Domov Zdravie Dôležité preventívne prehliadky, ktoré by ste ešte mali stihnúť

Dôležité preventívne prehliadky, ktoré by ste ešte mali stihnúť

0
0

Rok 2018 sa pomaly blíži ku koncu. S tým sa okrem príjemných povinností príprav na vianočné sviatky a príchod nového roka spája aj niečo menej príjemné. Je to návšteva lekárov a preventívne prehliadky, na ktoré má nárok každý poistenec, no možno nie každý o tom vie. Ak ste tento rok niečo podobné neabsolvovali, ešte máte čas napraviť to.

Preventívne prehliadky plnia dôležitú úlohu. Vďaka nim sa dá včas diagnostikovať vážne ochorenie a nastaviť vhodná liečba.

Napriek tomu, že každý poistenec má nárok bezplatne navštíviť lekára, ktorý mu takúto prehliadku vykoná, na Slovensku je stále problém s tým, že ľudia tento dôležitý krok k prevencii často ignorujú, či naň zabúdajú.

Mnohí si tiež povedia, že lekára navštívia len vtedy, ak sa u nich objavia zdravotné ťažkosti. Preventívne prehliadky ale dokážu ochorenie diagnostikovať omnoho skôr a to aj v prípade, že sa človek cíti zdravý.

Ak patríte k ľuďom, ktorí nevedia, na čo majú od poisťovne nárok, určite sa vám zíde nasledujúci prehľad preventívnych prehliadok.

Prevencia u všeobecného lekára

Jednoduchú preventívnu prehliadku, ktorá nezaberie veľa času vám dokáže vykonať váš všeobecný lekár. Nárok na ňu majú deti a aj dospelí. V prípade detí sa počet prehliadok postupne znižuje s dosiahnutým vekom.

V prvom roku života by dieťa malo preventívnu prehliadku podstúpiť až 9-krát. Po dosiahnutí dvoch rokov má už takéto dieťa nárok len na jednu prehliadku u všeobecného lekára za rok.

Od tretieho roku už ale dieťa čaká len jedna preventívna prehliadka, ktorá by sa mala vykonať každé dva roky. To sa týka aj mladistvých, či dospelých, ktorí by si mali dať záležať na tom, aby kvôli preventívnej prehliadke všeobecného lekára raz za dva roky určite navštívil.

Výnimkou v tomto prípade sú len darcovia krvi či orgánov, ktorí by takúto prehliadku mali absolvovať každý rok. Nejde o mimoriadne dlhé vyšetrenie, na ktoré by si niekto nebol schopný nájsť čas.

Pozostáva z odberu krvi, merania tlaku, meraní výšky a hmotnosti, odberu krvi a kontroly stavu očkovania. Pacient, ktorý dovŕšil 40 rokov má v rámci takejto preventívnej prehliadky nárok aj na veľmi dôležitý bod prevencie.

Ide o EKG vyšetrenie činnosti srdca. V prípade dosiahnutia tohto veku, alebo prítomnosti srdcovo‑cievnych ochorení, by ste návštevu kardiológa určite nemali podceňovať. Práve srdcovo‑cievne a nádorové ochorenia sú na prvých miestach príčin úmrtnosti.

Prevencia, ktorá sa týka žien

Nemenej dôležitým vyšetrením je preventívna prehliadka žien, ktorú vykonáva gynekológ. Nárok na ňu má každá žena, ktorá dosiahla vek 18 rokov, v prípade včasného tehotenstva aj skôr a to v pravidelnej periodicite raz za rok.

Aj takéto vyšetrenie sa mení v súvislosti s dosiahnutým vekom. Od 40 rokov má žena v rámci prehliadky nárok požiadať, v prípade, že jej to sám neponúkne lekár, o vykonanie mamografie prsníka, ktorú by mala absolvovať každé dva roky.

Prevencia sa líši aj v prípade tehotných žien. Budúce mamičky by mali preventívnu prehliadku podstúpiť každý mesiac. Aj po pôrode má žena nárok na viac takýchto prehliadok. Novopečená mamička do šiestich týždňov od pôrodu by mala prehliadku absolvovať aspoň raz.

Ani muži by nemali prevenciu podceňovať

Tak ako ženy, aj muži majú svojho špecialistu, ktorého návštevu by určite nemali podceňovať. Ide o urológa, ktorý rovnako včas dokáže diagnostikovať vážne ochorenie.

Týka sa to najmä mužov po dosiahnutí 50. roku, prípadne 40. roku života, ak sa v ich blízkom príbuzenstve vyskytlo súvisiace ochorenie. Periodicita závisí od výsledkov vyšetrení.

Všeobecne by zdravý muž mal takúto prehliadku absolvovať raz za tri roky. Ak ale špecialista zhodnotí, že výsledky nie sú priaznivé a existuje riziko vzniku závažného ochorenia, preventívna prehliadka je vykonávaná častejšie.

