Domov Ekonomika Elektronický chaos za desiatky miliónov

Elektronický chaos za desiatky miliónov

0
0

Nejeden nový živnostník si posledné dni riadne zanadával, ak musel priznávať daň elektronicky. Panuje v tom chaos, systém nie je užívateľsky „friendly“, hoci sa naň vynaložili desiatky miliónov eur.

Elektronicky možno podať daň tromi spôsobmi. Cez kvalifikovaný elektronický podpis, pomocou registračného formulára, alebo cez občiansky preukaz s elektronickým čipom.

Juraj z Bratislavy sa rozhodol pre tretí spôsob. Stal sa živnostníkom proti svojej vôli. Celý život pracoval len ako zamestnanec, a tak dane zaňho vybavovali jeho zamestnávatelia.

Vlani však musel so zamestnania nedobrovoľne odísť. Príliš sa vo svojom remesle vyznal, mal ho rád a vadilo mu, že štátna firma, v ktorej pracoval, podnik nerozvíjala, ale ho zanedbávala a korupčným spôsobom dohadzovala biznis „našim ľuďom“.

Otvorene kritizoval, za čo prišiel o prácu. Keďže je šikovný, našiel si hneď novú, musel ísť však na živnosť. Súkromníci totiž pre vysoké odvody takýmto spôsobom šetria.

Osobne za hodinku

Keď sa dozvedel, že si bude musieť sám podať daň, nebol nadšený, no pri zmienke, že sa to robí elektronicky si povedal, že to zrejme nebude až také zložité.

S priznávaním dane mu pomáhal kolega, ktorý však nemal skúsenosti s elektronickou komunikáciou s daňovým úradom, lebo doteraz odnášal priznanie osobne.

Vypĺňaním priznania strávil zvyčajne hodinu, vrátane všetkých potrebných prepočtov v Exceli. Necelú hodinku mu vzala cesta na daňový úrad a späť.

Elektronická štvorhodinová tortúra

Keď sa obaja spoločne pustili do inštalácie programov, potrebných na elektronickú komunikáciu s Finančnou správou, mysleli si, že to bude trvať len pár minút.

Po troch hodinách maturovania o tom, prečo nainštalované programy nepracujú ako majú, boli zúfalí. Nefungovala im autorizácia s úradom. Ani vo sne by ich totiž nenapadlo, že keď si pre elektronickú komunikáciu zvolili občiansky s čipom, budú prvý vstup do systému musieť urobiť cez iný spôsob elektronickej komunikácie – cez kvalifikovaný elektronický odpis.

Napokon to s pomocou poradcov zvládli. Aké však bolo ich zdesenie, keď sa dozvedeli, že autorizácia môže trvať od 24 hodín až do desať dní. Napokon to bolo naozaj iba 24 hodín.

Po autorizácii obaja dane poslali s týždňovým predstihom pred konečným termínom na priznanie dane. Trvalo im to viac ako štyri hodiny, teda štvornásobne dlhšie ako keby to daňové priznanie odniesli na daňový úrad osobne.

jb, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Kúzelník s loptou

Stačí mu futbalová lopta, malinký priestor a kohokoľvek privádza do šialenstva. Tento mlad…