Domov Ekonomika Ekonomika zvyšuje rýchlosť, hrozí, že sa prehreje

Ekonomika zvyšuje rýchlosť, hrozí, že sa prehreje

0
0

Bankári a ekonómovia varujú, že niekoľkoročný rast svetovej ekonomiky sa môže skončiť. Rozumné vlády by mali reformovať a odkladať zdroje na horšie časy, kedy treba ekonomike pomáhať viac. Ficov kabinet nič z toho nerobí.

Slovenská ekonomika má našliapnuté. Vysoký rast v nasledujúcich rokoch jej predpovedajú domáce aj zahraničné inštitúcie. Naposledy jej to „vyveštila“ Európska komisia.

Podľa pravidelnej jesennej prognózy komisie by si naša ekonomika mala tento rok polepšiť o 3,3 percenta. Budúci rok by to malo byť o pol percentuálneho bodu viac a v roku 2019 očakáva u nás až 4-percentnú expanziu.

Vysoký rast by ľudia mali pocítiť na svojich peňaženkách cez vyššie platy a dôchodky a klesajúcu nezamestnanosť, ktorá sa každým mesiacom posúva na rekordne nízku úroveň. Ceny by mali byť relatívne stabilné, z našich príjmov by nám mali ukrajovať minimum. Až na niektoré excesy ako maslo či vajcia.

Pozor na extra časy

Všetko nasvedčuje tomu, že nasledujúce roky budú dobré. Niektorí bankári a ekonómovia však už teraz zdvíhajú varovný prst a upozorňujú na prehrievanie, ktoré môže ružovú budúcnosť zmeniť na pochmúrnu prítomnosť.

Prehrievanie znamená, že ekonomika ide na vyšší výkon ako reálne zvláda, ľudia investujú aj tam, kde to nie je výhodné a stále viac sa zadlžujú, hoci nemajú ani zďaleka isté, že to zvládnu splácať. Neskôr sa to prejaví na poklese výroby a raste cien.

„Na Slovensku sa môže ekonomika začať prehrievať skôr ako v eurozóne,“ citovala SITA už v polovici roka varovný apel guvernéra NBS Jozefa Makúcha.

Nedávno sa k nemu v blogu pridal aj člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ľudovít Ódor, podľa ktorého signály o prehrievaní prichádzajú z trhu práce, kde si firmy už pomaly nevedia nájsť kvalifikovanú pracovnú silu, ale aj z finančného sektora, ktorý poskytuje úvery ako na bežiacom páse a prehrievanie sa ukazuje aj v prehnane pozitívnom očakávaní podnikov.

Zahraničné signály

O prehrievaní sa nehovorí len u nás. Americká centrálna banka Fed sa pripravuje na „zašliapnutie brzdy“, aby cez zvýšenie úrokov spomalila črtajúce sa prehrievanie.

„Trhy očakávajú, že na decembrovom zasadaní Fed zvýši úroky o 0,25 percentuálneho bodu,“ povedala ekonómka Poštovej banky Jana Glasová. Rovnakým rozdielom už koncom októbra zvýšila úroky Bank of England, centrálna banka Veľkej Británie a tiež Česká národná banka. Obe zhodne posunuli základné úrokové sadzby na 0,5 percenta.

Vláda by sa mala chovať rozumne

Vláda by prehrievanie nemala brať na ľahkú váhu a zároveň ešte využiť, že v súčasnosti sa ekonomike stále darí. „Na zvýšenie odolnosti ekonomiky, zníženie štrukturálnej nezamestnanosti, podporu produktivity a celkového potenciálu ekonomiky, je potrebné podstatne zrýchliť tempo štrukturálnych reforiem,“ povedal pre médiá Makúch, podľa ktorého máme dostatok peňazí na reformy najmä pre nízke úroky a vysoký rast.

Rozumná vláda zároveň myslí aj na horšie časy, ktoré zákonite musia prísť. Ekonomiku tvoria ľudia a aj im sa raz darí lepšie inokedy menej. Výkyvy sú normálnou súčasťou života človeka aj ekonomiky.

Rozumná vláda to má vždy na pamäti. Preto Ódor prízvukuje: „Verejné financie by mali v dobrých časoch šetriť a v zlých pomáhať ekonomike.“

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…