názvom Eureka Tower. Na jeho 88. poschodí sa nachádza vyhliadka, z ktorej sa vám naskytne nádherný výhľad na celé mesto.

V Melbourne tiež odporúčame navštíviť katedrálu svätého Pavla, trh kráľovnej Viktórie a morské pobrežie si môžete vychutnať v Port Melbourne, kde sa okrem prístavu nachádza aj množstvo kaviarní, reštaurácií, parkov a pláží.

No a ak sa do tohto austrálskeho veľkomesta vyberiete v januári, nezabudnite navštíviť aj tenisové kurty Melbourne parku, kde sa práve v januári stretávajú najlepší tenisti sveta na prvom grandslamovom turnaji roka.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Melbourne – mesto plné kontrastov

Machu Picchu (Peru)

Mesto známe tiež ako Stratené mesto Inkov sa nachádza na horskom hrebeni nad údolím Urubamba v Peru. Ide o mesto, ktoré síce nie je až tak ľahko prístupné, no napriek tomu patrí k tým často vyhľadávaným turistickým miestam.

Východiskovým bodom pre návštevu mesta Machu Picchu je mestečko Aguas Calientes. K mestu vedie len jedna cesta, a to železničná. Celý areál mesta Machu Picchu tvoria dve samostatné časti.

Jedna časť je poľnohopodárska a druhá zas mestská. Poľnohospodárska časť je tvorená terasovitými políčkami a odvodňovacími kanálmi, a tak je možné hovoriť o inkských nadčasových vedomostiach hydrauliky.

Mestská časť je tvorené múrmi domov a chrámov. Výnimočným miestom je aj Posvätná skala, vraj ide o jedno z miest, kde sa koncentruje energia sveta.

Buenos Aires (Argentína)

Keď už sme na juhoamerickom kontinente, navštíviť by sme mohli aj hlavné mesto Argentíny. Buenos Aires je známe ako rodisko tanga, domov svetovej opery a divadla či ako mesto tých najlepších reštaurácií.

Často sa mu pripisuje aj prívlastok „Paríž Latinskej Ameriky“. Určite si pozrite stavbu opery Teatro Colón, ktorá je považovaná za jeden z piatich najkrajších operných domov na svete ale tiež napríklad japonské záhrady.

Mjanmarsko

Zaujímavým tipom na výlet je aj najväčšia a predsa najmenej navštevovaná krajina juhovýchodnej Ázie. Mjanmarsko (bývalá Barma) desaťročia trpelo medzinárodnou izoláciou spôsobenou despotickým vojenským režimom.

Paradoxne, práve roky izolácie a väčšinová chudoba robia pre Európana Mjanmarsko najzaujímavejším – vábi ako krajina zamrznutá v čase.

Uchváti vás kultúrou, tisíckami pozlátených pagôd, rázovitými dedinkami, pestrými prírodnými scenériami, budhistickými kláštormi, atmosférou rušných trhov či špecifikami každodenného života.

Vašu pozornosť upriamime najmä na Zlatú skalu. Ide o jednu z najvýznamnejších budhistických pamiatok v krajine, ktorá neláka len turistov, ale najmä tisícky budhistických pútnikov.

Tento obrovský pozlátený balvan na žulovom podstavci, s malou pagodou na vrchu, visí z okraja skaly nad mestom Kinpun, v pohorí Yoma. Odporúčame tiež navštíviť mesto Bagan či absolvovať niekoľkodňovú túru z mesta Kalaw k druhému najväčšiemu jazeru v krajine.

Amsterdam (Holandsko)

Akýže by to bol zoznam odporúčaných cestovateľských destinácií bez jedného z najúchvatnejších európskych miest. Holandské hlavné mesto láka turistov z celého sveta.

Amsterdam, známy tiež ako Benátky severu, mesto hriechu, mesto rôznorodosti či tolerancie, ponúka romantiku, zaujímavú architektúru aj zábavu.

Množstvo múzeí, nádherných parkov, prekrásnych historických budov či ulice pretkané vodnými kanálmi robia z tohto mesta absolútny unikát, kde zakázané je povolené.

Historické budovy striedajú moderné stavby, romantiku zas vo štvrti Red Light District sporo odeté devy lákajúce mužov spoza presklených výkladov.

Nuž a len 15 kilometrov od hlavného mesta si plnými dúškami môžete vychutnať pravú holandskú atmosféru v skanzene Zaanse Schans.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Rozmanitý a očarujúci Amsterdam

Thajsko

Thajsko je rozhodne dobrý cestovateľský nápad v každom ročnom období. Ak sa sem vyberiete, rozhodne nemôžete obísť hlavné mesto Bangkok, ktoré nazývajú aj „Mesto anjelov“.

