Domov Zahraničie Erdogan chce užšiu a efektívnejšiu spoluprácu s EÚ

Erdogan chce užšiu a efektívnejšiu spoluprácu s EÚ

0
0

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu vyhlásil, že „krajina polmesiaca“ sa považuje za súčasť Európy. Počas vystúpenia vyzval Európsku úniu, aby dodržala sľuby súvisiace so žiadosťou Turecka o členstvo či riešením utečeneckej otázky.

Vzťahy medzi Tureckom a Európskou úniou nie sú ideálne, no, ako turecký prezident povedal, pokiaľ „nás nenútia hľadať miesto inde, uprednostňujeme Európu.

Vždy sme sa považovali za jej súčasť,“ poznamenal Erdogan vo virtuálnom prejave k členom vládnej strany. V súvislosti s decembrovým samitom EÚ predstaviteľov európskej dvadsaťsedmičky taktiež nabáda k „vytvoreniu užšej a efektívnejšej spolupráce“.

Európskych lídrov, ktorí by sa mali stretnúť v Bruseli 10. a 11. decembra, však znepokojuje správanie Turecka vo východnej časti Stredozemného mora, v ktorej operuje výskumné plavidlo Oruc Reis hľadajúce nerastné bohatstvo a ktorú Ankara jednostranne vyhlasuje za svoju ekonomickú zónu.

Napätie vyvolalo aj Erdoganovo urážanie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a zahraničná politika Turecka na severe Cypru a v konflikte o Náhorný Karabach.

Cesta Turecka do EÚ

Turecko požiadalo o členstvo v EÚ ešte v roku 1987, od roku 1999 má štatút kandidátskej krajiny.

V mnohých oblastiach je Turecko pre EÚ strategickým partnerom (migrácia, bezpečnosť, boj proti terorizmu), no v otázkach demokracie, právneho štátu a ľudských práv sa od EÚ stále viac vzďaľuje, čo konštatovala aj Výročná správa Európskej komisie o Turecku v roku 2018, odkedy sú prístupové rokovania s krajinou polmesiaca pozastavené.

Pred štyrmi rokmi podpísalo Turecko s euroblokom dohodu o riadení prílivu migrantov do Európy. Viaceré kontroverzné kroky Turecka však spôsobili, že sa prakticky prestali uplatňovať jej ustanovenia a obe strany sa navzájom obviňovali z nesprávnej interpretácie dohody.

mm, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Finančná správa zaplatila takmer 3,5 milióna firme s prepojeniami na biznis s teplým vzduchom z čias Jána Slotu

Za obdobie posledných rokov sa Finančná správa stala vďaka početným kauzám, ktoré viedli k…