Domov Zahraničie Do boja s ohňom v Grécku sa zapojili aj hasiči zo Slovenska

Do boja s ohňom v Grécku sa zapojili aj hasiči zo Slovenska

0
0

Do požiarmi sužovaného regiónu na juhu Európy vyslala Slovenská republika historicky najväčší tím hasičského a záchranného zboru.

Už v nedeľu, 8. augusta ráno, len krátko po tom, čo Grécko oficiál­ne požiadalo o pomoc prostredníctvom mechanizmu Európskej únie pre civilnú ochranu, vyrazilo do boja s rozsiahlymi lesnými požiarmi na juhu Európy 75 slovenských profesionálnych hasičov s 30 kusmi techniky. Je to bezprecedentne najväčší záchranný a hasičský tím vyslaný do zahraničia na podobnú operáciu.

„Po náročnej ceste dlhej vyše 1 600 kilometrov išli desiatky našich profesionálnych hasičov rovno do zásahu na druhom najväčšom gréckom ostrove Eubója, ktorý v tom čase sužoval jeden z najničivejších požiarov v krajine,“ priblížil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Situáciu monitoroval v spolupráci s tímom slovenských diplomatov na Zastupiteľskom úrade SR v Aténach, ako aj s kolegami z rezortu vnútra.

Slovensko do Grécka vypravilo Modul pozemného hasenia lesných požiarov v prírodnom prostredí, ktorý je sebestačný, a to vrátane elektrickej energie, ubytovania a stravovania. Už v prvý deň pôsobenia slovenských hasičov na ostrove Eubója sa im podarilo dostať pod kontrolu požiare v lokalite Avgaria.

Prácu im pritom komplikoval často sa meniaci vietor, vysoké teploty a rýchly presun ohňa do korún stromov. Po týždni boja s ohňom sa požiare na ostrove Eubója, aj s prispením slovenských hasičov, podarilo dostať pod kontrolu a situácia sa stabilizovala.

Pomoc v núdzi a solidarita ako piliere EÚ

Naše zapojenie do boja s požiarmi, ktoré spálili desaťtisíce hektárov lesných porastov, bolo podľa Martina Klusa prejavom solidarity Slovenska s Gréckom. Ukázal sa tiež význam spolupráce krajín Európskej únie v rámci mechanizmu EÚ pre civilnú ochranu. Ten pomáha nasmerovať pomoc a podporu členských štátov Únie do viacerých krajín, ktoré bojujú s bezprecedentnými lesnými požiarmi.

Do Grécka ako posily prišli aj hasiči z Ukrajiny, Rumunska, Cypru, Francúzska, Švajčiarska, Švédska a Chorvátska. „Veľmi dobre vieme, čo to znamená poznať v núdzi priateľa, preto Slovensko zareagovalo veľmi promptne. Grécko je náš dôležitý partner v rámci EÚ a spojenec v NATO, pričom ho považujeme za pilier stability na juhu Európy.

Slovenská diplomacia, ale nepochybne aj celá krajina, môže byť na našich hasičov právom hrdá,“ uviedol Martin Klus z rezortu diplomacie. Zároveň dodal, že pomoc zo Slovenska grécki partneri vysoko oceňujú a veľmi si ju vážia, čo potvrdila aj veľvyslankyňa SR v Aténach Iveta Hricová.

Nielen Grécko pritom toto leto čelí prírodnej katastrofe nevídaných rozmerov. Požiare spolu s vlnou extrémnych horúčav zasiahli v auguste aj Turecko, Severné Macedónsko, Španielsko, Portugalsko či Taliansko.

md, foto: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…