Domov Zahraničie Dohoda o brexite je po dlhých mesiacoch rokovaní konečne na stole

Dohoda o brexite je po dlhých mesiacoch rokovaní konečne na stole

1
0

Minulý týždeň sa po dlhých rozhovoroch konečne Veľká Británia a Európska únia dohodli na znení dohody o vystúpení, tzv. dohody o brexite. Samotné zverejnenie dohody zásadným spôsobom otriaslo dôverou britskej premiérky Theresy Mayovej v jej kabinete, parlamente aj v rámci celej Británie.

Súčasné postavenie Theresy Mayovej je nezávideniahodné. Po mesiacoch rokovaní sa konečne dostal na stôl návrh dohody o brexite.

Po rokovaniach o podpore zo strany Mayovej kabinetu sa nečakane rozhodol rezignovať minister pre brexit Dominic Raab, keďže podľa jeho slov ju nemôže s čistým svedomím podporiť. Vládu po náročných rokovaniach o podpore pre dohodu opustila aj ministerka práce Esther McVeyová.

Dohodu musí potvrdiť nielen summit EÚ

Summit EÚ, ktorý bude rokovať o dosiahnutej dohode o brexite sa uskutoční 25. novembra tohto roka. Počas summitu musia dohodu v prvom rade schváliť lídri EÚ, následne ju musia schváliť aj parlamenty všetkých členských štátov EÚ.

Je vôbec možná ďalšia zmena súčasnej dohody?

Nateraz sa európski lídri dohodli, že zásadné zmeny v súčasnej dohode o brexite nebude možné urobiť.

Keďže samotná dohoda o brexite má viac ako 580 strán a s veľkými zmenami by muselo súhlasiť všetkých 27 členských štátov EÚ, zatiaľ to vyzerá tak, že buď sa Veľká Británia uspokojí a prijme súčasnú dohodu, alebo žiadna iná dohoda na stole nebude.

Čo obsahuje dohoda o brexite

Návrh dohody o brexite má viac ako 580 strán, no najviac skloňované sú návrhy o úprave hraníc medzi Írskom a Severným Írskom. Dohoda tiež obsahuje ustanovenia o dočasnom udržaní Veľkej Británie v rámci Colnej únie EÚ aj po marci 2019.

Podstatné je najmä, aby sa hranica medzi Severným Írskom a Írskom nestala tzv. tvrdou hranicou, teda hranicou s riadnymi reálnymi hraničnými kontrolami.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Jeden komentár

  1. Martin Rubáš

    23. novembra 2018 at 8:59

    Tenhle brexit je naprostá kapitulace Británie. Velká Británie má v podstatě úplně stejné závazky vůči EU jak měla. Co nemá jsou hlasovací práva a nemůže ani jednostranně odejít. Tato smlouva je sen Evropské unie: Británie zůstane ve všem, bude všechno dál platit, ale nebude mít žádné slovo.

    http://www.epshark.cz/clanek/1313/vzbourenci-albionu-prohrali

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…