Domov Ekonomika Dlh obyvateľa Slovenska stúpol na vyše 6000€

Dlh obyvateľa Slovenska stúpol na vyše 6000€

0
0

Zadlženie priemerného našinca vzrástlo vlani o vyše desať percent a je vyššie ako jeho úspory, ktoré patria u nás medzi najnižšie v regióne.

Ľudia na Slovensku prepadajú životu na dlh. Len vlani sa úverový apetít našincov zvýšil o 10,8 percenta. V priemere na obyvateľa sme bankovým a iným inštitúciám dlžili 6 160 €, čo je o polovicu viac ako dlh priemerného Poliaka a dokonca dvakrát viac ako obyvateľa Maďarska.

Ťahajú to hypotéky

Priemerný dlh občana vo východnej Európe bol 3 360 €. Vyplýva to zo štúdie Global Wealth Report od finančnej skupiny Allianz, v ktorej skúmala finančný majetok a dlhy domácností vo viac ako 50 krajinách sveta.

Podľa štúdie sa za posledných desať rokov dlhy Slovákov strojnásobili, hoci náš finančný majetok stúpol len dvojnásobne. „Vďaka hypotekárnemu boomu, dlhy ľudí na Slovensku už druhý rok po sebe presiahli naše úspory,“ uvádza sa v analýze.

V priemere sme mali minulý rok našetrených 6 150 €. Viac úspor mali všetci naši susedia, z nich Česi dokonca dvojnásobne prevýšili Slovákov.

Rástli aj úspory

„Pozitívnou správou je, že finančné aktíva ľudí na Slovensku stúpli minulý rok o 9,8 %, čo je druhý najvyšší nárasť od čias finančnej krízy,“ konštatuje sa v analýze. Takmer dve tretiny úspor majú našinci v bankách, čo je najviac v regióne.

Podľa štúdie Allianz sa zadlžujú nielen Slováci, ale celý svet. Záväzky domácností sa v celosvetovom meradle v roku 2016 zvýšili o 5,5 %, teda najviac od posledného predkrízového roku.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…