Domov Zdravie Domáci miláčik priaznivo pôsobí na fyzické a duševné zdravie

Domáci miláčik priaznivo pôsobí na fyzické a duševné zdravie

0
0

O priaznivom vplyve domáceho miláčika na jeho majiteľa existuje niekoľko štúdií. Okrem toho, že je právoplatným členom domácnosti, je aj nenahraditeľným pomocníkom, ktorý svojou prítomnosťou neuveriteľne pôsobí na naše zdravie.

Šťastie a duševná pohoda

V prítomnosti domáceho miláčika je pocit osamelosti maximálne neprípustný. Neustále nás zahrňuje láskou a pozornosťou. Práve v tomto prípade dvojnásobne platí pravidlo, koľko lásky dáš, toľko sa ti vráti.

Vo väčšine prípadov je to dokonca ešte niekoľkonásobne viac. Okrem pozornosti a lásky, ktorá sa vám od vášho štvornohého miláčika dostáva je toho ešte  o mnoho viacej.

V prvom rade vás nabíjajú pozitívnou náladou a tiež duševnou pohodou. Tá je v tomto uponáhľanom svete plnom negatívnych vplyvov viac než vítaná. Preto nezabúdajte na hladkanie a maznanie sa s nimi. Okrem toho, že to má priaznivý vplyv na vás, pozitívne to pôsobí aj na nich.

Komunikácia zárukou šťastia

Rozprávanie sa so štvornohým chlpatým členom rodiny je bežným javom. Hoci odpoveď od nich nedostanete, práve oni sú najvhodnejšími adeptmi na vyrozprávanie sa z problémov.

Odborne povedané, komunikácia s nimi zvyšuje hladiny serotonínu a endorfínov v mozgu. Prítomnosť týchto hormónov zaručuje pozdvihnutie dobrej nálady a tiež pocitov šťastia.

Nižšie riziko srcovo‑cievnych ochorení

Môže to znieť neuveriteľne, ale práve zvieratká výrazne znižujú riziko vzniku srdcovo‑cievnych ochorení. Môže za to práve spomínaná komunikácia s nimi. Tá okrem iného udržiava krvný tlak v norme a znižuje hladinu cholesterolu.

Môže za to aj aktívnejší spôsob života, ktorý vyžadujú hlavne havkáči. Zdravší životný štýl v podobe zvýšenej aktivity pochopiteľne znižuje riziko obezity, ktorá je spúšťačom množstva závažných ochorení.

Choroby vás obídu

Ďalším prínosom, ktorý platí pre zvieratká všeobecne, je posilnenie imunity. Je totiž dokázané, že ľudia, ktorí vlastnia domáce zvieratko, trpia menšou chorobnosťou.

Môže za to nesterilné prostredie, v ktorom človek nadobudne návyky, ktoré mu aj vo vonkajšom prostredí pomôžu prekonať prítomnosť vírusov a baktérií.

Preukázaný je aj priaznivý vplyv na dieťa. Štúdie totiž dokázali, že pri deťoch, ktoré od malička prichádzajú do kontaktu so zvieratami, sa vyskytuje menšie riziko, že sa u nich objavia príznaky alergií, astmy a ekzémov.

Psík ako diagnostika a liečba chorôb

Prejdime teraz priamo k najčastejšiemu domácemu zvieratku. Tým je psík, ktorý vám okrem spomínanej zvýšenej aktivity a prevencie kardiovaskulárnych chorôb pomáha aj inak.

Začnime tým, že práve tento štvornohý kamarát dokáže zistiť prítomnosť rakoviny, prípadne cukrovky u ľudí. Znie to zvláštne, no vedci k tomuto zisteniu priložili aj vysvetlenie, ktoré ho robí vierohodným.

Rakovina sa totiž, podobne ako cukrovka, vyznačuje istým pachom, ktorý pes vďaka dokonale vyvinutému čuchu dokáže zacítiť. To, ako to pes dáva človeku vedieť, je už individuálne a nevyspytateľné.

V niektorých prípadoch sa pes týmto pachom vyhýba, prípadne na človeka reaguje agresívnejšie. Niektoré psy sa ale správajú presne opačne. U takto chorého človeka sa správajú pokojne a majú sklon k maznaniu s ním.

Okrem týchto závažných ochorení pes dokáže zacítiť blížiaci sa epileptický záchvat, prípadne infarkt u človeka. Cíti však aj psychické ochorenia, akými sú depresie či hormonálne zmeny u ľudí.

Okrem diagnostiky sa psy používajú aj pri samotnej liečbe niektorých ochorení. Vieme, že práve títo chlpáči sa využívajú na pomoc hendikepovaným deťom.

Či už ide o pohybové hendikepy, prípade o rôzne druhy autizmu, pomoc psíkov je v tejto oblasti niekoľkonásobne overená a preukázaná.

Socializácia majiteľa

Pre majiteľa psíka vyplýva aj ďalšia výhoda. Je ňou socializácia a nové kontakty. Pri vychádzke sa často stáva, že majitelia psíkov sa dajú do reči a o ich miláčikoch sa dokážu rozprávať veľmi dlho.

Takéto kontakty sú veľmi vítané, keďže ide o ľudí s rovnakými záľubami a často vznikajú aj takéto psíčkarske priateľstvá. Ľudia, ktorí by sa za normálnych okolností ani nespoznali, sa nakoniec vďaka psíkom môžu stať veľmi dobrými priateľmi.

Okrem toho, že to dobre padne majiteľovi psíka, takéto priateľstvo vyhovuje aj samotnému psíkovi. No a už keď sme pri nových kontaktoch, zohľadniť by sme mohli starú domnienku, že majiteľ psíka si pri prechádzke s ním ľahšie nájde dokonca aj partnera. Či však ide len o nepotvrdenú informáciu alebo o fakt by museli potvrdiť ľudia, ktorí sú toho dôkazom.

Mačka má schopnosti tíšiť bolesť

Hoci mačka prívlastok najlepšieho priateľa človeka nemá, aj ona má neuveriteľné schopnosti. Niektoré sme si už spomenuli, no zostáva tá najprelomovejšia.

Z výskumov totiž vyplýva, že mačacie pradenie má rovnaké účinky ako tabletky proti bolesti. Frekvencia jej pradenia dosahuje 25 až 140 Hz, čo je frekvencia blízka preukázateľného liečebného vplyvu.

Mačacie pradenie priaznivo pôsobí pri bolestiach, ktoré sú spôsobené natiahnutými svalmi, opuchmi, či dokonca zlomeninami.

Mačka = inteligencia

S nasledujúcim tvrdením by nemuseli súhlasiť majitelia psíkov, no ľudia, ktorí si do svojej starostlivosti vybrali mačku, ho uvítajú všetkými desiatimi.

Hovorí sa, že majitelia mačiek sú inteligentnejší. Práve mačky totiž vyžadujú menej pozornosti ako ich úhlavní nepriatelia. To znamená, že majitelia mačiek majú potom dostatok času venovať sa vzdelávaniu, či iným aktivitám, ktoré rozvíjajú ich inteligenciu.

puma, foto: shutterstock, depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…