Domov Slovensko VIDEO: Duel Čaputová vs. Pellegrini v znamení spolupráce

VIDEO: Duel Čaputová vs. Pellegrini v znamení spolupráce

0
0

Očakávaná konfrontácia novozvolenej prezidentky SR Zuzany Čaputovej a premiéra Petra Pellegriniho mnohých prekvapila, potešila či zaskočila. Zúčastnení v diskusnej relácii Na telo s Michalom Kovačičom totiž našli spoločný dialóg.

V relácii nenastal moment, ktorý by názorovo dvoch najvyšších ústavných činiteľov krajiny výrazne polarizoval.

Čaputová nie je Kiska

Čaputovú potešili výsledky eurovolieb. V účasti ostalo Slovensko na európskej scéne naďalej na chvoste, no i tak prezidentka Zuzana Čaputová ocenila najmä víťazstvo proeurópskych kandidátov.

Nechala sa počuť, že spolupracovať bude i s Michalom Šimečkom, ktorý je zvoleným europoslancom za Progresívne Slovensko a hnutie SPOLU.

„Jeho pohľad na európsku politiku je pre mňa zaujímavý a dôležitý,“ uviedla Čaputová. Zároveň dodala, že výsledok berie ako jasný signál smerovania Slovenska.

V zahraničnej politike neplánuje byť kontroverznou a nestotožňuje sa v nej ani s prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý neraz vo svete SR označil za mafiánsky štát. „Nebudem taká emotívna, preto budem viacej vážiť svoje slová,“ dodala prezidentka.

Premiérova pomocná ruka

Peter Pellegrini chce od prezidentky, aby bola nestraníckou, pretože to môže výrazne napomôcť spolupráci prezidenta a premiéra. Chce, aby to vyzeralo inak ako uplynulých päť rokov.

„Ja som predseda vlády, ktorý prešiel viacerými funkciami. Je to podaná ruka na spoluprácu. Ak bude prezidentka a premiér spolupracovať, je to vždy lepšie,“ nechal sa počuť predseda vlády.

Zároveň potvrdil slová prezidentky, že emotívne reakcie často Slovensku a ľudom škodia. „Keď sa spraví chyba, ja si ju aj priznám. Som kritik aj do vlastných radov. Chcel by som prezidentku požiadať, aby primerane poukázala aj na úspechy,“ hovoril v relácii premiér.

Kritika vlastných

Pellegrini zaujal kritický postoj k poslancom NR SR v prípade voľby ústavných sudcov, ktorá trvá už nezmyselne dlho.

„Nemyslím si, že je prejavom demokratickej vyspelosti, ak z toho robíme nekonečný príbeh,“ uviedol premiér a dodal, že keby bolo na ňom, navolení by boli už všetci ústavní sudcovia.

Zmení Smer vedenie?

Témou relácie boli i problémy strany Smer-SD, kedy niekoľkí členovia strany prejavili nespokojnosť so smerovaním a vedením strany. Čaputová sa k situácii Smeru vyjadrovala zdržanlivo s tým, že sú to vnútrostranícke záležitosti.

Na stole je však otázka, či má Pellegrini záujem kandidovať na post predsedu strany. Apeloval na to, že prvotná diskusia prebehne vo vnútri strany a najneskôr do septembra bude jasné, kam strana smeruje a kto bude na jej čele.

Prieskumy fandia Pellegrinimu

Prieskum agentúry Focus pre televíziu Markíza ukázal, že až 56,8 percenta voličov Smeru-SD si v pozícii premiéra želá Petra Pellegriniho a iba 36,1 percenta Roberta Fica.

V prípade voličov všetkých strán prieskum ukázal, že 14,6 percenta by si vybralo Pellegriniho, 6,9 percenta by si za premiéra želalo Mariána Kotlebu a 6,7 percenta Roberta Fica. Pellegriniho prieskumy potešili a uviedol, že mu to dodáva chuť naďalej pracovať a pomáhať Slovensku.

Pozrite si duel prezidentky a premiéra

Denis Ruščák, foto: printscreen, video: TV Markíza

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Najvhodnejšie potraviny pre správne naštartovanie dňa

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Toto je jedna z najdôležitejších zásad zdravého živo…