Domov Šport Djokovič titul na Australian Open neobháji, z krajiny ho deportovali

Djokovič titul na Australian Open neobháji, z krajiny ho deportovali

0
0

Novak Djokovič napokon titul na Australian Open neobháji. Srbského tenistu totiž po mnohých peripetiách napokon pre problémové víza definitívne deportovali z Austrálie a na prvom grandslamovom turnaji roka tak neštartuje. Nezaočkovaná svetová jednotka však môže mať problémy aj s účasťou na ďalších grandslamoch tohto roka.

Deväťnásobný šampión Australian Open prišiel prvýkrát o vízum ešte 6. januára krátko po prílete do Melbourne, keď pohraničné úrady usúdili, že nespĺňa podmienky vstupu do krajiny. Ako neočkovaný chcel využiť zdravotnú výnimku po decembrovom prekonaní ochorenia Covid-19.

Djokovič potom strávil niekoľko dní v zariadení pre imigrantov, no minulý pondelok uspel s odvolaním na prvostupňovom súde a začal s tréningom. Austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke však minulý piatok využil svoju osobitnú právomoc a opätovne tenistovi zrušil vízum.

Djokovičovi právnici sa s odvolaním obrátili na federálny súd. Tam však neuspeli. Právnik srbského tenistu Nick Wood sa Snažil vyvrátiť hlavný argument vlády, že Djokovičove antivakcinačné názory sú verejnou hrozbou a môžu spôsobiť „občianske nepokoje“.

Wood vyhlásil, že napriek tomu, že jeho klient nie je zaočkovaný, nesnaží sa získať priazeň antivaxerov a ani nie je napojený na toto hnutie. Právny zástupca vlády Stephen Lloyd naopak tvrdil, že Djokovič nie je ani po dvoch rokoch pandémie koronavírusu zaočkovaný a opakovane ignoroval protipandemické opatrenia – vrátane neizolovania sa, keď bol pozitívny na covid – a to je dostatočný dôkaz jeho názoru na pandémiu…

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Šport v roku 2022

Podľa neho predstavuje Srb riziko pre celú spoločnosť, v ktorej podnecuje protivakcinačné nálady. Trojčlenný senát po nedeľnom pojednávaní potvrdil ministerské rozhodnutie zrušiť Djokovičovi vízum z dôvodu verejného záujmu. Príkaz na deportáciu zvyčajne obsahuje aj trojročný zákaz vstupu do Austrálie.

Djokovičova reakcia

Djokovič v prvej reakcii vyjadril „mimoriadne sklamanie“ z rozhodnutia súdu, ale prijal ho a rozhodol sa odísť z Austrálie. „Rešpektujem rozhodnutie súdu a budem spolupracovať s príslušnými orgánmi v súvislosti s mojím odchodom z krajiny,“ citovala agentúra AFP slová srbského tenistu.

Ten sa podľa austrálskych médií ešte v nedeľu neskoro večer nachádzal na letisku v Melbourne a Austráliu opustil linkou do Dubaja o 22:51 h miestneho času. Jeho odchod z krajiny potom potvrdil aj minister Hawke.Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…