Domov Zahraničie Estónsko má nového predsedu parlamentu z krajne pravicovej strany

Estónsko má nového predsedu parlamentu z krajne pravicovej strany

0
0

Koncom minulého týždňa si estónsky parlament zvolil svoje nové vedenie, pričom jeho predsedom sa stal politik z krajine pravicovej strany. Nateraz to vyzerá na vládu s účasťou krajne pravicovej strany.

Voľby do estónskeho parlamentu sa uskutočnili 3. marca tohto roka, kedy sa do parlamentu dostalo 5 politických strán. Vo voľbách vyhrala liberálna stredopravá Estónska reformná strana s viac ako 28 percentami hlasov.

Druhá skončila ľavicová Estónska strana stredu so ziskom 23 percent. Nateraz to vyzerá, že spoločne s Estónskou konzervatívnou ľudovou stranou (takmer 18 percent hlasov) a konzervatívnou stranou Domovina (viac ako 13 percent hlasov) získavajú väčšinu v parlamente.

Tieto tri strany už vytvorili predbežnú koaličnú dohodu. Prezidentka Kersti Kaljulaidová však najskôr poverí zostavením vlády víťaznú stranu, no všetko naznačuje, že novú vládu sa jej nepodarí vytvoriť.

Estónsko tak smeruje k vláde troch strán, spoločne s krajine pravicovou Estónskou konzervatívnou ľudovou stranou, keďže cez víkend tri vyššie menové strany schválili koaličnú dohodu.

Estónsky parlament

Riigikogu je názov pre estónsky parlament, pozostáva zo 101 poslancov, ktorí sú volení na štyri roky. Na vstup do parlamentu musí strana získať aspoň 5 percent hlasov.

Voľby prebiehajú pomerným volebným systémov, kedy voliť môže každý Estónec, ktorý v deň volieb dosiahol 18 rokov. Právomoci parlamentu sú podobné ako na Slovensku, napríklad vyslovujú dôveru vláde.

Rozdiel je vo voľbe prezidenta, ktorého v Estónsku volí práve parlament.

Predseda parlamentu je z Estónskej konzervatívnej ľudovej strany

Nateraz sa tri strany dohodli na vytvorení koalície, ako aj na hlavných politických záväzkoch, ktoré podporujú členstvo Estónska v Európskej únii aj Severoatlantickej aliancii, populisticky si dohodli aj zvýšenie dôchodkov.

Estónska konzervatívna ľudová strana si však presadila, že budú zastavené potraty, ktoré sú financované z verejných zdrojov. V súčasnosti tieto tri strany disponujú 57 poslancami, čo im v 101-člennom parlamente zaisťuje pohodlnú väčšinu.

Na prvom stretnutí parlamentu po voľbách si zvolili aj nového predsedu parlamentu, Henna Polluaasa, ktorý pochádza z Estónskej konzervatívnej ľudovej strany.

Henn Põlluaas

Predvolebná kampaň v Estónsku

Hlavné témy predvolebnej kampane boli zamerané na znižovanie daní, zastavenie migrácie a otázky výučby ruštiny na školách.

Napriek tomu, že Estónsko má veľmi nízku nezamestnanosť a tiež sa mu ekonomicky darí, podarilo sa populistickým a krajne pravicovým stranám strhnúť pozornosť na témy, ktoré rozdeľujú spoločnosť.

Práve nespokojnosť vidieckeho obyvateľstva posunulo do parlamentu s relatívne silným ziskom aj krajne pravicovú stranu, Estónsku konzervatívnu ľudovú  stranu, ktorej rétorika je protieurópska a antiimigrantská, obhajujú zrušenie občianskych zväzkov rovnakého pohlavia a sú proti povinným kvótam EÚ pre migrantov.

jus, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Zákopová politika

Žijeme v zákopoch, jeden proti druhému bojujeme. V predvolebnom čase sa to bude stupňovať.…