Domov Zahraničie Do parlamentu mieri ústavná žaloba na prezidenta Miloša Zemana

Do parlamentu mieri ústavná žaloba na prezidenta Miloša Zemana

0
0

Minulý týždeň českí senátori schválili podanie ústavnej žaloby na prezidenta Miloša Zemana, návrh však musí prejsť cez poslancov v Poslaneckej snemovni.

Návrh na podanie ústavnej žaloby na prezidenta Zemana pripravil Klub pre liberálnu demokraciu – SENÁTOR 21. Ústavná žaloba bola podaná na prezidenta za hrubé porušovanie ústavy.

Na to, aby žaloba pokračovala až na Ústavný súd, je potrebné, aby bola schválená aj v dolnej komore parlamentu.

Ústavná žaloba na prezidenta republiky

Ústavná žaloba na prezidenta republiky môže byť v Česku podaná v prípade podozrenia na hrubé porušenie ústavy prezidentom, alebo za vlastizradu, ako určuje priamo Ústava ČR.

Ústavná žaloba musí mať podporu v oboch komorách parlamentu, ako v Senáte, tak aj Poslaneckej snemovni, kedy za návrh musia hlasovať tri pätiny poslancov a senátorov.

V prípade, že by sa ústavná žaloba dostala až na Ústavný súd Českej republiky a súd by žalobe vyhoviel, musí prezidenta zbaviť funkcie a tiež možnosti sa o ňu v budúcnosti uchádzať, čím sa zároveň vyhlásia nové voľby. V prípade zamietnutia žaloby by sa nemalo stať vôbec nič.

Dva varianty ústavnej žaloby

V senáte predkladatelia ústavnej žaloby zvažovali dva varianty podania. Tvorcovia návrhu žaloby tvrdia, že Zeman sústavne viac alebo menej závažnými skutkami porušuje ústavu.

V prvej, ktorá nakoniec prešla cez Senát mu vyčítajú až osem prípadov jeho konania v rozpore s ústavou, od nečinnosti v prípade menovania alebo odvolávania členov vlády až po jeho konanie v rozpore s oficiálnou zahraničnou politikou krajiny.

Ústavná žaloba má 45 strán, väčšina bodov sa týka jeho minulého volebného obdobia.

Druhý variant, ktorý bol pripravený v prípade neúspechu prvej verzie, bol okresaný, obsahoval len žalobu za porušenie ústavy v prípade nečinnosti s odvolaním Antonína Staňka z vedenia ministerstva kultúry, ktorá je jediná z aktuálneho volebného obdobia.

Prejde návrh cez poslancov ANO?

Návrh v širšej podobe prešiel Senátom s podporou 48 senátorov, 20 bolo proti návrhu a 7 sa hlasovania zdržalo. Poslanecká snemovňa musí však ústavnú žalobu potvrdiť 120 hlasmi poslancov.

To v súčasnom rozložení síl, vyzerá ako nepravdepodobné. Babišovo hnutie ANO stojí za prezidentom a s najväčšou pravdepodobnosťou bude hlasovať proti tejto žalobe.

Samotný prezident Zeman ešte v polovici júna odmietol, že by jeho kroky boli v rozpore s ústavou a považuje návrh za prejav ústavnej negramotnosti. Kritici žalobe vyčítajú, že obsahuje body, ktoré nie sú preukázateľné, alebo sú spochybniteľné.

Aj ústavní právnici hovoria, že takto nastavená ústavná žaloba v prípade, že sa dostane na Ústavný súd ČR, bude problematická, lebo obsahuje body, ktoré nie sú jasne preukázateľné, a teda je tak možné spochybniť celú ústavnú žalobu.

Rozhodnutie však majú v rukách poslanci, prerokovanie tohto bodu by malo prísť na rad pravdepodobne v septembri tohto roka.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…