Domov Ekonomika Ekonomika začína trpieť: Rast sa prudko spomalil a vyhliadky sú biedne

Ekonomika začína trpieť: Rast sa prudko spomalil a vyhliadky sú biedne

0
0

Zanedbané reformy a nezodpovedná rozpočtová politika robia z niekdajšieho ekonomického tigra, akým bolo Slovensko na začiatku tisícročia, veľmi unaveného a pomalého slona. Ak budúca vláda nezačne s radikálnym odstraňovaním korupcie a s razantnými zmenami v školstve, súdnictve, prokuratúre, polícii, podnikateľskom prostredí, sociálnych veciach, doprave a zdravotníctve, čaká nás dlhotrvajúca stagnácia ekonomiky a postupný pokles životnej úrovne ľudí.

Slovenská ekonomika „zavelila“ na ústup. Tak razantné spomalenie, aké sme zaznamenali v treťom štvrťroku tohto roka tu už dávno nebolo.

Hrubý domáci produkt (HDP), teda celková produkcia tovarov a služieb v ekonomike, sa medziročne zvýšil len o 1,3 percenta. Je to skoro trikrát menej ako začiatkom tohto roka.

Vyplýva to z predbežných údajov Štatistického úradu SR. Ruka v ruke so spomalením ekonomiky išla aj zamestnanosť. Stúpala výrazne menej, ako sme boli doteraz zvyknutí.

Motor ekonomiky sa zadiera

Za spomalením rastu sa skrýva najmä horšia situácia v priemysle: pokles tržieb firiem a výrazné zníženie ich exportnej aktivity. Súvisí to so znižujúcim sa záujmom zahraničia o produkciu zo Slovenska.

„Automobilový priemysel, ako doterajší ťahúň ekonomiky, už naplno pocítil prepad zahraničného dopytu po odznení pozitívnych efektov minuloročného nábehu novej produkcie.

V posledných mesiacoch sa nepriaznivý vývoj premieta už aj do produkcie dodávateľov automobiliek, ktorá už nepôsobí tak pozitívne ako začiatkom roka,“ povedala analytička Národnej banky Slovenska Viera Mráziková.

Ďalším odvetvím, ktoré sa prepadalo, bolo hutníctvo, ktoré však netrpí primárne na „chorobu“ ochladenia zahraničnej ekonomiky, ale na dumpingové ceny hutníckych výrobkov zo strany čínskej konkurencie.

Preto viaceré hutnícke firmy, na čele s U. S. Steel Košice, pripravujú prepúšťanie a pracujú menej dní v týždni. „Naďalej pretrváva aj problém s dopytom v odvetví výroby kovov, ktoré pokračuje v skrátených úväzkoch a redukovaní produkcie,“ doplnila Mráziková.

Investície nás nepodržali

Ekonomike nepomohli ani investície, ako bývalo po minulé roky zvykom. Dôvodom je aj chaos a nepripravenosť vlády vo výstavbe a opravách diaľnic, ciest a železníc.

„K rastu ekonomiky v treťom štvrťroku pravdepodobne výraznejšie neprispeli ani investície. V prípade súkromných investícií bolo spomalenie viac menej očakávané a čiastočne kopíruje ekonomický cykly, štrukturálne problémy domácej ekonomiky ho však môžu prehlbovať.

Verejné investície, naopak, mali byť skôr stabilizačným elementom stavebníctva v tomto roku, viaceré problémy pri výstavbe verejnej infraštruktúry však tlačia do mínusu aj tento segment stavebníctva,“ okomentoval vývoj ekonomiky analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Priemer je dobrý, no niektorí tŕpnu

Tieto čísla ešte peňaženkami ľudí veľmi nezatrasú. Zatiaľ. Nezamestnanosť neklesá, ani platy nie. V priemere. Neplatí to pre všetkých. Priemer, ktorý je stále dobrý, však začínajú kaziť napríklad zamestnanci košickej U.S. Steel.

