Domov Ekonomika Diaľnica pri Ružomberku bude hotová najskôr v roku 2022

Diaľnica pri Ružomberku bude hotová najskôr v roku 2022

0
0

Ministerstvo dopravy a Národná diaľničná spoločnosť pre svoju neschopnosť seriózne plánovať prípravu a výstavbu diaľnic výrazne spomaľujú tempo výstavby diaľničnej tepny Slovenska – diaľnice D1. Jej ružomberská vetva mala byť pôvodne hotová vlani v lete. Nestalo sa. Autá po nej prvýkrát prejdú najskôr až o štyri roky.

Diaľničné kocúrkovo v podaní ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti pokračuje. Na dlho očakávaný obchvat Ružomberka, ktorý je jedným z kľúčových úsekov na najdôležitejšej diaľnici D1, sa stavebný ruch tak skoro nevráti.

Podľa najnovších informácií, ktoré tento týždeň priniesli Hospodárske noviny, sa výstavba tohto 15 km dlhého úseku (Hubová – Ivachnová) neobnoví v apríli, ako pôvodne diaľničiari predpokladali a dokonca ani v júli, čo bol ďalší z nepresných odhadov diaľničnej spoločnosti. Skeptici už dnes hovoria o jesenných mesiacoch.

Chcú posunúť tunel

Dôvodom ďalšieho predĺženia sa môžu stať námietky zástupcov mestskej časti Ružomberka – Hrboltová, ktorí sa obávajú vysokého hluku z diaľnice a jej tunela a chcú aby sa posunul o niekoľko sto metrov ďalej oproti pôvodnému návrhu.

Diaľničiari nemienia ustúpiť. Tvrdia, že všetky pripomienky, a bolo ich takmer 160, boli zohľadnené v záverečnom stanovisko environmentálneho posúdenia.

Podľa zmluvy so zhotoviteľom, ktorým je združenie OHL ŽS a Váhostav-SK, mala byť ružomberská diaľnica sprejazdnená už v júli minulého roka. Práce na nej začali v roku 2014, približne po roku sa však prerušili.

Pri pokračovaní v pôvodnom trasovaní hrozil totiž masívny zosuv pôdy. Preto museli trasu mierne pozmeniť. Celkovo sa trochu skrátila, no tunel Čebrať sa predĺžil z pôvodných dvoch na tri kilometre, čo stavbu výrazne predražuje.

Zápchy na dlhé roky

Hroziaci zosuv bol objektívny faktor. No environmentálna štúdia sa aj so záverečným stanoviskom robí tak dva až dva a pol roka, zatiaľ čo diaľničnej spoločnosti to trvalo zhruba tri a pol roka.

Pre ich babráctvo sa tak nielen Ružomberčania, ale všetci, ktorí prevažne v piatok cestujú na východ domov, v nedeľu zas späť na západ za prácou, budú musieť v okolí metropoly Liptova ešte na niekoľko rokov zmieriť s upchatými cestami. Predpokladá sa, že ak sa výstavba obnoví tento rok, ukončiť by ju mohli približne okolo roku 2022.

jb, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Zákopová politika

Žijeme v zákopoch, jeden proti druhému bojujeme. V predvolebnom čase sa to bude stupňovať.…