Domov Ekonomika Diskusie o núdzovom stave

Diskusie o núdzovom stave

0
0

Parlament bude opäť predlžovať núdzový stav. Opoziční poslanci sú dlhodobo proti jeho predlžovaniu, ale objavujú sa aj hlasy z koalície. V núdzovom stave sú obmedzované slobody, vyhlasuje sa v čase mimoriadnych situácií, v čase vojny a v prípade kríz – akou je aj pandémia spôsobená vírusovým ochorením covid19. Štát má právo počas núdzového stavu obmedziť práva a slobody, zároveň ukladá povinnosti, ktoré je občan povinný dodržiavať. Aj trestné činy sa počas núdzového stavu posudzujú prísnejšie.

Aktuálne vládou deklarovaný dôvod je nepretržité ohrozenie občana, nepostačujúce nemocničné kapacity, vyčerpaný personál ako aj stále vysoký počet hospitalizovaných pacientov.

Vláda môže efektívnejšie konať, parlament môže v tomto stave rýchlejšie prijímať zákony, ktoré sa týkajú pomocí súvisiacich s ochorením.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: VISKUPIČ: Vládna kríza

„Núdzový stav je mimoriadna situácia pre všetkých obyvateľov krajiny. Štát obmedzuje slobody obyvateľstva a zavádza niektoré prísne obmedzenia a nariadenia, ktorých plnenie zo strany obyvateľov kontroluje a ich neplnenie trestá.

Po roku koexistencie s covidom, po dlhej dobe rešpektovania vládnych obmedzení, je mnoho občanov psychicky a fyzicky vyčerpaných a aj frustrovaných,“ hovorí poslanec a predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič. Obmedzovanie slobody pohybu, cestovania, stretávania sa s ľuďmi po takú dlhú dobu stigmatizuje spoločnosť.

Hráme o čas

Situácia je však s jarnejším počasím pozitívnejšia. Zdevastované gastroprevádzky, maloobchod aj turizmus volajú po opätovnom otvorení. Zdravotná situácia už nie je kritická a vrchol druhej vlny máme podľa odborníkov za sebou.

Klesá aj zásadný parameter počet hospitalizácií a vyše 622 000 Slovákov už dostalo prvú dávku vakcíny. Covid automat ešte stále neumožňuje krajine riadiť sa regionálnym prístupom.

„Ekonomicky hráme o čas. Uzatvorené prevádzky, ktoré dokázali prežiť obe vlny, potrebujú jasné pravidlá a termíny otvorenia. Cestovnú mapu s konkrétnymi termínmi potrebuje aj kultúra a šport. Príprava podujatí vyžaduje určitý čas,“ upozorňuje poslanec Viskupič.

Nesmieme si zvykať na núdzový stav

Parlament ešte na minulej schôdzi pri poslednom odobrení predĺženia núdzového stavu žiadal od vlády bližšie podloženie dôvodov núdzového stavu. Dôvodová správa bola podložená novými mutáciami vírusu. Sprísnili sa kontroly na hraniciach a občan vstupujúci na naše územie musí podstúpiť 14-dňovú karanténu.

Britská mutácia sa skutočne stala vysoko dominantnou. Našťastie sa však nepotvrdili obavy, že vakcíny nie sú na túto mutáciu dostatočne účinné. Poslanec Marián Viskupič za stranu SaS má proti predlžovaniu núdzového námietky. Uvádza:

„Núdzový stav má slúžiť na prekonanie krátkodobého šoku a prispôsobenie sa novej situácii. Nesmieme si naň zvykať. Po takmer roku koexistencie s koronavírusom, keď sa táto situácia stala takmer novým normálom, som presvedčený, že by krajina mala byť schopná fungovať bez potreby núdzového stavu.

Máme vyvinuté vakcíny, zažité spoločenské pravidlá ROR – rúško, odstup a hygiena rúk. Dôležitý je aj regionálny prístup, po ktorom sme v strane SaS volali od začiatku pandémie. Občania sú disciplinovaní a vážia si svoje zdravie a život, čím chránia seba aj ostatných.“

Podobné stanovisko uviedol na svojom Facebookovom profile aj poslanec Patrik Linhart zo Sme rodina a viacerí poslanci konštatovali, že hlasujú za predĺženie posledný krát. Koaličná kríza je zdá sa vyriešená, avšak hlasovanie o predĺžení nemusí byť vôbec jednoznačné.

Najmä opoziční poslanci vláde nastavujú zrkadlo aj výzvou na prijímanie iných zákonov – kedy nie je potrebné využívať právnu silu núdzového stavu, ale napríklad vytvoriť protipandemický zákon, ktorý by zabezpečil dostatočný počet zdravotníkov. Ostatné oblasti by tak mohli fungovať bez narušenia slobody.

Núdzový stav je aktuálne prijatý aj v Českej republike, české opozičné spojenie SPOLU zákon nepodporilo z rovnakých dôvodov – neefektivity zákazu pohybu medzi okresmi a dostačujúcim možným protipandemickým zákonom.

Ústavnosť núdzového stavu

Ústavnosť núdzového stavu navrhuje preskúmať aj Generálna prokuratúra. V správe sa za sporné uvádza vynútenie povinného opakovaného testovania – či účel svätí prostriedok a naozaj sú plnené ciele, ktoré si od testovania sľubujeme. V právnom štáte by malo fungovať dobrovoľne, bez ďalších podmienok.

Generálny prokurátor podal návrh na začatie konania o súlade na Ústavný súd. „Zastáva názor, že v núdzovom stave by mal byť primeraný rozsah obmedzení aj týchto základných práv a slobôd ustanovený v rozhodnutí vlády Slovenskej republiky.“ Žilinka, 23. 3. 2021

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: PLÁN OBNOVY Slovensko

Chýba svetlo na konci tunela

Dokedy bude Slovensko v núdzovom stave nie je zatiaľ jasné. Predĺženie odobrila vláda, no potvrdiť ho musí ešte parlament. Po iných riešeniach volajú opoziční ako aj niektorí koaliční poslanci. Stále chýba svetlo na konci tunela – termíny, kedy sa všetky deti vrátia do škôl, rozbehne sa kultúra, športoviská či spoločenské podujatia.

tv, foto: TASR/Štefan Puškáš



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…