Domov Šport Djokoviča chceli vyhostiť, súd mu dal za pravdu

Djokoviča chceli vyhostiť, súd mu dal za pravdu

0
0

Na začiatok roka nebude v dobrom spomínať svetová tenisová jednotka. Novak Djokovič dostal najskôr výnimku na účasť na prvom grandslamovom turnaji roka Australian Open, neskôr mu zrušili víza a chceli vyhostiť z krajiny, aby mu následne dal súd za pravdu.

Od momentu, kedy sa začalo očkovať proti koronavírusu sa srbský tenista Novak Djokovič stavia proti očkovaniu. Keďže austrálska vláda prijala tvrdé a striktné protipandemické opatrenia, účasť svetovej jednotky na prvom grandslame roka bola dlho otázna.

Keďže Austrália zakázala vstup do krajiny neočkovaným ľuďom, Djokovič musel požiadať o výnimku. Ešte 4. januára informoval tenista svojich fanúšikov prostredníctvom sociálnej siete, že na základe výnimky cestuje ku protinožcom, kde mal v úmysle obhajovať minuloročný triumf.

Hneď po tomto oznámení sa dvihla vlna kritiky laickej aj odbornej verejnosti. Treba dodať, že nebola celkom oprávnená, keďže Djokovič nebol zďaleka jediným tenistom, ktorý dostal podobnú výnimku.

Azda aj verejný tlak napokon spôsobil, že po prílete do Melbourne miestne úrady Srbovi víza udelené na základe výnimky zrušili a Novak ostal niekoľko hodín uväznený na letisku.

Djokovič sa následne obrátil na súd v snahe zvrátiť rozhodnutie o deportácii z krajiny. Argumentoval tým, že na vstup nepotreboval potvrdenie o vakcinácii proti koronavírusu, pretože predložil potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 z decembra.

Podľa austrálskej vlády však nesplnil podmienky na udelenie výnimky. Súd predbežným opatrením zabránil jeho okamžitému vyhosteniu a svetová jednotka tak putovala do detenčného hotela na predmestí Melbourne, určeného pre imigrantov.

Súd konaniu úradov nerozumie

V pondelok ráno však súd rozhodol v jeho prospech. Sudca Anthony Kelly zvrátil rozhodnutie o zrušení víz a nariadil austrálskej vláde zaplatiť súdne trovy a prepustiť Djokoviča z detenčného hotela.

Základom úspechu na súde malo byť Djokovičove prekonané ochorenie COVID-19 z decembra minulého roka. Austrálske zdravotné úrady umožnili dočasnú výnimku z pravidla o očkovaní pre ľudí, ktorí mali COVID-19 v uplynulých šiestich mesiacoch.

Kelly poukázal na to, že Djokovič poskytol úradom na letisku v Melbourne lekársku výnimku od organizácie Tennis Australia, ktorá od 17. januára organizuje úvodný grandslamový turnaj sezóny, aj od dvoch lekárskych komisií.

„Znepokojuje ma, že nerozumiem, čo viac mohol tento človek spraviť pre zisk víza?“ pýtal sa sudca Djokovičovho právneho zástupcu Nicka Wooda, ktorý s ním súhlasil…Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…