Domov Prominenti Dominika Cibulková oficiálne ukončila profesionálnu kariéru

Dominika Cibulková oficiálne ukončila profesionálnu kariéru

0
0

Slovensko má veľa športovcov, na ktorých môžeme byť právom hrdí. Medzi takých nepochybne patrila aj najúspešnejšia tenistka v slovenskej histórii Dominika Cibulková.

Tá sa po opakujúcich sa zraneniach rozhodla uzavrieť veľkú životnú etapu. V deň, keď svetlo sveta uzrela jej biografia oznámila, že na kurty sa už viac ako profesionálna hráčka nevráti.

„Dnes so zmiešanými pocitmi, sa chcem s vami všetkými podeliť o jednu špeciálnu novinku,“ týmito slovami začala svoj príhovor k fanúšikom na sociálnej sieti.

„Ako isto viete, už viacero mesiacov sa nezúčastňujem na turnajoch. Začalo to opakujúcim zranením achilovky a to sa postupne stalo jednou z najťažších chvíľ v mojom živote – rozhodnutím, ako ďalej s mojou tenisovou kariérou.

Po dlhom premýšľaní, rozhovoroch a podpory zo strany mojej rodiny, priateľov a môjho tímu som dospela k rozhodnutiu, že sa nevrátim do súťažného kolotoča.“  Objasnila tiež dôvody, prečo sa tak rozhodla práve teraz:

„Vybrala som si dnešok ako deň, kedy oznámim svoj odchod do tenisového dôchodku, pretože je to zároveň deň, kedy vychádza moja biografia so všetkými detailmi mojej kariéry.“ V závere príspevku poďakovala za podporu fanúšikom a poznamenala, že tenis ostane navždy jej súčasťou.

Tenisové začiatky

Dominika Cibulková sa narodila 6. mája 1989 v Bratislave. Detstvo však strávila v Piešťanoch, kde sa po prvýkrát stretla s hrou, ktorá jej okamžite učarovala.

S tenisom začala vo veku sedem rokov počas dvojtýždňového tenisového kurzu. Po ročnej pauze sa k tenisu opäť vrátila po tom, čo ju rodičia prihlásili na ďalší kurz.

O ďalší rok neskôr ju rodičia vďaka projektu Hľadáme tenisových olympionikov prihlásili do piešťanského tenisového klubu, kde odštartovala jej úspešná kariéra.

Svoj prvý profesionálny zápas odohrala v rámci kvalifikácie 13. novembra 2004 v českých Průhoniciach. Zápas sa jej podarilo vyhrať, no cez druhé kvalifikačné kolo už neprešla.

O rok neskôr sa stala súčasťou fedcupového tímu. V roku 2006 dosiahla na turnaji Retro Slovak Open v Bratislave svoje prvé víťazstvo a v ankete o najlepšiu tenistku Slovenska sa umiestnila na druhom mieste.

Slovenská jednotka

Po prvotných úspechoch už jej meno poznal každý tenisový fanúšik a Slovensko do nej vkladalo veľké nádeje. V roku 2008 Slovensko reprezentovala aj na Olympijských hrách v Pekingu, kde sa prebojovala až do 3. kola.

Aj o štyri roky neskôr v Londýne sa predstavila pod piatimi kruhmi, tu sa však porúčala už po prvom kole.

V roku 2014 sa jej podarilo preniknúť do prvej desiatky najlepších svetových tenistiek a po Daniele Hantuchovej a Karine Cílekové-Habšudovej sa stala treťou slovenskou tenistkou, ktorej sa to podarilo.

Na najväčší kariérny úspech si musela počkať až do roku 2016, kedy si vďaka úspešnej sezóne vybojovala miestenku na Turnaj majsteriek v Singapure.

Najväčší triumf v kariére Dominiky Cibulkovej.

Celé Slovensko s napätím a hrdosťou sledovalo jej úžasné zápasy. Prebojovala sa až do finále tohto turnaja, v ktorom o titul majsterky sveta bojovala proti svetovej jednotke Nemke Angelique Kerberovej.

Po 77 minútach si z plného hrdla mohla zakričať vytúžené „Pome“, keď pre Slovensko vybojovala prvý titul tenisovej majsterky sveta. Po tomto víťazstve jej v rebríčku patrilo piate miesto.

Išlo zároveň o jej posledný veľký titul. V marci 2017 dosiahla svoje kariérne maximum v rebríčku WTA, keď jej patrila štvrtá priečka.

Do cesty jej však začali prichádzať zranenia, ktoré ju najskôr vyradili z reprezentačnej kariéry, ktorú končila v apríli tohto roka a po neúspechoch na dvorcoch sa rozhodla ukončiť aj tú individuálnu. Na jej meno a úspechy, ktoré pre Slovensko vybojovala, sa však tak skoro nezabudne.

Tituly na okruhu WTA

2011 Kremlin Cup, Moskva (Rus.)
2012 Southern California Open, Carlsbad (USA)
2013 Bank of the West Classic, Stanford (USA)
2014 Abierto Mexicano Telcel, Acapulco (Mex.)
2016 Katowice Open, Katovice (Poľ.)
2016 Eastbourne International, Eastbourne (V. Brit.)
2016 Generali Ladies, Linz (Rak.)
2016 BNP Paribas WTA Finals, Singapur

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Prominenti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…