Domov Zahraničie Donald Trump ohlásil zámer odstúpenia od dohody o jadrových zbraniach s Ruskom

Donald Trump ohlásil zámer odstúpenia od dohody o jadrových zbraniach s Ruskom

0
0

Americký prezident Donald Trump počas svojho prejavu v Nevade vyhlásil, že plánuje odstúpiť od dohody o jadrových zbraniach stredného doletu (dohoda o INF) s Ruskou federáciou.

Donald Trump uviedol, že dôvodom zvažovania o odstúpení od dohody o jadrových zbraniach je, že Rusko túto dohodu porušuje už mnoho rokov.

No tiež uviedol, že je potrebné zo strany USA bojovať aj proti nárastu počtu čínskych zbraní v Tichom oceáne, keďže Čína nie je zmluvnou stranou tejto dohody.

Dohoda o jadrových zbraniach

Dohoda o jadrových zbraniach so skratkou INF bola podpísaná v roku 1987 vo Washingtone americkým prezidentom Ronaldom Reaganom a generálnym tajomníkom Ústredného výrobu Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Michailom Gorbačovom.

Po podpise došlo k postupnému zneškodneniu takmer 2700 rakiet krátkeho a stredného doletu.

Vietor fúka od poradcu pre národnú bezpečnosť

Práve poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton je dlhoročný odporca zmlúv o kontrole zbrojenia. Má to byť Bolton, ktorý presadzuje stiahnutie USA z tejto dohody, kedy Spojené štáty americké tvrdia, že Rusko porušilo INF dohodu vývojom a nasadením novej raketovej strely.

Reakcie analytikov sú jednoznačné: Odstúpenie by bola chyba

Po podpísaní dohody INF, a nielen vďaka nej, sa počty jadrových zbraní vo svete znížili zo 70 000 jadrových zbraní na súčasných menej ako 15 000.

Hoci aj toto číslo je stále príliš vysoké, dohoda spôsobila aspoň pohyb smerom nadol. Ak by prišlo k odstúpeniu USA od dohody o jadrových zbraniach, tak sa podľa analytikov zmrazí pokrok dosiahnutý za posledných 30 rokov.

Upozorňujú, že by tento krok mohol aj opätovne začať studenú vojnu medzi Ruskom a USA, obnoviť preteky v zbrojení v oblasti jadrových zbraní a zvýšiť pravdepodobnosť jadrovej vojny, ale aj ohroziť samotnú bezpečnosť Európy.

Reakcia predstaviteľov NATO

Aj ministri členských krajín NATO vydali spoločné vyhlásenie k dohode INF, ktorú považujú za rozhodujúcu pre euroatlantickú bezpečnosť, pričom sú aj naďalej plne odhodlaní podporiť kroky vedúce k zachovaniu tejto dôležitej dohody o kontrole zbraní.

Ruská reakcia na zámer Donalda Trumpa

Ruský prezident Vladimir Putin reagoval na zámer USA odstúpiť od dohody INF tak, že pokiaľ USA odstúpia od dohody o jadrových zbraniach, bude Rusko v prípade umiestnenia takýchto zbraní Američanmi v Európe reagovať zrkadliacim spôsobom.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…