Budete svedkami veľkých kontrastov, keďže na jednom mieste sa tu prelína veľká chudoba s luxusom a bohatstvom. Ak si chcete trochu oddýchnuť od preplnených ulíc hlavného mesta, vyrazte na jednu z úžasných thajských pláži.

Najradšej by sme vás poslali na preslávenú Maya Bay, ktorej dal cveng film Pláž s Leonardom DiCapriom, avšak kvôli obrovskému množstvu turistov, ktoré sa sem valili, ostrov, na ktorom sa nachádza, pre turistov uzavreli, minimálne do roku 2021.

Jeho sesterský ostrov Phi Phi Don však zostáva otvorený a aj tu nájdete pravý thajský raj.

Rím (Taliansko)

Najkrajším a najzaujímavejším miestom sveta na strávenie veľkonočných sviatkov je bezpochyby metropola Talianska. Navštíviť Vatikán, ktorý sa v Ríme nachádza, je v tomto období samozrejmosťou.

Svätopeterské námestie s dominantnou bazilikou Svätého Petra je presne miesto, kde sa na Veľkú noc chcete nachádzať. Po tom, čo si pozriete omšu pápeža, si určite vychutnajte aj pamiatky, ktoré toto mesto ponúka.

Či už sú to vnútorné priestory vatikánskej baziliky, Sixtínska kaplnka, alebo rímske nádhery ako Anjelsky hrad, Fontana di Trevi, Španielske schody, Koloseum s priľahlým starobylým rímskym mestom Forum Romanum, môžete si byť istý, že výlet do Ríma v tomto období ľutovať nebudete.

Tokio (Japonsko)

Ak ste fanúšikom cestovania i športu, japonská metropola bude v roku 2020 pre vás tou pravou destináciou. Na prelome júla a augusta sa práve v Tokiu uskutočnia letné olympijské hry. Okrem športových zápolení si nezabudnite vychutnať krásy, ktoré toto mesto ponúka.

Jednou z najvyšších stavieb mesta je Tokijská veža, ktorá nápadne pripomína Eiffelovu vežu v Paríži a podobne ako z francúzskej dominanty, aj z tej tokijskej si môžete vychutnať nádherný výhľad na mesto pod ňou.

Históriu vdýchnete v starobylom chráme Sensoji, ktorý je najstarším a najvýznamnejším chrámom v Tokiu alebo v cisárskej svätyni Meiji, ktorej ohromujúci komplex je obklopený pokojným lesom, kde si po náročnom dni v preľudnenom meste dozaista radi oddýchnete.

Santorini (Grécko)

Nikde inde si letnú romantiku neužijete tak, ako práve na gréckom ostrove Santorini. Sopečný ostrov na rozhraní Egejského a Krétskeho mora je tým vôbec najnavštevovanejším ostrovom Grécka, no napriek tomu si tu môžete dosýta vychutnať romantické prechádzky vo dvojici.

Veď zachytiť západ slnka na tomto mieste je vraj tá najromantickejšia vec, akú kedy zažijete. Ak chcete mať nádherný výhľad na biele domčeky s modrými strechami, navštívte mesto Oia.

Nevynechajte ani kláštor Profitilis, ktorý je jednou z najväčších dominánt ostrova, pochádzajúci z dôb Osmanskej ríše.

Benátky (Taliansko)

A keď už hovoríme o tej romantike, nemôžeme zabudnúť ani na talianske najromantickejšie mesto, mesto na vode, Benátky. Plavba na gondole v hlavnom kanáli zvanom Grande pri západe slnka je určite tým najkrajším zakončením dňa v tomto talianskom meste.

Počas dňa však určite navštívte hlavné námestie Piazza San Marco, ktoré patrí k najnavštevovanejším a najpreplnenejším miestam v Benátkach.

Ak si ho chcete pozrieť z vtáčej perspektívy vyhliadka na zvonici Campanile di San Marco je to pravé miesto. Najvýznamnejšou stavbou námestia je Bazilika sv. Marka.

Ďalšou stavbou, ktorá na vašich fotkách nemôže chýbať, je most Ponte di Rialto, ktorý je nielen najkrajším, ale aj najväčším a najstarším mostom v Benátkach.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Neodolateľné a romantické Benátky

ano, puma, Radoslav Hoppej, B. Révayová, foto: depositphotos, shutterstock, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …