Domov Zahraničie Donald Trump čelí tzv. shutdownu

Donald Trump čelí tzv. shutdownu

0
0

Americký prezident Donald Trump čelí najväčšej hrozbe od začiatku svojho doterajšieho vládnutia. Pokiaľ nepríde k dohode, bude súčasne trvajúci tzv. shutdown najdlhším v novodobej americkej histórii.

Súčasná patová situácia vznikla ako reakcia na požiadavky Donalda Trumpa, ktorý chce vyčleniť v budúcoročnom rozpočte okolo 5,7 miliárd dolárov (okolo 5 miliárd eur) na výstavbu hraničného múru na americko-mexickej hranici.

Keďže Demokrati tento krok odmietajú a Donald Trump nie je ochotný ustúpiť, nastal v súčasnosti v americkej politike tzv. shutdown.

Čo je to shutdown

Tzv. shutdown, alebo nefunkčnosť vlády, je situácia v štáte, keď vláda prestane poskytovať všetky, alebo podstatnú časť zo svojich funkcií. Nastáva v prípade, že nie je schválený rozpočet pre ďalší rok.

Na začiatok sa zatvoria nepodstatné funkcie, pokiaľ nepríde k dohode s Kongresom na rozpočte, nasledujú ďalšie obmedzenia.

Shutdown sa dotkol tisícov zamestnancov

Prvé obmedzenie nastalo už 22. decembra minulého roka, kedy sa tzv. shutdown dotkol asi 25 % funkcií vlády. Postihnutých je dnes asi 350 tisíc z celkového počty 800 tisíc federálnych zamestnancov.

Niektorí sú na neplatenej dovolenke, iní musia zdarma ďalej pracovať. Títo vládni zamestnanci sa však pravdepodobne dočkajú finančnej kompenzácie. No tisíce vládnych dodávateľov ako napríklad strážnici v múzeách a pod. sú doma bez nároku na akúkoľvek kompenzáciu.

Niektorí postihnutí zamestnanci sa už uchýlili k viacerým opatreniam, či si našli iné zamestnanie, berú si pôžičky s vysokým úrokom, požiadali o dávky v nezamestnanosti, alebo žijú zo svojich úspor.

Prieskumy však ukázali, že až okolo 60 % Američanov nemá takmer žiadne úspory na pokrytie nepredvídateľných finančných situácií.

Počas Trumpovej nedávnej návštevy s Mexikom susediaceho Texasu sa ukázalo, že podporovateľov výstavby múru je stále dosť. Texas dokonca ponúkol pomoc, prezident zas prisľúbil, že Texasania múr dostanú.

Donald Trump má plán

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že má predstavu, ako ukončiť spor, no zástupcovia Demokratickej strany nie sú ochotní poľaviť a financovať výstavbu múru na hraniciach s Mexikom, pretože to považujú za stratu peňazí daňových poplatníkov.

Dôvod trvania na výstavbe múru je zo strany Trumpa prozaický, je to jeden z jeho predvolebných sľubov a nemieni sa ho vzdať. Jednou z možností je aj to, že by Donald Trump vyhlásil núdzovú situáciu v krajine, a potom by mal mať právo uskutočniť takýto stavebný projekt, tak ako v dobe vojny alebo vojnového stavu.

Toto riešenie je ale považované za mimoriadne kontroverzné, lebo by tým obišiel Kongres a za to by určite čelil obvineniam z neoprávneného využívania právomocí.

Paradoxné je, že ako prepočítali ekonómovia, ak bude trvať tzv. shutdown ešte dva týždne, straty na ekonomike budú také veľké ako samotná výstavba múru.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …