Domov Zahraničie Donald Trump sa stretol s Vladimírom Putinom počas summitu APEC

Donald Trump sa stretol s Vladimírom Putinom počas summitu APEC

0
0

Minulý týždeň sa po dlhšom čase opäť stretli lídri dvoch najsilnejších krajín sveta, americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimír Putin, toto stretnutie sa uskutočnilo na pozadí summitu Ázijsko­‑tichomorskej hospodárskej spolupráce vo Vietname.

Samotné stretnutie nebolo oficiálne potvrdené ako uviedol aj Biely dom, ale neformálne sa obaja lídri stretli viackrát počas samotného summitu Ázijsko­‑tichomorskej hospodárskej spolupráce.

Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie zasahovania Moskvy do prezidentských volieb v USA v roku 2016 je každé takého stretnutie oboch lídrov pozorne sledované.

O čom lídri diskutovali sa veľmi nevie

Vzhľadom na to, že sa jednalo o neoficiálne, neformálne rokovania, výsledky ich rozhovorov neboli verejne prezentované na tlačovej konferencii.

Možné témy rozhovorov, ktoré obaja lídri absolvovali sa môžu ešte v budúcnosti ukázať. Zatiaľ sa dokopy podľa neoficiálnych pozorovaní stretli počas summitu trikrát.

Zatiaľ známe témy rozhovorov

Ako informovala Moskva, obaja lídri sa zhodli na potrebe bojovania proti hnutiu Daeš, a teda proti tzv. hnutiu Islamského štátu v Sýrii až do jeho úplného porazenia, je však potrebné, aby sa jednotlivé strany konfliktu bojujúce proti Daeš navzájom informovali o svojich krokoch, aby sa predišlo vážnym incidentom.

Obaja sa zhodli aj na potrebe účinného mierového riešenia tohto konfliktu. Podľa vyjadrení Donalda Trumpa sa tiež Putin vyjadril k zasahovaniu do prezidentských volieb v roku 2016, kedy Vladimír Putin tieto obvinenia odmietol.

Práve americký prezident ich považuje za vykonštruované zo strany oponentov. Na druhú stranu však v Spojených štátoch amerických už špeciálny prokurátor Robert Mueller, ktorý vyšetruje toto možné zasahovanie zo strany Ruska, už vzniesol prvé obvinenia.

Ázijsko­‑tichomorská hospodárska spolupráca – APEC

Združuje 21 krajín sveta, organizácia vznikla v roku 1989 s cieľom zlepšenia politických a najmä ekonomických vzťahov medzi jednotlivými členskými štátmi. Sídlo má v Singapure a spoločne vytvorili aj zónu voľného obchodu. Všetky členské krajiny spoločne vytvárajú polovicu HDP celého sveta.

Členské krajiny

V roku 1989 keď vzniklo toto zoskupenie pozostávalo z Austrálie, Bruneja, Filipín, Indonézie, Japonska, Južnej Kórei, Kanady, Malajzie, Nového Zélandu, Thajska, Singapuru a Spojených štátov amerických. Postupne sa počas nasledujúcich rokov zoskupenie rozšírilo o Čínu, Hongkong, Tchaj­‑wan, Mexiko, Papuu­‑Novú Guineu, Čile, Peru, Rusko a Vietnam.

 


jus, foto: SITA, video: youtube

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Číslo 28 bude v Plzni patriť už navždy Čišovskému

Slovenskému futbalistovi Mariánovi Čišovskému, ktorý len nedávno podľahol zákernej chorobe…