Domov Slovensko Dostal 10 rokov za platinové sitká

Dostal 10 rokov za platinové sitká

0
0

Jedna z najväčších škvŕn na vláde Ivety Radičovej známa ako kauza platinových sitiek, ktorá sa prevalila ešte v roku 2011 pozná už svojho prvého odsúdeného. Znalec, ktorý ohodnotil cenu sitiek na takmer 30-násobne nižšiu hodnotu, si vypočul od súdu trest odňatia slobody na 30 rokov.

Hoci ide už o 7 rokov starú kauzu, súdny proces sa naťahoval až do minulého týždňa. Okresný súd Bratislava I minulý utorok uznal za vinného znalca z oblasti strojárstva Ondeja B.

10 rokov natvrdo

Podľa verdiktu súdu by si vo väzení mal odsedieť 10 rokov za trestný čin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a prečin nepravdivého znaleckého posudku.

Podľa odôvodnenia rozsudku sa znalec Ondrej B. dopustil trestného činu, prostredníctvom ktorého bola štátu spôsobené škoda veľkého rozsahu.

Predseda senátu sa odvolal na stanovisko Ústavu súdneho inžinierstva, ktorý posudzoval konanie znalca. „Porušil všetky povinnosti znalca, ktoré sa porušiť dali,“ uviedol.

Proces bude pokračovať

Bývalého vedúceho služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv Juraja L. spod obžaloby oslobodili, keď­že podľa súdu nemal z titulu svojej funkcie v kompetencii predaj sít.

O treťom obžalovanom Jánovi K. rozhodne súd v samostatnom konaní. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, Ondrej B. priamo na súde podal odvolanie, rovnako aj prokurátor proti oslobodeniu Juraja L.

Kauza „Platinové sitká“

Išlo o kauzy pre štát nevýhodného predaja platinových sitiek, ktoré boli označené za nadbytočné a tak sa ich štát rozhodol zbaviť. Na základe asi 30-násobne podhodnoteného znaleckého posudku, kedy znalec neprihliadal na fakt, že sitká sú z drahých kovov, a to s obsahom 90 až 95 % platiny a 5 až 10 % ródia, ich Správa štátnych hmotných rezerv predala za 667 656 eur, pričom ich reálna trhová hodnota bola najmenej 2 895 490 eur. Štát tak prišiel o viac ako 2 milióny eur.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

KLUS: V dobrom aj v zlom. Európsko-britské priateľstvo musí byť silnejšie ako brexit

Od „smutného“ referenda o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ uplynuli štyri roky. Príprav…