Domov Ekonomika Ekonómovia odkazujú vláde: nehazardujte s krajinou a znižujte dlh rýchlejšie

Ekonómovia odkazujú vláde: nehazardujte s krajinou a znižujte dlh rýchlejšie

0
0

Vláda neplní vlastné sľuby o znižovaní rozpočtovej diery a vystavuje tak krajinu riziku bankrotu v prípade, ak by svet zasiahla vážnejšia ekonomická kríza.

Vláda hazarduje s budúcnosťou krajiny. Nie je ochotná riešiť základné ekonomické problémy spoločnosti a spolieha sa len na to, že súčasný vysoký ekonomický rast krajiny, v ktorom nám do značnej miery pomáha to, že ekonomicky sa darí prakticky celému svetu, tu bude večne.

Dôkazom toho je aj návrh štátneho rozpočtu na budúci rok, o ktorom bude onedlho rokovať parlament.

Obohratá platňa

„Z pohľadu naplnenia zámerov rozpočtovej zodpovednosti vláda v návrhu rozpočtu v dostatočnej miere nevyužíva priaznivé ekonomické podmienky na zrýchlenie konsolidácie,“ kritizuje neochotu vlády plátať dieru v rozpočte rýchlejším tempom Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Tento rok mal byť deficit rozpočtu 1,29 %, čo je 1,1 miliardy eur. Ak by vláda tento cieľ splnila, nemala by sa čím chváliť. Prakticky sa o to ničím nepričinila. Dôvodom zníženia oproti minulému roku, keď bol deficit 2,2 %, teda takmer 1,8 miliardy eur, sú vyššie dane a lepšie hospodárenie samospráv.

Vláda však ani tento rok nesplní pôvodný málo ambiciózny cieľ. Už teraz je podľa predbežných čísel jasné, že deficit bude najmenej 1,63 % HDP, čo je skoro 1,4 miliardy eur.

Ekonómovia sú z takéhoto hazardného prístupu vlády k verejným financiám a budúcnosti krajiny zúfalí.

„Niekedy si už pripadám ako papagáj alebo pokazená platňa, ktorá dookola stále opakuje tie isté tóny – že v dobrých časoch treba šetriť a vytvoriť si tak vankúš na nepríjemnosti, ktoré skôr či neskôr prídu,“ zdôrazňuje popredný slovenský ekonóm Ľudovít Ódor.

Na krízu sa treba pripraviť

Podobný názor majú aj iní ekonómovia. Hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová nedávno pripomenula, že pre každoročne sa opakujúci deficit v rozpočte, stúpol verejný dlh od roku 2008 z približne 20 miliárd na súčasných vyše 40 miliárd eur.

„Je najvyšší čas začať výraznejšie znižovať zadlženie, aby sme boli pripravení, keď príde nová kríza, a práve v tomto ohľade sme uplynulé dva roky nevyužili najlepšie,“ povedala Valachyová pre server aktuality.sk.

Šéf rozpočtovej rady Ivan Šramko dokonca varoval, že pri súčasnej výške verejného dlhu by Slovensku za istých okolností hrozil aj ekonomický bankrot.

Čo vyčíta Rozpočtová rada vládnemu návrhu rozpočtu

  • neprijala dostatočne razantné opatrenia na elimináciu všetkých rizík v rozpočte: hrozí, že príjmy z dividend a emisných kvót budú nižšie a výdavky samospráv či v zdravotníctva budú vyššie ako sa očakáva,
  • hoci sú riziká rozpočtu viditeľné, vláda si na ich krytie nevyčlenila dostatočné rezervy,
  • transparentnosť návrhu rozpočtu na budúci rok sa oproti vlaňajšku znížila, chýbajú viaceré údaje o hospodárení podnikov s majetkovou účasťou štátu,
  • niektoré ministerstvá ignorujú návrhy na zlepšenie hospodárenia, ktoré im „predpísal“ útvar ministerstva financií – hodnota za peniaze,
  • návrh rozpočtu obsahuje aj také daňové opatrenia, ktoré neboli predmetom diskusie nezávislých výborov pre dane a makroekonomiku.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…