Domov Šport VIDEO: Djokovič potvrdil na US Open superformu

0
0

Posledný grandslamový turnaj tenisovej sezóny je za nami. Zatiaľ čo ženská časť pavúka priniesla prekvapivú, no zaslúženú víťazku, tej mužskej časti dominovala neuveriteľným spôsobom bývalá tenisová jednotka, ktorá však zažíva perfektný návrat medzi absolútnu špičku.

Osakovej životný úspech

Pozoruhodný návrat po materskej dovolenke prežíva americká tenistka Serena Williamsová, ktorá sa na domácom grandslame dostala až do finále.

Serena predviedla opäť výkony, na aké sme u nej boli zvyknutí a na jej rakete postupne skončili Linettová, Witthoeftová, jej sestra Venus, Kanepiová, Plíšková a v semifinále si poradila aj so Sevastovou.

Hoci ju jej fanúšikovia už už videli opäť na najvyššom stupienku, nestalo sa tak. Vo finále jej totiž cestu skrížilo najväčšie prekvapenie turnaja. Ešte len 20- ročná japonská tenistka Naomi Osaková predviedla na dvorcoch Flushing Meadows nevídanú formu.

Na troch turnajoch pred US Open nedokázala prejsť ani prvým kolom, no v New Yorku si to dokonale vynahradila, keď počas celého turnaja stratila jeden jediný set.

Ten jej v osemfinále zobrala Bieloruska Sabalenková. Okrem nej si však Osaková bez straty kvetinky poradila postupne so Siegemundovou, Glushkovou i Sasnovichovou.

V štvrťfinále potom suverénnym spôsobom vyradila Tsurenkovú a v semifinále aj domáce želiezko Keysovú, aby sa vo finálovom súboji postavila svojmu veľkému vzoru a hrajúcej legende ženského tenisu Serene Williamsovej.

Favoritka stretnutia bola jasná, avšak Osaková od prvej loptičky potvrdzovala, že papierové predpoklady v športe neplatia. Svoju súperku absolútne prehrala a za hodinu a štvrť už mohla oslavovať najväčší doterajší kariérny úspech. Stala sa vôbec prvou japonskou tenistkou, ktorá vyhrala grandslam.

Serena pokazila finále i Osakovej radosť

Serenu Williamsovú nie je často vidieť, ako na kurte ťahá za kratší koniec. Vo finále US Open proti Osakovej však jednoznačne za súperkou zaostávala a svoju nervozitu si nešportovým spôsobom vyventilovala na rozhodcovi.

Ten ju prvýkrát napomenul v prvom sete za nedovolené koučovanie jej trénera. Po stratenom geme na podaní v druhom sete Serena rozbila na kurte raketu a prišlo ďalšie varovanie, a teda automatická strata fiftínu.

V Američanke sa negatívne emócie hromadili a po tom, čo prišla v druhom sete o vedenie 3:1, vybuchla na rozhodcu, na ktorého vypenila, že je zlodej lebo jej ukradol fiftín.

Portugalský rozhodca Carlos Ramos s niekdajšou šampiónkou nemal zľutovanie a zobral jej aj celý gem. Po hladkej prehre domácej favoritky dali svoju nespokojnosť najavo aj fanúšikovia, ktorí pri dekorácii víťazky bučali.

Osakovej, ktorá zaslúžene získala trofej, prišlo ľúto a rozplakala sa. Vtedy sa už aj nahnevaná Serena prihovorila fanúšikom: „Toto je jej moment, prosím prestaňte bučať, ona si to nezaslúžil.“

Kontroverzné ženské finále na US Open 2018

Absolútna dominancia Djokoviča

Mužský turnaj mal viacero favoritov na triumf avšak len jeden dokázal zvládnuť náročné podmienky (vlhko a teplo) a suverénne si poradiť so všetkými svojimi súpermi.

Nedokázal mu čeliť ani argentínsky tenista Juan Martin Del Potro, ktorý prežíva najlepšiu sezónu svojej kariéry, veď len minulý mesiac sa v rebríčku ATP vyšplhal na 3. priečku, čo je jeho kariérne maximum.

Na US Open si postupne jednoznačne poradil s Američanmi Youngom a Kudlom, s Verdascom, Čoričom aj Isnerom. Zdravotné problémy Nadala v semifinálovom zápase mu cestu do finále uľahčili, avšak v momente Nadalovho skreču už viedol 2:0 na sety.

Djokovič prehral v prvých dvoch kolách po jednom sete s Fucsovicsom aj Sandgrenom, no potom už nedal súperom šancu a bez straty setu ukončil pôsobenie na US Open Gasqueta, Sousu, Millmana aj Nišikoriho.

Vo finále sa očakávalo, ako si s Djokovičovou superformou poradí Argentínčan Del Potro. Ten však od Srba dostal šancu len v druhom sete, ktorý musel rozhodnúť až tajbrejk.

Del Potro sa musel skloniť pred Djokovičom a hoci preplnený Štadión Arthura Ashea očividne viac fandil Juhoameričanovi, napokon aplaudoval pri dvíhaní víťaznej trofeje Srbovi,ktorý našiel po minuloročnej sezóne poznačenej zraneniami opäť svoju starú formu a v rebríčku ATP poskočil už na tretie miesto.

ano, foto: SITA, video: youtube