Domov Zahraničie Emmanuel Macron sa stretol s Theresou Mayovou: Tajné rokovania o brexite?

Emmanuel Macron sa stretol s Theresou Mayovou: Tajné rokovania o brexite?

0
0

Minulý týždeň sa uskutočnilo stretnutie medzi francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britskou premiérkou Theresou Mayovou, kedy údajne prebehli aj rozhovory o brexite a postavení Británie po ich odchode z EÚ.

Emmanuel Macron naplánoval stretnutie v jeho letnom sídle vo Fort de Brégançon, na malom ostrove pri francúzskom pobreží Stredozemného mora.

Francúzki novinári však ihneď prišli s vysvetlením, že týmto sa pokúsila britská premiérka vyhnúť rokovaniam s hlavným vyjednávačom pre brexit Michelom Barnierom.

Túto informáciu však hneď po stretnutí vyvrátil samotný francúzky prezident, ktorý uviedol, že Barnierovi plne dôveruje a nemá záujem viesť paralelné rozhovory.

Príprava na tvrdý brexit

Británia stratí prístup na vnútorný trh EÚ, ktorý umožňuje voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb, teda všetky štyri slobody príznačné pre Európsku úniu, z ktorých ťažia všetky členské štáty EÚ.

Nateraz chce Londýn presadzovať obchodnú dohodu, ale ešte musí nájsť návrh na udržanie ekonomických väzieb s EÚ, ktorý bude prijateľný pre vyjednávačov z Bruselu.

Nateraz Barnier odmietol kľúčové prvky britského nového obchodného návrhu, najmä britskú ponuku na vyberanie cla pre EÚ ako súčasť úsilia vyhnúť sa tvrdej hranici medzi Írskom a Severným Írskom.

Pozícia Francúzska je striktne proeurópska

Emmanuel Macron zatiaľ neverí v zmäkčeniu pri brexite, aj toto stretnutie sa údajne uskutočnilo na žiadosť britskej premiérky. Francúzski novinári ho považujú za snahu obísť Európsku komisiu a podľa nich to odhaľuje britskú úzkosť v súvislosti s rokovaniami o brexite.

Ukazuje sa, že po zlyhaní posledného návrhu sa snaží britská premiérka individuálnymi rokovaniami dosiahnuť pokrok, no nateraz je veľká šanca na odchod Británie bez dohody.

Otázne hranice Severného Írska

V súčasnosti sa ukazuje, že nie je pravdepodobné, že by takáto ofenzíva zo strany britskej premiérky priniesla ovocie alebo nejaké ústupky. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit, Michel Barnier, naznačil aspoň ochotu byť v rokovaniach o brexite flexibilný okolo hranice Severného Írska.

EÚ požaduje, aby sa Severné Írsko stalo súčasťou spoločnej regulačnej oblasti pre tovary a služby, ak by obchodná dohoda nebola dosiahnutá do konca plánovaného 21 mesačného prechodného obdobia po skončení brexitu, to ale Británia nateraz odmietla.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …