Domov Ekonomika Ekonomiku drží najmä rastúca dôvera spotrebiteľov

Ekonomiku drží najmä rastúca dôvera spotrebiteľov

0
0

Ľudia sa budúcnosti neobávajú, nakupujú stále viac, a to aj za cenu vyšších dlhov. Povzbudzuje ich k tomu pokles nezamestnanosti a nárast platov. Nezamestnanosť je u nás najnižšia v ére samostatného Slovenska.

Štatistici pokračujú vo vysielaní zmiešaných signálov o tom, čo našu ekonomiku čaká v nasledujúcich mesiacoch.

Kým firmy sa obávajú toho, či budú mať v budúcnosti dosť zákaziek a roboty, ľudia ich pesimizmus nezdieľajú. Naopak zvyšujú svoje nákupy, čo je prejavom toho, že sa neobávajú straty zamestnania a poklesu životnej úrovne.

Tržby ako pred krízou

To ako ľudia nakupujú, sleduje Štatistický úrad SR okrem iného aj cez maloobchodné tržby obchodníkov. V júli stúpli medziročne až o 8,1 percenta.

Takto robustne rástli naposledy v septembri 2008, keď vrcholili historicky najlepšie časy našej ekonomiky. Krátko nato upadla slovenská ekonomika do výraznej recesie pre svetovú finančnú a ekonomickú krízu.

„Tržby v maloobchode sa viac priblížili k predkrízovým maximám z roku 2008, za ktorými už zaostávajú len nepatrne,“ komentuje situáciu ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Pozitívne očakávania ľudí potvrdil aj ďalší ukazovateľ štatistického úradu – index spotrebiteľskej dôvery, ktorý minulý mesiac mierne vzrástol.

Spotrebiteľská nálada sa tak udržala výrazne nad dlhodobým svojím priemerom, a zároveň tesne pod svojou historicky najvyššou hodnotou.

Nálady spotrebiteľov zlepšuje najmä situácia v ekonomike, ktorá pokračuje v dynamickom raste. V prvom štvrťroku vzrástla medziročne o vyše tri percentá, čo sa pozitívne prejavuje aj na trhu práce – rastie zamestnanosť aj platy.

Spotrebu domácnosti by navyše mali podporovať aj nízke úrokové sadzby bánk, ktoré podnecujú ľudí, aby viac investovali do nehnuteľností a kupovali viac spotrebného tovaru z úverov.

„Preto je predpoklad, že maloobchodné tržby budú rásť aj v nasledujúcich mesiacoch,“ doplnil Koršňák.

Rizikom Brexit a protekcia

Firmy sú na rozdiel od ľudí opatrné. Vnímajú riziká, ktoré by ekonomiku mohli v budúcnosti ohroziť.

„Isté negatívne riziko vyplýva z rokovaní o Brexite a ich dopadu na euro a podnikateľské nálady v Európe, ako aj geopolitického vývoja a prípadného návratu protekcionizmu vo veľkých svetových ekonomikách,“ vysvetľuje ekonómka Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Obavy podnikateľov by sa podľa nej v budúcnosti mohli zmierniť vďaka tomu, že firmy vo vyspelých štátoch západnej Európy, ktoré sú zvyčajne odberateľmi našich podnikov, plánujú zvýšiť svoje investície.

Takisto sa očakáva, že ekonomika eurozóny bude rásť rýchlejšie než sa predpokladalo.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…