Ich platy sú oproti vlaňajšku nižšie. Pracujú totiž o deň menej, piatky zostávajú doma a poberajú 70 percent mzdy. Nie je to však na zahodenie, ak nemusíte ísť do práce a za to, že sedíte doma dostávate ešte aj zaplatené.

Pravda, s výhľadom do budúcnosti, ktorá nie je príliš ružová, pretože hrozí, že niektorí z nich prídu v nasledujúcich mesiacoch o prácu úplne.

Riziká vonku i doma

Nemusí však zostať iba pri košickej hute. Zhoršujúci sa stav v ekonomikách našich hlavných obchodných partnerov nenaznačuje, že zahraničný dopyt po našej produkcii začne v dohľadnej dobe stúpať.

Náš hlavný obchodný partner, Nemecko, kam smeruje približne každý piaty výrobok, ktorý sa na Slovensku vyrobí, sa totiž len veľmi tesne vyhlo v recesii.

Po prepade v druhom štvrťroku sa v treťom kvartáli zvýšil výkon nemeckej ekonomiky o nepatrných 0,1 percenta. Obava, že situácia sa v Nemecku nezlepší, stále pretrváva.

Aj pre riziká, ktoré na medzinárodnej scéne hrozia. „V externom prostredí sa ako kľúčové riziko javia prípadné clá na dovoz európskych áut do USA, ale aj neistota z brexitu či výraznejšie spomalenie ekonomického rastu v celej Európe,“ hovorí Koršňák.

Po riziká však nemusíme chodiť len do zahraničia. Aj domá ich máme dosť. Napríklad budúcoročné voľby s veľmi neistým výsledkom reformných síl alebo eurofondy.

„V domácej oblasti sú to najmä blížiace sa parlamentné voľby, ktoré by mohli priniesť patový výsledok, skomplikovať tvorbu novej vlády a ohroziť napríklad zotavenie verejných investícií, ktoré sa očakáva aj z titulu blížiaceho sa konca rozpočtového obdobia EÚ a masívneho dočerpávania eurofondov,“ vysvetľuje Koršňák.

Prejedáme si budúcnosť

Ekonóm UniCredit bank už otvorene hovorí, že Slovensko po niekoľkoročnom ekonomickom raste čakajú horšie časy, na ktoré vláda krajinu vôbec nepripravila. Zanedbaných oblastí je viac.

„Zaostávajúce investície, ktoré v aktuálnom ekonomickom cykle vrcholili na nižších úrovniach ako v tom predchádzajúcom cykle, znižujú potenciál rýchleho zotavenia po prvotnom odznení externého šoku,“ hovorí Koršňák.

Zanedbaný výskum a nezreformované školstvo nevytvárajú u nás priestor, aby ľudia získavali kvalitné vzdelanie a živili sa viac duševnou prácou s vysokou pridanou hodnotou ako fyzickou, ktorá má obmedzené možnosti pre rast platov.

„Ekonomický rast sa posunul viac od rastu produktivity práce k rastu závislom na novej pracovnej sile, čo tlačí aj na rast miezd a znižuje medzinárodnú konkurencieschopnosť ekonomiky,“ vysvetľuje Koršnák.

Kritizuje, že vláda nielenže zanedbala potrebné reformy, s peniazmi daňových poplatníkov hospodári veľmi nezodpovedne. „Slovensko v posledných rokoch zaostáva v transformácií ekonomiky smerom k znalostnej ekonomike založenej na inováciách.

Je tak odkázané na manuálnu produkciu, kde je cena práce stále jedným z kľúčových faktorov konkurencieschopnosti.

Výrazný stimul nedokáže v čase cyklického spomaľovania ekonomike dodať ani vláda, pretože priestor pre silný fiškálny impulz je limitovaný, keďže Slovensko nevyužilo dobré ekonomické časy na výraznejšiu konsolidáciu verejných financií a časť dobrého výkonu ekonomiky sa doslova prejedol,“ uzatvára Koršnák.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…