Domov Ekonomika Dlhodobo nezamestnaní sú tisíce Slovákov

Dlhodobo nezamestnaní sú tisíce Slovákov

0
0

Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu júna tohto roka 24,4-tisíca osôb, ktoré boli bez práce viac ako štyri roky. Počet nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok, ku koncu šiesteho mesiaca vzrástol na 65-tisíc osôb. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Viac ako štyri roky je v súčasnosti bez práce 11 % z celkového počtu nezamestnaných. V medziročnom porovnaní ide o pokles o 3,6-tisíca ľudí.

Na druhej strane, tých, čo sú nezamestnaní viac ako jeden rok na konci júna tohto roka pribudlo. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je ich o 4,8-tisíca viac.

Nezamestnanosť ťahá východ

Najviac dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako štyri roky, sa nachádza v Prešovskom kraji. Ku koncu júna tohto roka išlo o 7,9-tisíca nezamestnaných.

Prispeli k tomu predovšetkým okresy Kežmarok, Vranov nad Topľou a Prešov, v ktorých počet nezamestnaných nad štyri roky presiahol 1,1- tisíca. V Košickom kraji nemalo prácu viac ako štyri roky 7,6-tisíca evidovaných nezamestnaných.

Najhoršia situácia bola v tomto kraji v okresoch Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Rožňava, keď v okrese Trebišov bolo takmer 2-tisíc ľudí s nezamestnanosťou nad štyri roky a v okresoch Michalovce, Košice-okolie a Rožňava cez 1,1-tisíca takýchto osôb.Tretím najhorším krajom je z hľadiska dlhodobej nezamestnanosti Banskobystrický kraj. V ňom je bez práce viac ako štyri roky 5,6-tisíca osôb.

Nad všetkými okresmi Banskobystrického kraja vyčnieva okres Rimavská Sobota, kde je takmer 2,1-tisíca ľudí nezamestnaných viac ako štyri roky.

Lepšia situácia je v Žilinskom kraji, kde počet nezamestnaných nad štyri roky na konci minulého mesiaca dosiahol 1,3-tisíca osôb.

Nasleduje Nitriansky kraj, ktorý v tejto kategórii eviduje 949 nezamestnaných. V Trenčianskom kraji bolo bez práce nad štyri roky 500 osôb.

V Bratislavskom kraji bolo minulý mesiac bez práce viac ako štyri roky 315 ľudí a v Trnavskom kraji 208 osôb.

Nezamestnanosť stúpa

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v júni tohto roka stúpla o 0,20 percentuálneho bodu na 7,40 %.

Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci vyššia o 2,43 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali 203 586 disponibilných uchádzačov o zamestnanie.

V porovnaní s májom ide o nárast o 5 330 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v júni stúpol o 66 960 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 8,20 %.

V porovnaní s májom tohto roka išla nahor o 0,24 percentuálneho bodu, medziročne stúpla o 2,16 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali v júni celkovo 225 508 ľudí bez práce, čo je v porovnaní s májom tohto roka o 6 349 osôb viac.

red, SITA, foto: shutterestock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Medicínsky nezmysel

Medicínsky nezmysel. Inak sa aktuálne celonárodné plošné testovanie, ktoré trvá deväť dní …