Každoročné vyšetrenie zraku

Stalo sa akýmsi nepísaným pravidlom, že ľudia na preventívne prehliadky u očných lekárov často zabúdajú, aj napriek tomu, že by ju mali podstúpiť raz ročne.

Nie príliš dlhé a úplne bezbolestné vyšetrenie pritom dokáže včas odhaliť šeroslepotu, nádor oka, infarkt oka alebo tiež glaukóm. Keďže ale ľudia väčšinou čakajú na symbol bolesti, ktorý im oko nedá, práve tieto prehliadky sú ignorované.

Možno vás presvedčí to, že z oka dokáže lekár vyčítať ochorenie, ktoré s ním priamo nesúvisí. Najčastejšie ide o cukrovku, ktorá sa prejaví na sietnici oka.

Počas takéhoto vyšetrenia sa ale dá zistiť aj prítomnosť iných ochorení ako obličiek, pečene, pľúc, mozgu, či rôznych infekcií. Veľkou výhodou tohto vyšetrenia je práve bezbolestnosť, ktorá je pre pacientov vzácna.

Prevencia zubov

Stomatológ patrí všeobecne k najobávanejším lekárom. Jeho návšteva by ale mala byť akousi povinnou jazdou, na ktorú by mal každý nabrať odvahu. U detí a mladistvých, ktorí ešte nedosiahli 18 rokov by sa takáto prehliadka mala vykonať dvakrát ročne.

U ľudí v dospelosti stačí, aby zubára navštívili raz do roka. Výnimkou sú v tomto prípade tehotné ženy, ktoré majú počas tehotenstva nárok na dve návštevy zubára. Preventívna prehliadka by mala byť vykonaná na začiatku prvého a tiež na začiatku tretieho trimestra.

Otázkou je, čo vám hrozí, ak ste si na návštevu zubára nenašli, alebo nechceli nájsť čas. V prvom rade asi netreba pripomínať, že so starostlivosťou o ústnu dutinu súvisia mnohé vážne ochorenia.

V druhom prípade ale poistenec, ktorý neabsolvoval počas roka preventívnu prehliadku riskuje, že pri tej najbližšej bude musieť siahnuť poriadne hlboko do vrecka.

Či už ste na vyhnutie sa zubárovi použili rôzne argumenty vedzte, že ignorovanie či podceňovanie zdravia ústnej dutiny a chrupu sa vôbec nevypláca.

Preventívna gastroenterologická prehliadka

Podobne ako zubár, ani gastroenterológ nepatrí medzi najobľúbenejších špecialistov. Mnohí si tiež myslia, že jeho návštevu by mali absolvovať len v prípade, ak im to nariadi všeobecný lekár.

Opak je však pravdou. Preventívnu gastroenterologickú prehliadku by mal absolvovať každý poistenec nad 50 rokov a tiež pacient, u ktorého je zvýšené riziko ochorenia rakoviny hrubého čreva či iných ochorení tráviaceho traktu.

U zdravého pacienta nad 50 rokov by preventívna prehliadka mala byť vykonaná raz za 10 rokov. V prípade rizikových pacientov je ale periodicita častejšia, a to raz za 5 rokov.

Športovci a prevencia

Ešte stále platí staré známe pravidlo – športom k zdraviu. Ľudia, ktorí obetovali svoj život športu by ale nemali zabúdať na to, že v ich prípade je preventívna prehliadka dôležitou súčasťou kariéry.

Aktívni športovci by si teda mali dať záležať na tom, aby ich zdravotný stav raz za rok poriadne preskúmal špecialista. Do 18. roku života má takýto športovec nárok na jednu zdravotnú prehliadku u lekára, ktorý sa venuje telovýchovnému lekárstvu.

Na takejto prehliadke lekár vyšetrí tlak, pulz, dôležité orgánové systémy a tiež podiel tuku v tele. Lekár počas takéhoto vyšetrenia dokáže podrobne zistiť, ako sa telo človeka správa pri záťaži a tiež to, či je schopné záťaž uniesť.

Aj keď teda návšteva lekárov nepatrí medzi obľúbené činnosti, existuje zákon, ktorý nám práve takouto cestou dokáže zachrániť život. Ľudia predsa radi využívajú to, na čo majú nárok a čo im zákon umožňuje.

Dajme si teda ruku na srdce. Kto si môže povedať, že tohto roku spravil pre svoje zdravie vďaka preventívnym prehliadkam všetko, čo je v jeho silách?

S najväčšou pravdepodobnosťou už tento rok dohnať všetko nestihnete, no aspoň novoročné predsavzatie o náprave v budúcom roku by bolo veľkým krokom vpred.

puma, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…