Domov Šport Elektronické športy na Olympijských hrách?

Elektronické športy na Olympijských hrách?

0
0

Medzinárodný olympijský výbor o udelení Olympijských hier, ktoré sa uskutočnia v roku 2024, rozhodne asi o mesiac. Napriek tomu predstavitelia Paríža veria, že tentokrát ich budú organizovať práve oni a už sa aj zaoberajú ich programom.

To, čo sa im v hlavách zrodilo teraz, dodnes nemá obdobu. Spolupredseda výboru Tony Estanguet prišiel s návrhom, aby do programu olympiády boli zaradené aj videohry.

Hráči elektronických športov pribúdajú

Elektronické športy nie sú vo svete ani zďaleka novinkou. V rôznych mestách sveta sa pravidelne usporadúvajú turnaje hráčov, ktorí sa týmto športom venujú.

Takpovediac kolískou tohto športu sú ázijské krajiny ako Južná Kórea, Taiwan alebo Čína. Nezaostáva však ani Európa. Najväčšie podujatia sa konajú hlavne v Nemecku a Švédsku.

Existujú dve kategórie, do ktorých sa delia. Poznáme buď strategické hry alebo športové. Ich hráčov zastrešuje ich vlastná organizácia – Liga elektronických športov (ESL).

V poslednej dobe narastá záujem o tieto hry aj v rôznych televíznych spoločnostiach. Diváci teda v televízii môžu sledovať najväčšie turnaje v elektronických športoch a niet divu, že predstavitelia Paríža zvolili práve túto zaujímavú cestu, ako prilákať na olympiádu aj týchto fanúšikov.

Most medzi športom a mládežou

Sám Estanguet sa vyjadril, že práve elektronické športy sú akýmsi pomyselným mostom medzi mládežou a športom. Tvrdí, že je potrebné komunikovať medzi Medzinárodným olympijským výborom a organizáciou, ktorá elektronické športy zastrešuje.

Nevyjadril sa, ktoré z týchto športov by mohli byť súčasťou medailových podujatí, no na svete je už rozhodnutie, ktoré hovorí o pridaní e- športov do významných športových súťaží.

Na to, aby bol šport na olympiádu pridaný, je potrebné, aby francúzski úradníci získali podporu u MOV. Šport musí preukázať určitú úroveň medzinárodnej organizácie, ktorej súčasťou je to, že každý olympijský šport musí mať svoj medzinárodný riadiaci orgán.

Elektronické športy síce svoju organizáciu majú a v posledných rokoch preukázali veľký vzostup, no napriek tomu táto organizácia nezaznamenala hladké fungovanie.

Bach tomu nádej nedáva

To je však prekážkou, keďže sa prezident MOV Thomas Bach v apríli tohto roka nevyjadril, že by elektronické športy mohli na olympiáde zapadnúť.

Bach povedal, že mu nie je jasné, či sú elektronické športy skutočným športom, keďže v nich nejde o fyzickú aktivitu. Nemá dôveru v to, že by sa v tejto športovej oblasti mohli dodržiavať olympijské pravidlá a tradičné hodnoty športu.

Francúzski predstavitelia majú teda čo robiť, aby sa im podarilo presadiť elektronické športy v MOV. Konečné rozhodnutie musí padnúť do druhej polovice roku 2020, teda po ukončení Olympijských hier v Tokiu.

puma, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…