Domov Ekonomika Ekonomike sa darí, priemerný plat presiahol tisíc eur

Ekonomike sa darí, priemerný plat presiahol tisíc eur

0
0

Hrubý domáci produkt Slovenska stúpol vlani o 3,4 % a pokračuje v silnom rozvoji, ktorý je ťahaný domácim aj zahraničným dopytom. Ľuďom rastú platy, mnohí nezamestnaní majú po dlhom čase zas prácu. To všetko podnecuje ľudí k tomu, aby míňali viac ako kedykoľvek v minulosti.

Slovenská ekonomika naďalej pokračuje v raste, ľudia to cítia aj na svojich peňaženkách. Tým, ktorí majú prácu, pozvoľna rastú platy.

Tým, ktorí prácu nemajú, sa zas otvárajú obrovské príležitosti zamestnať sa a získať tak výrazne vyšší príjem, ako mali z podpory v nezamestnanosti alebo z dávok v hmotnej núdzi.

Pracujú tri štvrtiny aktívnej populácie

Hrubý domáci produkt, teda celková produkcia tovarov a služieb v ekonomike, stúpol podľa údajov Štatistického úradu SR v poslednom štvrťroku vlani medziročne o 3,5 %.

Za celý minulý rok si ekonomika polepšila o 3,4 %, čo je o desatinu viac ako predvlani. „Ekonomiku ťahal nahor domáci aj zahraničný dopyt, pričom rast sa v závere roka mierne priklonil na stranu čistého exportu.

Za prekvapenie sa dá považovať len výraznejší pokles zásob, ktorý by mohol súvisieť s odstávkou automobilové priemyslu na prelome rokov ako aj tradičným preklápaním časti rozostavaných investícií, ktoré boli doteraz vykazované v zásobách,“ komentuje minuloročné výsledky ekonomiky analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Miera nezamestnanosti sa vlani znížila o 1,4 percentuálneho boda na 7,7 %. Na úradoch práce ubudlo zhruba 40 tisíc ľudí, počet nezamestnaných sa ustálil na 213 tisíc osôb. Spolu pracovalo na Slovensku koncom minulého roka 2,39 mil. osôb.

Zamestnanosť pokračuje v lámaní rekordov. Jej miera sa vyšplhala na 71,3 % z aktívnej populácie, čo je o percentuálny bod viac ako v roku 2016. Priemerná mzda stúpla na konci minulého roka o vyše 5 % a prvýkrát v histórii sa dostala nad tisíc eur hrubého.

Trh práce a nízke úroky

„Z hľadiska zamestnanosti v odvetviach sa ukazuje narastajúci vplyv priemyslu, ktorý najviac prispel k uvedenému nárastu. Menší bol príspevok stavebníctva a verejného sektora a len nepatrný v službách a obchode.

Domáci zamestnanci sa firmám hľadajú pomerne ťažko,“ zhodnotil vývoj zamestnanosti na Slovensku analytik Národnej banky Slovenska Alexander Karšay.

Dobré dáta, vytvárajú pozitívnu náladu medzi ľuďmi, ktorí sú ochotní míňať viac a tak si z ekonomického boomu odkroja viac aj obchodníci. Ľudia vlani minuli na nákupy bezmála o štyri percentá viac ako v roku 2016.

„Spotrebe domácnosti pomáha najmä silný trh práce, ktorý sa pozitívne premieta aj do spotrebiteľskej dôvery, ale aj nízke úrokové sadzby ukotvené na historických minimách, ktoré pomáhajú znižovať sklon domácnosti k úsporám,“ vysvetľuje Koršňák.

Tento rok sa má ekonomický rast ešte ďalej zrýchliť a na dosah priblížiť k štyrom percentám, aj vďaka nábehu automobilky Jaguár. Budúci rok by sme dokonca mali pokoriť aj štvorpercentnú hranicu.

Ján Bystriansky

  • Djokovičove rekordy

    Srbský tenista Novak Djokovič definitívne uzavrie kalendárny rok 2021 ako svetová jednotka…
  • Chris Paul sa zapísal do histórie NBA

    Najlepšia basketbalová súťaž na svete ešte len minulý týždeň začala písať svoju 75. kapito…
  • Ronaldo prekonal ďalší rekord

    Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo nastúpil minulú stredu proti Villarrealu na rekor…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…