Domov Slovensko Do platnosti vstúpil COVID automat i nové pravidlá zákazu vychádzania

Do platnosti vstúpil COVID automat i nové pravidlá zákazu vychádzania

0
0

Od pondelka platí zákaz vychádzania s novými podmienkami. Slovensko sa zároveň začalo riadiť COVID automatom. V závislosti od ukazovateľov epidemickej situácie sú v súčasnosti okresy vzhľadom na situáciu zaradené v I. až IV. stupni varovania.

Na piatkovom online rokovaní vlády ministri rozhodli, že od pondelka (8. februára) sa na Slovensku spustí tzv. COVID automat. Vládny kabinet zároveň prijal uznesenie, ktorým sa má od pondelka zásadne zmeniť prístup k riadeniu rôznych protipandemických opatrení.

Testovať každých 7 dní

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) informoval, že potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19, ktoré nie je staršie ako sedem dní, sa na Slovensku nebude vyžadovať od pondelka (8. 2.), ale až od stredy (10. 2.).

„Ak bude nejaký región v lepšej fáze, periodicita testovania nemusí byť každých sedem dní, ale každých 14 či 21 dní,“ oznámil. Ak niekto cestuje do zamestnania MHD, regionálnym autobusom či vlakom, bude sa musieť testovať každých sedem dní.

„Platí to pre celé územie SR, čiže aj pre okresy s lepšou epidemiologickou situáciou,“ poznamenal Krajčí. Vláda sa zhodla aj na tom, že po novom nebude potrebné potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 na cestu do prírody v rámci okresu. Povolené budú aj cesty do prírody aj do iných okresov, avšak tu sa už budú musieť vedieť ľudia preukázať testom s negatívnym výsledkom.

Otvorené školy, bez testu

Šéf rezortu zdravotníctva zároveň oznámil, že od pondelka sa otvoria školy, a to pre žiakov materskej školy, prvého stupňa základnej školy, špeciálnej školy a školského zariadenia. Zároveň žiaci negatívny test v škole nepotrebujú, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti.

Školy však ostávajú zatvorené v okresoch, ktoré sú v čiernej fáze. Krajčí poznamenal, že rodičia sa môžu zároveň slobodne rozhodnúť, či svoje dieťa dajú do školy alebo bude pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Od pondelka môžu byť otvorené taktiež záhradkárstva či opravovne šatstva, no za prísnych protiepidemických opatrení, ktoré sú stanovené pre prevádzky.

V prípade povolených športových podujatí, ktoré trvajú viac ako štyri dni, sa ustanovili podmienky takzvanej bubliny, ktorú treba dodržiavať.

Predĺžili núdzový stav

Krajčí privítal, že COVID automat bol schválený taký, ako ho odporučili epidemiológovia. Na Slovensku podľa jeho slov budú viac-menej platiť také opatrenie ako v posledných dňoch. „Sme v čiernej zóne. S výnimkou prírody nedochádza k uvoľneniam,“ skonštatoval minister.

Vláda tiež využila možnosť, ktorú jej dáva novelizovaný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu z konca minulého roka a predĺžila núdzový stav na Slovensku o ďalších 40 dní.

Potreba testu s negatívnym výsledkom

Na uplatnenie viacerých výnimiek zo zákazu vychádzania je potrebný negatívny výsledok PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie staršieho ako sedem dní.

Test nepotrebujú osoby s potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 nie starším ako tri mesiace, ľudia zaočkovaní druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19, po ktorej uplynulo aspoň 14 dní, a osoby, ktorým zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu.

Zamestnanci a podnikatelia v okresoch zaradených v IV. a III. stupni varovania, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu, sa musia preukazovať negatívnym testom nie starším ako sedem dní od stredy 10. februára. V okresoch v II. stupni varovania COVID automatu je potrebný od 15. februára test nie starší ako 14 dní, v I. stupni varovania 21 dní.

Záverečné uznesenie vlády nepodporili ministri za Sme rodina a ani ministri Sulíkovej SaS (s výnimkou ministra školstva Grӧhlinga).

Výnimky zo zákazu vychádzania

S negatívnym testom je povolená cesta

– do zamestnania pre pracovníkov škôl
– do čistiarne odevov, na kúpu novín a tlačovín, do očnej optiky, do banky, poisťovne, knižnice, servisu bicyklov, servisu motorových vozidiel, na poštu, cestu do služby technickej a emisnej kontroly vozidiel, na zberné miesta, do záhradkárstva, do opravovne obuvi, servisu telekomunikačnej techniky,
– na povolené hromadné podujatie
– na výdajné miesto internetových obchodov (e-shop)
– do zahraničia a zo zahraničia
– žiaka do školy a jeho sprievod,
– na orgán verejnej moci
– na účel vykonania pracovného pohovoru, výberového konania, prijímacieho konania
– na účel pobytu v prírode vrátane individuálneho športu mimo okresu.

Bez testu na ochorenie COVID-19 je povolená cesta

– na účel obstarania nevyhnutných životných potrieb do najbližšej maloobchodnej prevádzky
– do zdravotníckeho zariadenia vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného
– na RT-PCR test alebo na antigénový test na ochorenie COVID-19, cestu na očkovanie proti ochoreniu COVID-19
– pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst
– na účel starostlivosti o blízku osobu
– so psom alebo mačkou do vzdialenosti 1 000 metrov od bydliska, starostlivosti o hospodárske zvieratá alebo cestu s cieľom poskytnutia veterinárnej starostlivosti
– na dostavenie sa pred orgán činný v trestnom konaní
– na pojednávanie alebo verejné zasadnutie,
– osoby s dieťaťom do šiestich rokov veku do vzdialenosti 1 000 metrov od bydliska
– na účel pobytu v prírode vrátane individuálneho športu v rámci okresu

Test nepotrebujú okrem spomínaných výnimiek ani osoby mladšie ako 15 rokov, staršie ako 65 rokov či ťažko zdravotne postihnuté osoby.

ano, TASR, foto: facebook/MZSR  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…